logo_eet

پمپئو: تایوان برای مقاومت در برابر رژیم چین به حمایت قوی نیاز دارد

تایوان به گفته مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده، که در یک رویداد بنیاد هریتیج در ۱۶ مارس سخنرانی کرد تهدید فزاینده‌ای که چین کم
(Amir Levy/Getty Images)

به گفته مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده، که در یک رویداد بنیاد هریتیج در ۱۶ مارس سخنرانی کرد تهدید فزاینده‌ای که چین کمونیستی برای تایوان ایجاد می‌کند، نیاز به بازنگری در نقش ایالات متحده در منطقه اقیانوس هند و آرام و نشان دادن حمایت دیپلماتیک و نظامی از تایوان برای جلوگیری از جسارت روزافزون حاکمان چین به دلیل شکست‌های استراتژیک اخیر قدرت‌های غربی دارد.

پمپئو تاکید کرد: «از آنجایی که جهان توجه خود را بر بحران اوکراین متمرکز کرده است، برای ایالات متحده و متحدانش بسیار مهم است که قربانی کوته فکری نشوند و خطر فزاینده برای تایوان خودگردان را نادیده بگیرند.»

او گفت: «ما باید اطمینان حاصل کنیم که همچنان بر روی چیزهایی تمرکز می‌کنیم که خطر بعدی، چالش بزرگ بعدی را برای کرامت انسانی، تمدن ما و شیوه زندگی ما در اینجا در خانه ایجاد می‌کند.»

پمپئو پس از بازدید از تایوان، درست بیش از یک هفته پیش، گفت که برای او روشن شده است که اطمینان از اینکه تایوان می‌تواند از خود در برابر تهدیدات خارجی دفاع کند، نیاز دارد که جهان هویت این جزیره را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسد.

تنها تعداد کمی از کشورها از نظر دیپلماتیک تایوان را به عنوان یک کشور به رسمیت می‌شناسند، در حالی که بیشتر کشورها، از جمله ایالات متحده، روابط غیر رسمی با این جزیره را حفظ کرده‌اند. حزب کمونیست چین این جزیره خودگردان را بخشی از قلمرو خود می‌داند که در صورت لزوم با زور تصرف می‌شود.

پمپئو گفت: «این بخشی از چین نیست. اگر بخشی از چین شود، این یک اتحاد مجدد نیست، این یک اقدام تهاجمی برای از بین بردن حاکمیت یک کشور مستقل و برای مدت بسیار طولانی خواهد بود. اما غرب تحت تهدیدهای قهری حزب کمونیست چین از این [موضع] دور شده است.»

«بنابراین هیچ رهبر در غرب آمادگی این را نداشته است که این واقعیت ساده را بیان کند که این یک کشور مستقل است. ما باید از حاکمیت تایوان محافظت کنیم. وقت آن است که ایالات متحده این کار را انجام دهد.»

گزارش هایی منتشر شده است که وزیر امور خارجه تایوان از اظهار نظر درباره صحت سند ادعایی خودداری کرده است سندی که گفته می‌شود توسط یکی از اعضای سرویس اطلاعاتی روسیه افشا شده است، و مدعی شده که شی جین پینگ، رهبر چین قصد دارد قبل از پایان سال به تایوان حمله کند.

بنابر تحلیل پمپئو، شی جین‌پینگ به دلیل خروج پر هرج‌ومرج ایالات متحده از افغانستان، که بسیاری آن را یکی از بدترین شکست‌های سیاست خارجی سال‌های اخیر می‌دانند، قطعاً جسورتر شده است.

پمپئو گفت: «ما در غرب تنها زمانی متحد شدیم که رنج و ویرانی عظیمی در اوکراین رخ داد.»

پمپئو استدلال کرد چیزی که به جذابیت تایوان به عنوان یک هدف برای تهاجم می‌افزاید، رونق این جزیره است. تایوان یکی از معدود کشورهای جهان است که در بحبوحه تحولات همه گیر، موفق به دستیابی به رشد اقتصادی پایدار به مدت پنج سال شده است.

پمپئو گفت: «ما باید مطمئن شویم که مردم تایوان که آماده جنگ و دفاع از ملت خود هستند، ابزار و منابع مورد نیاز خود را دارند.»

این مقام سابق همچنین اظهار داشت که دامنه جاه طلبی‌های ارضی شی در منطقه به سختی به تایوان محدود می‌شود. او به یاد آورد که در دورانی که وزیر امور خارجه بود با کیم جونگ اون، حاکم کره شمالی دیدار کرده است. در جریان یکی از این دیدارها، پمپئو از کیم پرسید که شبه جزیره کره در غیاب نیروهای آمریکایی در کره جنوبی چه شکلی می‌تواند داشته باشد.

در کمال تعجب پمپئو، کیم گفت که این سناریو واقعاً برای او جالب نیست. او گفت که رهبر کره شمالی می‌دانست که حضور ایالات متحده از او به اندازه رهبران کشورهای آزاد در منطقه محافظت می‌کند.

پمپئو گفت، کیم حضور آمریکا در شبه جزیره را سنگری در برابر تهدید واقعی می‌داند که از سوی شی جین پینگ سرچشمه می‌گیرد.

او گفت که شی دائماً به دنبال «کمی قلمرو بیشتر، کمی املاک و مستغلات بیشتر و کمی آزادی کمتر در مرز چین است.»

مطالب دیگر:

ترامپ گفت در دوران ریاست جمهوری‌اش با پوتین بسیار سختگیر بوده است

زلنسکی خواسته‌های خود را برای مذاکرات اوکراین و روسیه تشریح کرد

پیشرفت اوکراین و روسیه در مذاکرات آتش‌بس

اخبار مرتبط