Asset 2

رابطه صمیمی ایالت جورجیا با چین، در گرماگرم چالش‌های انتخاباتی

تجاری رابطه صمیمی ایالت جورجیا با چین، در گرماگرم چالش‌های انتخاباتی  همزمان که نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایالت جورجیا با چالش‌های متعدد
نمای بیرونی یک استادیوم ورزشی در آتلانتا واقع در ایالت جورجیا (Streeter Lecka/Getty Images)

 همزمان که نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایالت جورجیا با چالش‌های متعدد ادعای تقلب روبرو است، این ایالت به دلیل روابط تجاری خود با چین مورد توجه قرار گرفته است.

اخیراً، ریچارد اوسوف، از دموکرات‌های جورجیا، که یک مدیر رسانه‌ای است و برای سناتوری ایالات متحده کاندید می‌شود، از سوی جمهوری خواهان این ایالت متهم شده است که ارتباطات خوب خود با یک شرکت رسانه‌ای هنگ کنگی مرتبط با دولت چین، را پنهان کرده است.

چین در پنج سال گذشته بزرگ‌‌‏ترین شریک تجاری جورجیا بوده است، و ۱۵ درصد تا یک پنجم کل تجارت بین‌المللی این ایالت بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ با توجه به داده‌های تجاری جورجیا با چین بوده است.

جدا از سرمایه گذاری‌ تقریباً ۵۰ شرکت تجاری چینی در این ایالت، بین چین و جورجیا چندین توافق‌نامه خواهرخواندگی بین شهرها، و نیز برنامه‌های همکاری آکادمیک ایجاد شده که این توافقات تحت نظارت روزافزون دولت دونالد ترامپ قرار گرفته است.

جذب سرمایه گذاری چین

طبق سوابق تهیه شده توسط شرکت میزبان وب در ایالات متحده (GoDaddy) اداره توسعه اقتصادی جورجیا (GDEcD) و آژانس بازاریابی ایالتی، از وب سایتی با دامنه چینی برای پیشبرد فرصت‌های تجاری در چین، مکزیک و پرو استفاده می‌کند. در مقابل، سایت‌های کشورهای مقابل از دامنه ایالات متحده استفاده می‌کنند.

ماری هاج گوردون، مدیر ارتباطات در اداره توسعه اقتصادی جورجیا به اپک تایمز گفت «برای اینکه یک صفحه وب در بازار چین قابل مشاهده باشد، باید در چین میزبانی شود.»

نفوذ و جاسوسی سیاسی

وزیر امور خارجه مایک پمپئو اخیراً در یک سخنرانی در فوریه در انجمن فرمانداران ملی، به سیاستگذاران ایالات متحده درباره فعالیت‌های جاسوسی و نفوذ پکن هشدار داده است و خواسته است که چین از آنان به عنوان پیوند‌های ظریف، برای پیشبرد منافع خود استفاده نکنند.

پمپئو همچنین به گزارش اتاق فکر مورد حمایت دولت چین اشاره کرد، که آنها نگرش همه ۵۰ فرماندار ایالات متحده نسبت به چین را تجزیه و تحلیل کرده‌اند و به آنان  برچسب «دوستانه»، «خصمانه»، یا «مبهم» زده‌اند. وی به فرمانداران هشدار داد که دولت چین در ارزیابی ایالات متحده «روشمند» است، و گفت که آنها در اطراف دولتمردان ما کار می‌کنند.

رسانه چینی تنک‌تنک، درباره برایان کمپ، فرماندار جورجیا گزارش داده است که وی با وجود جمهوری‌‌‏خواه بودن، و اینکه بایستی به عنوان حامی سیاست‌های تجاری ترامپ عمل کند و در نتیجه نسبت به چین سختگیر باشد، اما وی «به طور کلی»، تمایلی به سختگیری نشان نداده است.

کمپ که پیش از این به عنوان وزیر امور داخلی جورجیا فعالیت می‌کرد، از زمان روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۱۹ روابط دوستانه خود را با شخصیت‌های برجسته چین حفظ کرده است.

در آوریل سال گذشته، لی چیانگ‌مین، سرکنسول وقت چین در هوستون، به یک مراسم به میزبانی کمپ دعوت شد، جایی که لی از فرماندار بخاطر «تلاش فعالانه برای همکاری با چین» تمجید کرد.

در ژوئیه سال ۲۰۱۹ ، وقتی لی قرار بود پس از پنج سال حضور در چین بازگردد، دوباره با کمپ ملاقات کرد و از وی برای دیدار از چین دعوت کرد و «بر اهمیت ساختن روابط دوستانه چین و آمریکا تأکید کرد». کمپ نیز کتابی در خصوص جرجیا را به لی هدیه داد و یه یادداشت روی آن نوشت با مضمون که «از خدمات عالی لی و از دوستی شما با ایالت جورجیا قدردانی می‌شود.»

وب سایت اداره توسعه اقتصادی جورجیا (GDEcD) بخش چین، در سال ۲۰۱۹ همچنین گزارش رسانه‌های چینی درباره سخنرانی جانشین لی، یعنی کای ویتو، به مناسبت هفتادمین سالگرد تصویب حزب کمونیست چین، را منتشر کرد.

سخنرانی کای، در این وبسایت ضمن تبلیغ رهبران رژیم «عمیقاً تکان دهنده» توصیف شد. استلا خو، مدیر بخش چین اداره توسعه اقتصادی جورجیا، با ابراز اینکه این ایالت فقط در یک سال گذشته میزبان بیش از ده گروه دولتی و تجارتی چینی بوده است، ابراز امیدواری زیادی برای پیشرفت روابط تجاری با چین کرد. کمپ، در ملاقات با کای در اواخر سپتامبر، به گرمی از کای استقبال کرد و گفت که بر اساس این گزارش، او مایل است شاهد سرمایه گذاری بیشتر و ورود دانشجویان چینی به جورجیا باشد.

کمپ به درخواست اپک تایمز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

همکاری دانشگاهی

مطابق آخرین اطلاعات اداره توسعه اقتصادی جورجیا (GDEcD) ، جورجیا سه توافق نامه خواهرخواندگی با چین و دو توافق نامه دوستی بین شهری دارد.

سیستم دانشگاهی جورجیا، ۲۶ کالج و دانشگاه دولتی، و ۳۹ طرح تحصیل در خارج از کشور را در چین ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های این ایالت همچنین دارای شش موسسه از ۶۳ موسسه کنفوسیوس است که هم اکنون در ایالات متحده فعالیت می‌‌‏کنند. این موسسات، به دلیل تداوم تبلیغات کمونیستی چینی‌ها در دانشگاه‌ها مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

مقامات جورجیا بارها از رویدادهای محلی این موسسات پشتیبانی کرده اند. در فوریه ۲۰۱۵ ، ژو، مدیر ابتکار چین، در موسسه کنفسیوس دانشگاه ایالتی جورجیا در خصوص ارتقا آموزش‌ها و تبادلات و سفر بین چین و جورجیا سخنرانی کرد.

در سپتامبر ۲۰۱۸، همان موسسه میزبان یک مجمع تجاری بود با موضوع ابتکار «یک کمربند یک جاده» که راه ابریشم جدید نیز نامیده می‌شود. یک پروژه بحث برانگیز با زیرساختی جهان که به دلیل به دام انداختن کشورهای در حال توسعه در بدهی‌های سنگین مورد انتقاد قرار گرفته است. اداره توسعه اقتصادی جورجیا ، کوکاکولا مستقر در این ایالت، از جمله ۱۹ سازمانی هستند که نمایندگان خود را به این مجمع اعزام کردند.

روابط گذشته

روابط گرجستان با چین از اوایل ژوئن ۲۰۰۴ ، زمانی که این دولت اولین دفتر چین خود را در پکن افتتاح کرد برمی‌‌‏گردد.

فرماندار وقت سانی پردو، که در حال حاضر وزیر کشاورزی ایالات متحده است، در آن زمان گفت که آنها مشتاقانه منتظر «یک رابطه تجاری طولانی و مثمر ثمر بین دولت ما و رهبران تجاری چین» هستند. در یک بیانیه مطبوعاتی که در آن زمان توسط

اداره توسعه اقتصادی جورجیا صادر شد، به طور ویژه تبلیغ شد که شرکت‌های بزرگ مستقر در جورجیا در بازار سهام چین حضور دارند. در این گزارش آمده است که مقامات جورجیا همچنین به طور فعال پیگیر تأسیس کنسولگری جدید در آتلانتا بودند.

پرودو به درخواست اظهار نظر اپک تایمز پاسخی نداد.

در جولای ۲۰۱۸، پس از آغاز جنگ تجاری توسط دولت ترامپ علیه چین و وضع تعرفه‌ها بر واردات میلیاردی چین برای جریمه کردن اقدامات غیرمنصفانه تجاری پکن، رسانه دولتی چین، شین هوا مقاله‌ای را ارائه داد مبنی بر اینکه جنگ تجاری آمریکا علیه چین «امیدهای جورجیا برای همکاری اقتصادی با چین را کاهش نداده است».

در اواخر سال، اداره توسعه اقتصادی جورجیا، «رکورد جدیدی» در عملکرد تجارت جهانی را به رخ کشید و خاطرنشان کرد که چین همچنان به عنوان بزرگ‌‌‏ترین شریک تجاری این ایالت است.

مطالب دیگر:

اینفوگرافی: تبلیغات ۴ ساله بر علیه ترامپ

آمریکا، یک مقام چینی را به خاطر آزار و شکنجه فالون‌گونگ تحریم کرد

تیم حقوقی ترامپ پس از رد شدن شکایت تگزاس در دیوان عالی به دنبال گزینه‌‌‏های جایگزین است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی