Search
Asset 2

تجویز داروهای ضد روان‌‏پریش برای بیمارانی با اختلالات روانی در کانادا کاهش یافته است

ضد روان پریشی، دارو
(Shutterstock*)
ضد روان پریشی، دارو
(Shutterstock*)

 

بر اساس یک مطالعه مشخص شد که استفاده از داروهای آنتی سایکوتیک، داروهای ضد روان‌‏پریشی در کانادا در حال کاهش است. پیش از این به بیش از یک سوم بیماران روحی و روانی در کانادا که به مدت طولانی تحت درمان بودند، داروهای ضد روان‌‏پریش تجویز شده است.

این گزارش توسط مؤسسه کانادا برای اطلاعات سلامت، روز پنجشنبه منتشر شد و اشاره کرد که به ۳۹ درصد از بیماران تحت مراقبت، حداقل یک بار در سال ۲۰۱۴ داروی آنتی سایکوتیک تجویز شده است.

داروهایی که اغلب تجویز شده‌‏اند برای درمان علائم بیماری‌‏های روانی، از جمله خشم، اضطراب و اسکیزوفرنی و جنون است. اما داروهای ضد روان پریشی می‌‏تواند عوارض جانبی مضری داشته باشد و باعث نداشتن تعادل و افتادن افراد سالمند شود.

بر طبق گزارش CIHI، استفاده از آنتی سایکوتیک بیشتر در میان افرادی با رفتارهای بسیار تهاجمی و خشونت آمیز شناخته شده است.

با این حال، در این گزارش اشاره شده است که به ۵۱.۳ درصد از سالمندانی که رفتار پرخاشگرانه به نمایش گذاشته‌‏اند چنین داروهایی تجویز شده است و در موارد بسیار شدید، همراهان یا مراقبان در خطر آسیب قرار داشتند.

«باربارا فارل»، از بنیانگذاران شبکه دارویی کانادا، گفت که این گزارش نشان می‌‏دهد که روند مثبتی نسبت به محدود کردن استفاده از داروهای ضد روان پریشی در کانادا در جریان است. وی اشاره کرد که تنها ۲۲ درصد از سالمندان در مراکز مراقبت‌‏های طولانی مدت این دارو را به صورت منظم استفاده کرده‌‏اند.

به گزارش سی‌‏تی‌‏وی نیوز، فارل روز جمعه گفت: «این مطلب نشان می‌‏دهد بیشتر داروها به صورت دوره‌‏ای مورد استفاده قرار گرفته است و سپس قطع شده است.»

«اردن هانت»، مدیر بخش دارویی در CIHI، گفت که در حال حاضر طرح‌‏هایی در سراسر کانادا برای کاهش استفاده از داروهای ضد روان پریشی برای بیمارانی که در خانه تحت مراقبت‌‏های طولانی مدت قرار می‌‏گیرند، وجود دارد.

هانت در یک مصاحبه خبری گفت که هنوز امکان پیشرفت وجود دارد اما مقدار زیادی از کار انجام شده است.

در گزارش آمده است که بین سال‌‏های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، استفاده از داروهای ضد روان پریشی در مراکز مراقبت‌‏های طولانی مدت در مانیتوبا از ۳۸ درصد به ۳۱.۵ درصد کاهش یافته است. در آن زمان، کارکنان به اجرای راه حل‌‏های خلاقانه برای مدیریت رفتارهای پرخاشگرانه و روانی در بیماران تشویق شده‌‏اند و دارو تنها به عنوان آخرین چاره استفاده شده است.

با این حال، فارل گفت که تجویز تمام انواع داروها برای سالمندان در کانادا به صورت یک مشکل باقی مانده است. وی گفت که حدود ۳۹ درصد از بیماران سالمند با سن بیش از ۸۵ سال، حدود ده نوع دارو برای درمان استفاده کرده‌‏اند.

به گفته وی این مقدار دارو برای یک فرد مسن زیاد است و با افزایش سن، بدن بیمار نسبت به عوارض جانبی حساس‌‏تر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی