logo_eet

تحریم‌ها باعث توقف ۴۰ کشتی باری به مقصد ایران شده است

(ISNA)
(ISNA)

ده‌ها کشتی تجاری با بار غلات و شکر به دلیل تحریم‌های مالی جمهوری اسلامی و مشکل در پرداخت هزینه‌ها، چندین هفته خارج از بنادر ایران لنگر انداخته‌اند و همچنان در انتظار رفع مشکل مالی و تخلیه بار خود هستند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که داده‌های شرکت ریفینیتیو از ردیابی کشتی‌ها نشان می‌دهد حداقل ۴۰ کشتی فله‌بر در خارج از بنادر بندر امام خمینی و بندرعباس دو بندر اصلی ایران گیر افتاده‌اند و مشکلات مربوط به پرداخت باعث شده است که کشتی‌ها نتوانند محموله‌ها را تخلیه کنند.

مواد غذایی از تحریم‌های هسته‌ای غرب علیه جمهوری اسلامی مستثنی است؛ اما تحریم سیستم مالی و بانکی حکومت ایران در عمل پرداخت به شرکت‌های بین‌المللی را با پیچیدگی و اختلال جدی روبرو کرده است.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران حدود یک ماه پیش گزارش داده بود که تنها در بندر «امام خمینی» ۳۷ کشتی حامل ۲/۲ میلیون تن کالا به دلیل مشکلات «اسنادی و ارزی» روی آب مانده‌اند و نتوانسته‌اند بار خود را تخلیه کنند.

این گزارش رویترز در حالی منتشر می‌شود که بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی، در سال ۹۷ و در اوج تحریم‌ها، میلیون‌ها دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی صرف واردات سنگ‌پا، سیفون توالت، سنجاق‌قفلی، شاخ حیوانات و موارد دیگر از این دست شد.

اخبار مرتبط