(Photo by STR/AFP via Getty Images)
(Photo by STR/AFP via Getty Images)

تحریف روایت انجیل در کتاب آموزشی چینی: مسیح یک زن را به سنگسار محکوم کرد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۳

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۳

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

یک کتاب درسی اخلاق در چین، داستان انجیل را تحریف کرده و پایان آن را اینطور تغییر داده است که  در آن، مسیح یک زن را به اتهام «گناهکار» بودن سنگسار می‌‏کند.

این تحریف، جدید‌‏ترین اقدام حزب آتئیست کمونیست چین در جهت کنترل و سرکوب مذهب در این کشور، خشم مسیحیان را برانگیخته و بسیاری از آنها از واتیکان درخواست تجدیدنظر در همکاری­‌‏های خود با رژیم چین دارند.

عنوان این کتاب درسی «اخلاق حرفه‌‏ای و قانون» است و در تمامی مدارس آموزش فنی و حرفه‌‏ای چین تدریس می‌‏شود. کمیته بررسی محتوای وزارت آموزش و پرورش چین، استفاده از این کتاب را در سال ۲۰۱۸ تایید کرده است. در یک بخش از این کتاب داستان «عیسی و زنی که مرتکب زنا شد» نوشته شده است. با این حال به جای نقل قول صحیح روایت، این کتاب پایان داستان را با تحریف روبرو کرده و مسیح را به عنوان یک قاتل به تصویر کشیده است.

در متن اصلی این روایت در انجیل یوحنا، یک گروه از مردم جلسه تدریس عیسی را قطع کرده و به همراه خود زنی را به اتهام زنا می‌‏آورند. آنها از عیسی سوال کردند که آیا این زن باید براساس ده فرمان موسی سنگسار شود یا خیر. عیسی پس از نادیده گرفتن این اخلال در جلسه تدریس، به آنها گفت که هرکس که در حیات خود گناهی مرتکب نشده است، سنگ اول را پرتاب کند. پس از گفته عیسی، آنها متوجه شدند که هیچ یک از گناه مبری نبوده و جلسه را ترک کردند. سپس عیسی از زن پرسید که آیا کسی او را متهم کرده و او جواب منفی می‌‏دهد. عیسی سپس گفت «پس من هم تو را متهم نمی‌‏کنم. از اینجا برو و دیگر گناه نکن».

مقامات چینی به یک کلیسای کاتولیک در استان شرقی جیانگ‌‏شی دستور دادند تا تصویر مریم مقدس و فرزندش را با تصویر رهبر چین، یعنی شی جین پینگ جایگزین کند.

در طرف مقابل، کتاب چینی روایت را کاملا تغییر داده است: «هنگامی که همه مکان را ترک کردند، عیسی شخصا زن را سنگسار کرد و گفت «من هم گناهکار هستم، اما اگر قانون صرفا توسط افراد مبری از گناه قابل اجرا بود، چیزی به نام قانون وجود نداشت».

این کتاب سپس در ادامه از خواننده سوال می‌‏کند: «براساس این داستان کوتاه، دیدگاه شما نسبت به قانون چیست؟»

این تحریفات پس از انتشار عکس­های کتاب در شبکه‌‏های اجتماعی توسط یک کشیش افشا شد. مدتی بعد یک دبیر تعلیمات مسیحی وجود این محتوا را تأیید کرد و گفت که محتوای این کتاب درسی در مناطق مختلف چین متفاوت است. کاربران شبکه‌‏های اجتماعی از تحریف این داستان خشمگین شده و بیشتر آنها این متن را «کفرآمیز» خوانده‌‏اند و برخی نوشته‌‏اند که شیطان واقعی، خود حزب کمونیست چین است.

انجمن «چاینا اید» واقع در ایالات متحده که حامی مسیحیان داخل چین است، این تحریف مخرب در کتاب مقدس را محکوم کرد و گفت که این متن وجهه عیسی مسیح در مذهب را به طور جدی با تحریف روبرو کرده است و هدف از انتشار این روایت تحریف شده، تایید فلسفه حزب حاکم است.

چاینا اید در بیانیه‌‏ای گفت:

«متن کتاب حزب کمونیست چین به طور مستقیم بیان می‌‏کند که در صورت لزوم مبری بودن قانون گذاران از گناه، قانون نمی‌‏تواند وجود داشته باشد. به عبارت دیگر این یعنی از آنجا که رفتارهای غیرقانونی مقامات قضایی چین در اجرای قانون اجتناب ناپذیر است، دولت‌‏های دیگر وظیفه دارند تا این امر را تحمل کنند. رژیم حزب کمونیست چین سال‌‏ها سعی داشته است تا اصول کتاب مقدس را به منظور مطابقت با ارزش‌‏های سوسیالیستی طرفداران شی جین پینگ، رهبر کنونی چین و رهبران پیشین، دوباره تفسیر و تعریف کند.»

حزب کمونیست چین سیاست سرکوب شدید  معتقدین مخفی مسیحیان و سایر گروه‌‏های مذهبی، تخریب کلیساها و بازداشت اعضا و رهبران آن را در پیش گرفته است. در سپتامبر سال ۲۰۱۹ مقامات چینی به یک کلیسای کاتولیک در استان شرقی جیانگ‌‏شی دستور دادند تا تصویر مریم مقدس و فرزندش را با تصویر رهبر چین، یعنی شی جین پینگ جایگزین کند. این مقامات همچنین به کلیسا دستور دادند تا پرچم چین را در ورودی کلیسا نصب کرده و بر سردر کلیسا این پیغام را بنویسند: «حزب کمونیست را دنبال کنید، شاکر آن باشید و از آن اطاعت کنید».

بسیاری از مسیحیان از واتیکان درخواست کرده‌‏اند تا روابط خود با رژیم کمونیست چین را بررسی کند. در سپتامبر سال ۲۰۱۸، سریر مقدس، یک قرارداد تاریخی را با حزب کمونیست چین در زمینه انتصاب کشیش‌‏ها در این کشور امضا کرد. پیش از این قرارداد، کاتولیک‌‏های چین به دو گروه تقسیم شده بودند: گروهی که در کلیساهای غیر رسمی زیرزمینی وفادار به واتیکان عبادت کرده و گروهی که به کلیسای کاتولیک تحت کنترل رژیم کمونیست می‌‏رفتند. پس از امضای این قرارداد، پاپ فرانسیس بلافاصله هفت اسقف مورد تایید پکن را بدون هماهنگی با واتیکان به رسمیت شناخت.

این معامله و جزئیات مبهم آن با انتقاد شدید کاتولیک‌‏ها و طرفداران حقوق بشر خارج از چین مواجه شد که با اشاره به آزار و شکنجه سیستماتیک مسیحیان توسط حزب کمونیست چین، این اقدام را به عنوان «تسلیم» در برابر رژیم توصیف کردند. به نقل از رویترز در مصاحبه با یک مقام ارشد واتیکان، انتظار می‌‏رود که دو طرف برای تمدید این قرارداد به زودی ملاقات کنند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده اخیرا از واتیکان درخواست کرده است تا موضع شدیدتری را در برابر نقض حقوق بشر از سوی حزب کمونیست چین اتخاذ کند. وی در یکی از مجلات مذهبی در آمریکا در ۱۸ سپتامبر نوشت: «واضح است که توافق بین چین و واتیکان از کاتولیک‌‏ها در برابر آزار حزب محافظت نکرده و رفتار وحشتناک آنها با مسیحیان، بودایی های تبتی، تمرین کننده‌‏های فالون‌‏گونگ و روش‌‏های معنوی دیگر متوقف نشده است.»

بیشتر بخوانید: ویدئو: چگونه فالون گونگ در چین مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرد

پومپئو در توئیتر نوشته است که «واتیکان با تمدید این قرارداد اقتدار اخلاقی خود را به خطر خواهد انداخت.»

مطالب دیگر:

 هشدار نمایندگان مجلس آمریکا در خصوص تهدیدهای حزب کمونیست چین

چطور مقامات چینی از دستگاه­‌های پروپاگاندا برای بیان روایت خود از شیوع ویروس کرونا استفاده کردند

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما- فصل ۱۸، قسمت اول: جاه‌طلبی‌های جهانی حزب کمونیست چین