logo_eet

بایدن از تصمیم دولت خود برای لغو تحریم‌ها علیه خط لوله اصلی گاز روسیه دفاع کرد

تحریم‌های ماینده جمهوری‌خواه ویسکانسین گفت: «این معافیت‌ها «هدیه‌ای به پوتین است که فقط باعث ضعف اهرم فشار ایالات متحده در اجلاس قریب الوقوع
(Win McNamee/Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه از تصمیم دولت خود برای لغو تحریم‌های خط لوله نورد استیریم۲ که گاز طبیعی را از روسیه به آلمان و اروپا منتقل می‌کند، دفاع کرد.

رئیس جمهور گفت اگرچه در ابتدا با این پروژه مخالف بود، اما این خط لوله در حال حاضر تقریباً به پایان رسیده است.

بایدن در خارج از کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «پیش رفتن و تحمیل تحریم‌ها اکنون، از نظر روابط اروپایی تأثیری معکوس خواهد داشت.»

در اواخر سال ۲۰۱۹، کنگره و دولت ترامپ تعدادی از نهادهای مرتبط با ساخت خط لوله ۱۰.۵ میلیارد دلاری را تحریم کردند. این تحریم‌ها بخشی از قانون مجوز دفاع ملی (NDAA) بود که هدف از آن «به حداقل رساندن توانایی» روسیه برای استفاده از جریان نورد ۲ «به عنوان ابزاری برای اعمال فشار و فشار سیاسی» و جلوگیری از روسیه برای متزلزل کردن صادرات انرژی از اوکراین به کشورهای دیگر بود. روسیه متعهد شد که در آن زمان پروژه را ادامه دهد.

در اوایل این ماه، دولت بایدن از تحریم‌های مدیرعامل شرکت نورد استیریم ۲، ماتیاس وارنیگ، که متحد ولادیمیر پوتین است، و شرکت نظارت بر ساخت پروژه چشم پوشی کرد.

خبر معافیت از تحریم انتقاد هر دو حزب را برانگیخت.

سناتور باب منندز (نماینده دموکرات نیوجرسی)  در ۱۹ مه در بیانیه‌ای گفت: «من با تصمیم دولت بایدن برای لغو تحریم‌های نورد استیریم۲ و ماتیاس وارنیگ مخالف هستم.»

«من از دولت می‌خواهم با تحریم‌های تعیین شده توسط کنگره پیش برود. دولت گفته است که این خط لوله ایده بدی است و این یک پروژه نفوذ بدخیم روسی است. من نیز همین احساس را دارم، اما نمی‌توانم ببینم که تصمیم امروز چگونه تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با تجاوزات روسیه در اروپا را پیش خواهد برد.»

سناتور جیم ریش، نماینده جمهوری‌خواه ویسکانسین گفت: «این معافیت‌ها «هدیه‌ای به پوتین است که فقط باعث ضعف اهرم فشار ایالات متحده در اجلاس قریب الوقوع بایدن و پوتین خواهد شد.»

دولت بایدن قبلاً مورد انتقاد قرار گرفت چراکه در گزارشی در مورد خط لوله که در ماه فوریه منتشر شد، نامی از نهادهای مرتبط با ساخت خط لوله که باید تحریم می‌شدند نبرد. دولت در عوض کشتی‌هایی را که قبلاً در دوران رئیس جمهور دونالد ترامپ تحریم شده بودند، تحریم کرد.

مطالب دیگر:

ویدئو: چه کسی به رشد چین کمک کرد؟ قسمت اول

سناتور رند پال با دریافت بسته‌ای مشکوک حاوی پودری سفید تهدید به مرگ شد

مشاور کاخ سفید: در صورت ناکامی گفتگوهای فراحزبی بر سر لایحه زیرساخت، بایدن «تغییر رویه» خواهد داد

اخبار مرتبط