Asset 2

بایدن: کاخ سفید در حال بررسی تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن است

تحریم دیپلماتیک بایدن به طور مجازی با شی جین پینگ، رهبر چین روز دوشنبه ملاقات کرد، اما به گفته کاخ سفید، موضوع المپیک مطرح نشد.
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Chip Somodevilla/Getty Images)

 جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ۱۸ نوامبر گفت که کاخ سفید در حال بررسی تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن به دلیل نقض حقوق بشر صورت گرفته به‌دست حزب کمونیست چین است. چنین حرکتی به این معنی است که دولت مقامات بلندپایه را به بازی‌ها نمی‌فرستد، اما ورزشکاران آمریکایی همچنان مجاز به شرکت و تکمیل بازی‌ها خواهند بود.

بایدن در حالی که میزبان جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در دفتر بیضی شکل بود، به خبرنگاران گفت حمایت از تحریم بازی‌های المپیک در ماه فوریه «چیزی است که ما در حال بررسی آن هستیم.»

این اظهارات در بحبوحه تشدید درخواست‌های گروه‌های جهانی حقوق بشر و برخی قانون‌گذاران برای تحریم نمادین بازی‌های پکن توسط ایالات متحده به دلیل نقض گسترده حقوق بشر توسط رژیم چین، از سرکوب اقلیت‌های مسلمان قومی در شین جیانگ تا سرکوب مردم در هنگ کنگ، بیان شد.

ایالات متحده و سایر کشورها به‌طور سنتی هیئت‌های عالی رتبه را به هر المپیک می فرستند. بانوی اول، جیل بایدن، گروه اعزامی آمریکایی را به بازی‌های المپیک تابستانی در توکیو هدایت کرد و آقای دوم داگ امهوف، هدایت هیئتی را برای اعزام به بازی‌های پارالمپیک برعهده داشت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت هیچ جدول زمانی برای تصمیم رئیس جمهور در مورد تحریم احتمالی وجود ندارد.

بایدن به طور مجازی با شی جین پینگ، رهبر چین روز دوشنبه ملاقات کرد، اما به گفته کاخ سفید، موضوع المپیک مطرح نشد.

تحت تحریم دیپلماتیک احتمالی، ورزشکاران آمریکایی تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. اما برخی می‌گویند که این کافی نیست.

سناتور تام کاتن (جمهوری‌خواه آرکانزاس) روز پنجشنبه از دولت خواست تا بازی‌ها را تحریم کامل کند، به این معنی که «بدون ورزشکار، بدون مقامات دولتی، بدون حامیان مالی.»

کاتن گفت که این اقدام برای محافظت از ورزشکاران در برابر تهدیدات رژیم چین، از جمله نظارت «همه جا حاضر»، جمع آوری دی‌ان‌ای و گروگان گیری برای اهداف سیاسی، ضروری است.

کاتن در یک کنفرانس مطبوعاتی در ساختمان کنگره گفت، علاوه بر این، بازی‌ها باید به دلیل «جنایت‌های حزب کمونیست چین علیه ایالات متحده، جهان متمدن و مردم خود» تحریم شوند.

او گفت: «چین یک دولت برده‌داری تمامیت‌خواه را اداره می‌کند که در آن اگر نگوییم میلیون‌ها، صدها هزارتن از اقلیت‌های مذهبی و قومی در اردوگاه‌های کار اجباری نگهداری می‌شوند.»

آنها اعضای بدن مخالفان و اقلیت‌های قومی و مذهبی را خارج می‌کنند. آن‌ها همچنین هنگ‌کنگ را سرکوب کرده‌اند و خودمختاری هنگ‌کنگی‌ها که بر اساس تعهدات بین‌المللی چین تضمین شده بود، نادیده گرفته‌اند، و این واقعیت را انکار می‌کنند که چین طاعونی را در جهان به راه انداخته است که میلیون‌ها نفر را کشته و زندگی هر آمریکایی را مختل کرده است.

 شرکت‌های آمریکایی حامی مالی این بازی‌ها نیز در کانون توجه قرار گرفته‌اند. هفته گذشته، دیده بان حقوق بشر، یک گروه مدافع مستقر در نیویورک، از حامیان اصلی بازی‌های المپیک پکن خواست تا توضیح دهند که چرا تا حد زیادی در مورد نقض حقوق رژیم چین سکوت کرده‌اند.

دیده بان حقوق بشر در ۱۲ نوامبر گفت که حامیان مالی در خطر «ارتباط با یک المپیک آلوده به سانسور و سرکوب هستند.»

مطالب دیگر:

پزشکان و پرستاران از عواقب امتناع از واکسیناسیون اجباری می‌گویند

فایزر، بیونتک و مدرنا در هر ثانیه ۱۰۰۰ دلار از واکسن کووید۱۹ کسب می‌کنند

بازیکن اِن‌بی‌اِی با شعار «کشتار برای اعضای بدن را متوقف کنید» از پکن می‌خواهد به برداشت اجباری اعضای بدن پایان دهد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی