Asset 2

«مشاور ویژه» برای تحقیق درباره انتخابات ۲۰۲۰ در ویسکانسین برگزیده شد

تحقیقات جمهوری‌خواه عالی‌رتبه مجلس نمایندگان ویسکانسین روز جمعه گفت دفتر او در حال تحقیق درباره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است و افزود انجام
(Courtney Pedroza/Getty Images)

جمهوری‌خواه عالی‌رتبه مجلس نمایندگان ویسکانسین روز جمعه گفت دفتر او در حال تحقیق درباره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است و افزود انجام تحقیقات بیشتر کاملاً موجه است.

رابین واس، جمهوری‌خواه و سخنگوی مجلس نمایندگان ویسکانسین روز جمعه در مصاحبه با اسوشیتد پرس گفت قراردادی را با چند تن از مقامات بازنشسته مجری قانون و یک قاضی اسبق امضا کرده بود اما در روزهای اخیر دو تن از مجموع سه نفر آن‌ها استعفا داده‌اند.

رابین واس مایکل گابلمن، قاضی بازنشسته دادگاه عالی ویسکانسین را به عنوان «مشاور ویژه» خود برای تحقیق درباره ادعاهای تقلب برگزیده است.

واس روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «برای احیای کامل سلامت و اعتماد به انتخابات تصمیم گرفته‌ایم مسیر را تغییر دهیم و اختیارات و استقلال بیشتری را در اختیار قاضی گابلمن بگذاریم. من بدین ترتیب او را مشاور ویژه اعلام می‌کنم و به او اختیار می‌دهم بازرسان تمام وقت بیشتری را استخدام کند که تحت فرمان او فعالیت خواهند کرد».

واس گفت گابلمن به او گفته است برای انجام تحقیقات کاملتر به تعداد بیشتری بازرس تمام وقت و احتمالاً چند صد هزار دلار بودجه نیاز است.

واس درباره درخواست‌های گابلمن به اسوشیتد پرس گفت: «اگر او فکر می‌کند به یک نفر نیاز دارد، عالیست. اگر هم فکر می‌کند به ۶ نفر نیاز دارد، باز هم عالیست».

جناب سخنگو درباره زمان تکمیل تحقیقات حرفی نزد اما به اسوشیتد پرس گفت امیدوار است تحقیقات تا پاییز به پایان برسد. اداره ممیزی قانونی نیز به دستور سنای ایالتی ویسکانسین تحقیقات دیگری را درباره انتخابات آغاز کرده است که قرار است در همان برهه زمانی به پایان برسد.

واس گفت: «اگر دو تحقیق مستقل داشته باشید که در مسیر شواهد به راه خود ادامه دهند، همه ما می‌توانیم با چنین مسئله‌ای کنار بیاییم». او افزود منابع بیشتری در اختیار گابلمن قرار خواهد گرفت و او «اختیار دارد تمام تغییرات لازم را در آینده اعمال کند».

دموکرات‌های ایالت ویسکانسین مانند سایر ایالت‌ها از درخواست‌ها برای تحقیقات بیشتر درباره انتخابات انتقاد کرده‌اند و نلی سایرز، رئیس اجرائی حزب دموکرات ویسکانسین اعلامیه روز جمعه واس را شدیداً مورد انتقاد قرار داد.

در همین حین، واس از جانب جمهوری‌خواهان از جمله رئیس جمهور سابق کشور، دونالد ترامپ تحت فشار قرار گرفته است تا از  انجام یک ممیزی مشابه ممیزی انجام شده به دستور سنای آریزونا در شهر ماریکوپا کانتی حمایت کند. ماه گذشته فرمانده پیشین کل قوا گفت واس در تحقیقات خود سعی دارد در عوض انجام تحقیقات واقعی، تقلب انتخابات در این ایالت را مکدر سازد.

ترامپ اواخر ماه ژوئن در بیانیه‌ای گفت: «رهبران جمهوری خواه ویسکانسین رابین واس، کریس کاپنگا و دوین لیماهو سخت در تلاشند تا فساد در انتخابات ویسکانسین را لاپوشانی کنند» و افزود جمهوری‌خواهان نباید «دروغ‌های آنان را باور کنند».

ترامپ در ادامه گفت تحقیقات قضایی کاملی باید درباره انتخابات انجام شود و «اگر آن‌ها این کار را انجام ندهند، شک ندارم که در دور اول انتخابات کارشان یک سره می‌شود و سریعاً برکنار خواهند شد».

جو بایدن با اختلاف اندکی نسبت به ترامپ به عنوان برنده ایالت ویسکانسین و ۱۱ رای الکترال آن تایید شد.

مطالب دیگر:

انتقاد شدید قانونگذاران از کوکاکولا، ویزا، ایربی‌ان‌بی به خاطر حمایت از «المپیک نسل‌کشی» پکن

بایدن قوانین سختگیرانه جدیدی را برای کارمندان فدرال واکسینه نشده اعلام کرد

جریان چپ چگونه از کووید ۱۹ برای ورشکسته کردن آمریکا استفاده کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی