Search
Asset 2

تحقیقات نشان می‌دهد ماسک‌های تولید چین بهداشتی نیستند

china-beijing-mask-police-700x420-1-590x354
یک کارگر در کارگاه تولید ماسک در شهر هاندان در استان هوبی چین، ۲۸ فوریه ۲۰۲۰ (STR/AFP via Getty Images)

 

بسیاری از کارخانه‌‏های تولید ماسک در چین از نظر بهداشتی، استانداردهای کیفی را رعایت نمی‌‏کنند. به طوری که بسیاری از افرادی که در کارخانه‌هایی که در چین ماسک تولید می‌کنند در هنگام کار، خودشان از ماسک یا دستکش استفاده نمی‌‏کنند.

یکی از فعالین این حوزه در چین ضمن افشای این وضعیت، در مورد کیفیت تجهیزات پزشکی چینی که در بحران کمبود جهانی این ملزومات تولید می‌شود، ابراز تردید کرد.

وی با نام مستعار چن گووهوا، به نشریه تک‌وورد گفت که ۶۰ درصد کارخانه‌ها دارای محیط کار استریل نیستند.

وی درباره بازدید از یک کارخانه پر از گرد و غبار که کارگران ماسک‌ها را از خط تولید با دستهای برهنه و بدون پوشیدن ماسک حمل می‌کردند، گفت و افزود «چه کسی جرات می‌کند از ماسک‌هایی که به این شکل تولید می‌شوند استفاده کند؟»

این افشاگری در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کشورها تلاش دارند برای تأمین تجهیزات حفاظتی شهروندان و پرسنل پزشکی خود، از تولیدات بنجل چینی استفاده کنند.

«جین های» یک مقام گمرک چین روز ۴ آوریل به خبرگزاری فرانسه گفت: چین از روز ۳ مارس ۳.۸۶ میلیارد ماسک ، ۳۷.۵ میلیون قطعه تجهیزات محافظت شخصی، ۱۶ هزار دستگاه تهویه هوا و ۲.۸۴ میلیون کیت آزمایش صادر کرده است.

برخی کشورها مانند هلند، ترکیه و اسپانیا به غیر استاندارد بودن کالاهای چینی اعتراض کرده‌اند. هلند در ۲۸ مارس گفت که برای حدود ۶۰۰ هزار ماسک چینی به خاطر معیوب بودن فیلتر یا نامناسب بودن فراخوان استرداد (ریکال) داده است.

علاوه بر این دیلی تلگراف گفت که انگلستان نسبت به عودت میلیون‌ها کیت تشخیص ویروس کرونا، به چین اقدام کرده است. این کیت‌ها نتایج درست و دقیقی ارائه نمی‌کردند.

هفته گذشته، رژیم چین در تلاش برای رفع نگرانی‌ها، قوانین حاکم بر صادرات تجهیزات پزشکی را تشدید کرد. مقامات در تاریخ ۳۱ مارس اعلام کردند که تنها تولید کنندگان معتبر برای فروش محصولات خود می‌توانند مانند کیت‌های آزمایش، ماسک، لباس‌های محافظ، دستگاه‌های تهویه و دماسنج مادون قرمز اقدام کنند.

از زمان تغییر قانون، براساس داده‌های گمرکی که در تاریخ ۵ آوریل منتشر شد، گمرک چینی ۱۱.۲ میلیون لوازم پزشکی مربوط به تولید کنندگان غیرمعتبر را مصادره کرده است. این شامل ۹.۹ میلیون ماسک ، ۱۵۵ هزار لباس محافظ و ۱.۰۸ میلیون کیت آزمایش است.

چن گووهوا در ادامه گفت که بیشتر کارخانه‌هایی که ماسک تولید می کردند در ابتدا کارخانه‌های نساجی یا الکترونیک بودند که به سرعت تولید را تغییر دادند تا تقاضای روز افزون را برآورده کنند، بنابراین تجهیزات و فناوری آنها اغلب استانداردها را رعایت نمی‌کند.

براساس سایت خبریSanyan Blockchain ، بیش از ۵ هزار تولیدکننده ماسک بین ۲۳ ژانویه الی ۱۱ مارس در چین کار خود را آغاز کرده‌اند. چن افزود که کارخانه‌ها اعتبار لازم برای ساخت ماسک را به سادگی خریداری می‌کنند.

فیلم‌‏هایی از شرایط غیر بهداشتی کارخانه‌ها نیز در رسانه های اجتماعی چین پخش شده و انتقاد شهروندان را برانگیخته‌اند.

برخی از فیلم‌‏ها کارگرانی را نشان می‌‏دهند که هنگام دست زدن به ماسک‌هایی که روی کمربند نقاله حمل می‌شوند، از دستکش استفاده نمی‌‏کنند. در یک فیلم، مردی دیده می‌‏شود که کفش خود را با دسته‌ای از ماسک‌هایی که روی زمین قرار دارد پاک می‌کند.

مطالب دیگر:

حزب کمونیست چین در حین اپیدمی، نوجوانان را وادار می‌کند تا به سازمان‌های جوانان این کشور ملحق شوند

انتقاد سنگین به عضویت چین در پانل شورای حقوق بشر سازمان ملل

خطرات وابستگی جهان به چین در زمینۀ دارو و تجهیزات پزشکی

حجم سوزاندن اجساد و تحویل خاکستر مردگان، فراتر از آمار رسمی مرگ و میر ویروس در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی