Search
Asset 2

توافقنامه تجارت آزاد آمریکا و تایوان، دفاع این جزیره در برابر رژیم چین را تقویت می‌کند

تجارت آزاد تایوان که یک کشور مستقل بالفعل است، در حال حاضر ۱۴ متحد دیپلماتیک در جهان دارد. ایالات متحده یکی از آنها نیست، زیرا واشنگتن در
(Sam Yeh/AFP via Getty Images)

کیت کراچ، معاون وزیر امور خارجه در امور رشد اقتصادی، انرژی و محیط زیست در دوران دولت ترامپ، گفت اگر دو طرف توافقنامه تجارت آزاد را امضا کنند، واشنگتن بهتر می‌تواند دفاع شخصی تایوان را تقویت کند.

کراچ گفت: «کاری که توافقنامه تجارت آزاد انجام می‌دهد این است که به نوعی یک اثر هاله‌ای ایجاد می‌کند، به طوری که تایوان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایالات متحده را دریافت کرده و آن را هدایت می‌کند. و هنگامی که ایالات متحده وارد می‌شود، متحدان نیز وارد می‌شوند. بنابراین ما می‌خواهیم سرمایه گذاری زیادی در تایوان انجام دهیم.»

کراچ در مصاحبه اخیر با برنامه «درون چین» از شبکه تلویزیونی اپک تایمز گفت به عبارت دیگر، تهاجم چین اساساً به معنای تضعیف دارایی‌های ایالات متحده در تایوان است.

تهاجم روسیه به اوکراین این گمانه‌زنی را افزایش داده است که شی جین پینگ، رهبر چین ممکن است نقشه راه مشابهی را برای تحقق جاه طلبی‌های ارضی خود برای تایوان دنبال کند، با توجه به اینکه چند ماه پیش او قول داد که «اتحاد مجدد» تایوان با چین «قطعاً محقق خواهد شد.»

با توجه به اینکه پکن در بحران جاری اوکراین چقدر حمایت ضمنی از مسکو نشان داده است، ممکن است شی اکنون جرات بیشتری برای حمله به تایوان داشته باشد، با این باور که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه متقابلاً پاسخ خواهد داد. تاکنون حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) از محکوم کردن روسیه به دلیل تجاوز نظامی‌اش امتناع کرده است، اما همچنین تقصیر جنگ را به گردن ایالات متحده و متحدانش انداخته است.

در ۴ فوریه، روزی که مسکو و پکن شراکت «بدون محدودیت» خود را فاش کردند، روسیه همچنین گفت که از موضع چین در مورد تایوان به عنوان «بخش جدا نشدنی چین» حمایت می‌کند و با «هر شکلی از استقلال تایوان» مخالف است.

فشارهای کنگره برای چنین توافقی وجود داشته است. در مارس سال گذشته، ۲۳ جمهوری خواه مجلس نمایندگان به رهبری لیزا مک‌کلین، نماینده مجلس نمایندگان، نامه مشترکی به رئیس جمهور جو بایدن ارسال کردند و از او خواستند تا «مذاکرات رسمی در مورد توافقنامه تجارت آزاد با تایوان را آغاز کند.»

در این نامه آمده است: «توافقنامه تجارت آزاد با تایوان به ایالات متحده این امکان را می‌دهد که مقابله با نفوذ اقتصادی ح‌ک‌چ در منطقه اقیانوس هند و آرام را آغاز کند.»

کراچ گفت واشنگتن علاوه بر یک توافق تجاری، همچنین می‌تواند تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسد، چیزی که مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا در سفر اخیر خود به این جزیره پیشنهاد کرد.

تایوان که یک کشور مستقل بالفعل است، در حال حاضر ۱۴ متحد دیپلماتیک در جهان دارد. ایالات متحده یکی از آنها نیست، زیرا واشنگتن در سال ۱۹۷۹ از به رسمیت شناختن دیپلماتیک تایوان به نفع پکن صرف‌نظر کرد.

مطالب دیگر:

دیدگاه: یک دهه تأثیر دموکرات‌های آمریکا در بی‌ثبات کردن اوکراین و تضعیف رابطه آمریکا و روسیه

آیا فیس‌بوک موضوعات حساس برای رژیم چین را سانسور می‌کند؟

قانونگذار آمریکا: بحران اوکراین در حال افشای ریاکاری حزب کمونیست چین است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی