Search
Asset 2

اتحادیه اروپا خواستار تحقیق بدون محدودیت در مورد منشأ کووید۱۹ شد

تحقیق رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه خواستار تحقیق بدون محدودیت در مورد منشأ ویروس حزب کمونیست چین شدند، که به گفته آن‌ها برای درس گرفتن
رئیس کمیسیون اروپا اورسولا وان درلاین در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس شورای اروپا پیش از نشست G7 در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل در 10 ژوئن 2021 صحبت می‌کند. (Francisco Seco /Pool/AFP via Getty Images)

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه خواستار تحقیق بدون محدودیت در مورد منشأ ویروس حزب کمونیست چین شدند، که به گفته آن‌ها برای درس گرفتن از همه‌گیری کرونا لازم است.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت: «ما با یک پاندمی وحشتناک جهانی روبرو هستیم. ما باید بدانیم که از کجا آمده است تا بتوانیم درس‌های درستی بگیریم و ابزارهای مناسبی بسازیم تا مطمئن شویم این اتفاق هرگز تکرار نخواهد شد. و بنابراین محققان برای یافتن منشأ این پاندمی به دسترسی کامل به هر آنچه لازم است نیاز دارند و بسته به آن، ما باید نتیجه بگیریم.»

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا ، گفت: «جهان حق دارد دقیقاً بداند چه اتفاقی افتاده است تا بتواند درس‌هایی را بیاموزد.»

میشل همچنین گفت که، در معاملات خود با رژیم چین، اتحادیه اروپا «از خود در برابر اقداماتی که خطرات امنیتی ایجاد کنند، برابری طرفین را بر هم زنند یا با ارزش‌های ما سازگار نباشند، دفاع خواهد کرد»

او افزود: «ما همچنان برای دفاع از حقوق بشر و حاکمیت قانون در شین جیانگ، هنگ کنگ و جاهای دیگر ایستادگی می‌کنیم.»

این بیانات به دنبال درخواست رئیس جمهور ایالات متحده، جو بایدن، در تاریخ ۲۶ مه از مقامات اطلاعاتی ایالات متحده برای انجام تحقیقات بیشتر برای کشف منشأ ویروس حزب کمونیست چین، از جمله هرگونه احتمال آزمایشگاهی بودن این ویروس است.

حزب کمونیست چین ادعا کرده است که ویروس در اواخر سال ۲۰۱۹ از طریق بازار غذاهای دریایی ووهان، در استان هوبئی منتشر شده است.

اما تعدادی از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق اظهار داشتند که ممکن است ویروس در مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان  تولید و از آن‌جا منتشر شده باشد. این آزمایشگاه فقط چند کیلومتر با بازار غذاهای دریایی فاصله دارد و فوق امنیتی است.

سازمان بهداشت جهانی این ادعای پکن را تأیید کرد و در گزارش خود که در تاریخ ۳۰ مارس منتشر شد، گفت که «به احتمال زیاد» همه گیری از خفاش‌ها از طریق یک حیوان واسطه آغاز شده است، و احتمال شیوع به دلیل نشت از آزمایشگاه «بسیار بعید است».

بسیاری متذکر شده‌اند که مقامات حزب کمونیست چین در سراسر تحقیق سازمان بهداشت جهانی حضور داشته و منتقدان گفته‌اند که این رژیم نقش مهمی در تحقیقات داشته است.

فرستاده‌ ایالات متحده در سازمان ملل در ژنو، ماه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که مطالعه سازمان بهداشت جهانی «ناکافی و بی نتیجه» است و خواستار انجام یک تحقیق دوم شفاف و مبتنی بر شواهد شد.

مطالب دیگر:

کامالا هریس، تحت فشار برای بازدید از مرزهای جنوبی، گفت «در مقطعی» این سفر را انجام خواهد داد

ویدئو: از «گرمایش جهانی» تا «تغییرات اقلیمی» و اهداف پشت پرده آن

بایدن مذاکرات درباره زیرساخت‌ها را با عضو کلیدی حزب جمهوری‌خواه متوقف کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی