Asset 2

ترامپ: هواداران باید در ۶ ژانویه به تجمع اعتراضی «طوفانی» در واشنگتن‌دی‌سی بپیوندند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اعلام کرد که تعهدنامه وفاداری کمیته ملی جمهوری‌خواهان را امضا نخواهد کرد.
(Anna Moneymaker-Pool/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه از طرفداران خود خواست تا در تجمع اعتراضی برنامه‌ریزی شده در واشنگتن در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ شرکت کنند.

ترامپ در توئیتی با اشاره به گزارشی که مشاور تجاری وی پیتر ناوارو این هفته منتشر کرد، ادعا کرد که «از نظر آماری غیرممکن است» که در انتخابات ۲۰۲۰ شکست خورده باشد.

وی سپس افزود: «تجمع اعتراضی بزرگ در واشنگتن دی‌ سی ژانویه. آنجا باشید، طوفانی خواهد بود!»

رئیس‌جمهور گفت: جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در انتخابات پیروز نشد.

ترامپ نوشت: «او هر ۶ ایالت چرخشی را با اختلاف بسیار از دست داد. آنها سپس صدها هزار رأی را در هر یک ریختند و مچ‌شان گرفته شد. اکنون سیاستمداران جمهوری‌خواه باید بجنگند تا پیروزی بزرگ آنها به سرقت نرود. احمق‌ها ضعیف نباشید!».

بایدن با اشاره به شمارش آرای تأیید شده از هر ۵۰ ایالت، پیروزی در انتخابات را اعلام کرده است. ترامپ و دیگر جمهوری خواهان در دادگاه‌های ایالت‌های مهم در حال رقابت با نتایج انتخابات هستند. اپک تایمز در حال حاضر هیچ یک از دو نامزد را برنده اعلام نمی‌کند.

ناوارو گزارشی منتشر کرد که ادعا می‌کند انتخابات «ممکن است از ترامپ به سرقت رفته باشد.»

ناوارو در این گزارش گفت: «اگر قبل از روز تحلیف به‌طور کامل این بی‌نظمی‌های انتخاباتی مورد بررسی قرار نگرفته و در نتیجه به طور مؤثری موضع‌گیری نشده باشد، این ملت این خطر واقعی را دارد که دیگر هرگز نتواند انتخابات ریاست جمهوری عادلانه داشته باشد.»

انتظار می‌رود حامیان ترامپ در پایتخت کشور جمع شوند که درست روزی است که اعضای کنگره جلسه مشترک ۶ ژانویه برای شمارش آرای الکترال را برگزار می کنند. برگزارکنندگان «دزدی را متوقف کنید» گفته‌اند که آنها یک رویداد برگزار می کنند.

یک احتمال وجود دارد که کنگره برای لغو آرای برخی از ایالت‌ها، یا تغییر آنها از مجمع گزینندگان دموکرات به جمهوری‌خواه، اقدام کند اما برخی از کارشناسان معتقدند که بعید است.

در طول شمارش آرا، حداقل یک نماینده و حداقل یک سناتور می‌تواند اعتراض خود را به صورت کتبی به آرای یک ایالت ارائه دهد. این امر مجلس و کنگره را به عقب‌نشینی و بحث در مورد اعتراض وامی‌دارد. سپس آنها می توانند در مورد اعتراض وارده رای دهند. این نیاز به اکثریت ساده در هر اتاق را دارد.

تعداد انگشت شماری از افرادی که متعهد به طرح اعتراض شده‌اند و هنگام نشست کنگره در مجلس نمایندگان حضور خواهند داشت عبارتنداز: – نماینده مو بروکز (نماینده آلاباما) و نماینده برگزیده اکثریت، تیلور گرین (نماینده ایالت جورجیا)، باری مور (نماینده آلاباما)  و باب گود )نماینده ویرجینیا) حداقل پنج سناتور یا سناتور منتخب گفته‌اند که پیوستن به آنها را غیرمتحمل نمی‌دانند.

رهبر سنای جمهوری خواه و بسیاری از دموکرات‌ها این برنامه ها را مورد تمسخر قرار داده‌اند.

تد لیو (نماینده کالیفرنیا) در توییتر نوشت: «صفردرصد احتمال دارد مجلس نمایندگان انتخابات را برگرداند.»

میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا این هفته به خبرنگاران گفت: «من فکر می کنم بر اساس نحوه کار سیستم، تصمیم روز گذشته کالج الکترال تعیین‌کننده خواهد بود.»

مطالب دیگر:

وکیل ترامپ از مقامات جورجیا در خصوص نحوه انتخابات دور دوم سنا شکایت  کرد

سیدنی پاول: پرونده‌های ویسکانسین و آریزونا در دادگاه عالی رد و پرونده‌های قضایی جورجیا و میشیگان ثبت شدند

نمایندگان کنگره آمریکا، برای تحریم مقامات دخیل در برداشت اجباری اعضای بدن در چین، لوایحی را به کنگره ارائه کردند

تحلیل: تقابل آرای الکترال و جلسه مشترک آتی کنگره

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی