logo_eet

زلنسکی از رسیدن نیروهای اوکراین به «نقطه عطف استراتژیک»می‌گوید اما پوتین به «تحولات مثبت» در مذاکرات اشاره می‌کند

رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون و رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین (Alexey Nikolsky/Sputnik/AFP via Getty Images)
رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون و رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین (Alexey Nikolsky/Sputnik/AFP via Getty Images)

رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید که نیروهای نظامی کشورش به «نقطه عطف استراتژیک» رسیده‌اند، در حالی که رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید «تحولات مثبت خاصی» در مذاکرات بین کشورهای در حال جنگ وجود دارد.

با این حال، هیچ یک از رهبران به وضوح منظورشان را توضیح ندادند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه گفت: «نمی‌توان گفت که هنوز چند روز به آزادی سرزمین‌مان نیاز داریم، اما می‌توان گفت که این کار را انجام می‌دهیم زیرا… به یک نقطه عطف استراتژیک رسیده‌ایم.» او توضیح بیشتری نداد.

او در ویدئویی صحبت کرد که او را در خارج از دفتر ریاست جمهوری در کی‌یف نشان می‌داد و به دو زبان اوکراینی و روسی درباره شانزدهمین روز جنگ صحبت می کرد.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مسکو گفت: تحولات مثبتی در مذاکرات بین مقامات روسیه و اوکراین رخ داده است، اما وی جزئیاتی در مورد این تحولات ارائه نکرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه گفت پیشرفت‌هایی در مذاکرات مسکو با اوکراین حاصل شده است، در حالی که کرملین گفت که درگیری زمانی پایان خواهد یافت که غرب برای رسیدگی به نگرانی‌های مسکو اقدام کند.

پوتین در نشست کرملین با الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، گفت تحریم های غرب مانع توسعه روسیه نخواهد شد و روسیه در نهایت قوی‌تر خواهد شد.

او سپس گفت که مذاکرات اوکراین عملا هر روز در حال انجام است.

پوتین گفت: « مذاکره کنندگان طرف ما به من می‌گویند تغییرات مثبت خاصی وجود دارد. بعداً در مورد همه اینها صحبت خواهم کرد.»

لوکاشنکو به پوتین گفت که هر دوی آنها از نسل شوروی هستند که تحریم‌ها را تحمل کرده‌اند.

مطالب دیگر:

وزیر دفاع اوکراین: تلفات غیرنظامیان اوکراین بیش از تلفات نظامیان است

سخنگوی پوتین: اقتصاد روسیه در شوک است

در بحبوحه جنگ اوکراین، روسیه و چین به دنبال ایجاد «نظم نوین جهانی» هستند

اخبار مرتبط