logo_eet

تحلیل: تقابل آرای الکترال و جلسه مشترک آتی کنگره

(Mark Wilson/Getty Images)
(Mark Wilson/Getty Images)

نامزدهای ریاست جمهوری ایالات متحده با کسب بیشترین آرای الکترال به عنوان پیروز اعلام می‌‌‏‎شوند.

سیستم کالج الکترال به هر ایالت تعداد آرای مشخصی را اختصاص می‌‌‏دهد. به عبارت دیگر، رای دهندگان با انتخاب هر نامزد در حال تعیین لیستی از افراد هستند که آرای الکترال را به صندوق می‌‌‏اندازند.

آرای الکترال توسط کنگره شمرده می‌‌‏شود. نامزدی که ۲۷۰ رای الکترال (یا بیشتر از آن) را کسب کند برنده انتخابات خواهد بود.

تقابل آرای الکترال

روز ۱۴ دسامبر، اعضای الکترال دموکرات از هفت ایالت به جو بایدن، نامزد دموکرات رای دادند. با وجود تایید رسمی پیروزی بایدن در این ایالات، اعضای الکترال جمهوری‌‌‏خواه به نفع پرزیدنت دونالد ترامپ رای دادند.

این امر منجر به تقابل رای و ایجاد لیست‌‌‏های الکترال جایگزین شده است. هر دو حزب گواهی تایید آرای خود را به کنگره ارسال کرده‌‌‏اند، و اعضای آن در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۱ برای شمارش آرای الکترال یک جلسه مشترک خواهند داشت.

تقابل آرا یک پدیده غیر معمول است، اما پیش‌‌‏تر هم در تاریخ ایالات متحده رخ داده است. آخرین نمونه آن در سال ۱۹۶۰ و زمانی اتفاق افتاد که فرماندار ایالت هاوایی آرای مردمی را به نفع ریچارد نیکسون، نامزد جمهوری‌‌‏خواه تایید کرده بود. با این حال اعضای الکترال دموکرات به نفع جان اف. کندی رای دادند.

بازشماری آرا پس از این رویداد نشان دهنده پیروزی کندی در این ایالت بود، و جلسه مشترک سنا در سال ۱۹۶۱ وی را به عنوان پیروز انتخابات معرفی کرد.

جان ایستمن، استاد حقوق در دانشگاه حقوق چپمن هنگام صحبت درباره تقابل آرا در هفت ایالت به سناریو کندی-نیکسون استناد کرد.

او به شبکه خبری «ان‌‌‏تی‌‌‏دی» گفت: «این اتفاق از سابقه تاریخی برخوردار است، و در هر یک از هفت ایالت شاهد پرونده‌‌‏های حقوقی جاری هستیم که نتیجه انتخابات را به چالش کشیده‌‌‏اند. در صورت موفقیت این پرونده‌‌‏ها، اعضای الکترال حامی ترامپ پس از ملاقات و رای دادن می‌‌‏توانند با استناد به پرونده‌‌‏ها رای خود را تایید کرده و در جلسه ۶ ژانویه کنگره آنها را بشمارند.»

رای دادن یک عضو کالج الکترال ویسکانسین در انتخابات ریاست جمهوری در ساختمان کنگره، مدیسون، ویسکانسین. ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ (Morry Gash/Pool/Getty Images)

گری گرگ، مدیر مرکز «مک کانل» در دانشگاه لوییویل به اپک تایمز گفت که در صورت نبود «شواهد حقیقی تقلب» برای ارائه، کنگره برای تایید لیست جایگزین اعضای الکترال، هم اکنون صرفا رای اعضای تایید شده در این هفت ایالت (که همگی به نفع بایدن هستند) را خواهد شمرد.

او ادامه داد که آرای الکترال «به صورت رسمی» شمرده شده و لیست‌‌‏ها ارسال شده‌‌‏اند، و «تا زمان جلسه کنگره کار دیگری نمی‌‌‏توان انجام داد.»

رابرت هارداوی، استاد دانشکده حقوق استرام در دانشگاه دنور اضافه کرد: «این یک سناریو شدیدا غیرمحتمل است، زیرا تمام چالش‌‌‏های انتخاباتی ترامپ و طرفدارانش در دادگاه تایید نشده‌‌‏اند.»

او به اپک تایمز گفت: «اما دلیل شکست این چالش‌‌‏ها واضح است، چراکه اگر بعدا مشخص شود که لیست الکترال جمهوری‌‌‏خواهان باید انتخاب می‌‌‏شد، زمان برای تعویض آرا دیر خواهد بود.»

در حال حاظر در سه ایالت (میشیگان، پنسیلوانیا، و ویسکانسین) جمهوری‌‌‏خواهان و دموکرات‌‌‏ها به ترتیب کنترل قوه قانون‌‌‏گذاری و فرمانداری را به عهده دارند. کنترل هر دو نهاد در نیو مکزیکو و نوادا به عهده دموکرات‌‌‏ها است. جمهوری‌‌‏خواهان در جورجیا و آریزونا کنترل این دو نهاد را برعهده دارند.

جمهوری‌‌‏خواهان موفق به کسب حمایت کافی از سوی مسئولان انتخاباتی ارشد (معمولا معاون فرماندار) برای تایید تقابل آرا نشده‌‌‏اند. از سوی دیگر، قانون‌‌‏گذاران ایالتی از اختیارات اساسی خود برای بازپس گرفتن توانایی اعطای آرای الکترال به نامزدها استفاده نکرده‌‌‏اند.

مرکز پژوهشی کنگره نشان می‌‌‏دهد که در صورت اختلاف بین مقامات ایالتی در ارسال لیست‌‌‏ جایگزین و لیست تایید شده، اعضای کنگره با برگزاری یک جلسه شرایط را بررسی کرده و رای می‌‌‏دهند. پذیرش هریک از این لیست‌‌‏ها سپس نیازمند توافق همزمان مجلس نمایندگان و سنا خواهد بود.

در صورت عدم اختلاف بین مقامات ایالتی، آرای الکترال تعیین شده براساس قوانین انتخابات ایالتی شمرده خواهد شد. اگر هیچ یک از مقامات ایالتی لیست قانونی را تعیین نکرده باشند، مجلس نمایندگان و سنا به طور هماهنگ درباره پذیرش لیست الکترال یا مردود دانستن هر دو تصمیم می‌‌‏گیرند. در صورت عدم توافق مجلس نمایندگان و سنا، رای اعضای الکترال تایید شده توسط معاون فرماندار شمرده خواهد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ (چپ) و جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات (راست). (Getty Images)

جلسه مشترک

این هفته و پس از اخذ آرای الکترال، توجه‌‌‏ها به جلسه مشترک آتی کنگره جلب شده است که تنها سه روز پس از سوگند خوردن اعضای جدید برگزار می‌‌‏شود.

حداقل چهار نفر از این اعضا – مو بروکس (جمهوی‌‌‏خواه، آلاباما)، مارجری تیلور گرین (جمهوری‌‌‏خواه، جرجیا)، بری مور (جمهوری‌‌‏خواه، آلاباما)، و باب گود (جمهوری‌‌‏خواه، ویرجینیا) – متعهد به اعلام اعتراض در این جلسه شده‌‌‏اند.

اعتراضات باید به صورت کتبی و توسط حداقل یک نماینده و یک سناتور ارائه شوند. هیچ‌‌‏یک از سناتورها متعهد به اعتراض نشده‌‌‏اند.

در سال ۲۰۱۶ اعتراض دموکرات‌‌‏ها به دلیل عدم پشتیبانی از سوی سناتورها با شکست مواجه شد. استفانی تاب جونز، نماینده دموکرات اوهایو و باربارا باکسر، سناتور دموکرات کالیفرنیا در سال ۲۰۰۴ به آرای اوهایو اعتراض کردند و سنا و مجلس نمایندگان با آن مخالفت کرد.

مرکز پژوهشی کنگره نشان می‌‌‏دهد که اعتراض به آرای اکترال می‌‌‏تواند براساس «بی قاعدگی» اخذ رای از اعضای الکترال یا «عدم رسمیت قانونی» این افراد براساس قوانین انتخابات باشد.

در صورت فراهم شدن پیش‌‌‏نیازها، جلسه مشترک کنگره به تعویق افتاده و مجلس نمایندگان و سنا برای تصمیم‌‌‏گیری درباره پذیرش یا مردود دانستن اعتراضات جلساتی را برگزار می‌‌‏کنند. در صورت عدم کسب اکثریت آرا در مجلس نمایندگان و سنا، اعتراض مردود خواهد بود. پذیرش اعتراض منجر به باطل شدن آرای الکترال یا پذیرش لیست جایگزین می‌‌‏شود.

به عقیده برخی از متخصصان، پذیرش یک اعتراض عملا غیرممکن است.

گرگ در این باره گفت: «این امر کاملا خارج از احتمالات است. کسب موافقت یک سناتور جمهوری‌‌‏خواه برای این امر نیز غیرمحتمل و دشوار است. از سوی دیگر توافق سنا و مجلس نمایندگان مانع دیگری را ایجاد می‌‌‏کند. می‌‌‏توان با اطمینان گفت که این اتفاق نمی‌‌‏افتد».

آلان درشوویتز، محقق در زمینه قانون اساسی در ایمیل به تلویزیون «ان‌‌‏تی‎دی» گفت: «مجلس نمایندگان و سنا با این امر موافقت نمی‌‌‏کنند.»

سایر متخصصان نسبت به این مسئله اطمینان ندارند.

ایستمن در این باره گفت: «گمان می‌‌‏کنم که با توجه به شواهد و ارائه موارد نقض قانون، احتمالا در جلسه مشترک کنگره شاهد اختلاف درباره انتخاب لیست اعضای الکترال خواهیم بود.»

هم اکنون نتایج تایید شده نشان دهنده کسب ۳۰۶ رای الکترال توسط بایدن و ۲۳۲ رای الکترال توسط ترامپ است. رسانه اپک تایمز همچنان تا مشخص شدن نهایی، نتیجه انتخابات را اعلام نمی‌‌‏کند.

جلسه مشترک کنگره برای شمارش آرای الکترال در سال ۱۸۷۷ با تقابل آرا در ایالاتی مواجه شد که دارای نتایج بحث برانگیز بودند. در نهایت مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات و سنا با اکثریت جمهوری‌‌‏خواه با ایجاد یک کارگروه شامل اعضای مجلس نمایندگان، سناتورها و قضات دیوان عالی به توافق رسیدند.

این کارگروه پس از برگزاری چندین جلسه در تاریخ ۲ مارس با اعطای آرای الکترال به رادرفورد بیرچارد هیز – نامزد جمهوری‌‌‏خواه – وی را پیروز معرفی کرد.

مطالب دیگر:

گزارش‌ها حاکی از که دخالت چین در «نظارت گسترده» بر موبایل‌های آمریکا‌یی‌ها

ترامپ خطاب به میچ مک کانل: «خیلی زود است که در مبارزه انتخاباتی تسلیم شوم»

پژوهش‌‌‌‏ علمی درباره اثرات شگفت انگیز تمرین فالون دافا بر روی سلامت چه می‌‌‌‏گوید؟

اخبار مرتبط