Search
Asset 2

تخیّل یا واقعیت: آیا می‌‌‌‏توانیم به‌‌‌‏دلیل شکستن قلبمان بمیریم؟

تخیّل یا واقعیت: آیا می‌‌‌‏توانیم به‌‌‌‏دلیل شکستن قلبمان بمیریم؟
تخیّل یا واقعیت: آیا می‌‌‌‏توانیم به‌‌‌‏دلیل شکستن قلبمان بمیریم؟
به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد که تی تی سی عمدتا زنان یائسه را مبتلا می‌‌‌‏کند. (Ian Waldie/Getty Images)
به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد که تی تی سی عمدتا زنان یائسه را مبتلا می‌‌‌‏کند. (Ian Waldie/Getty Images)

مردن بر اثر شکستن قلب چیزی فراتر از یک افسانه است. «کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو» ، یا التهاب عضله قلبی که در اثر عوامل استرس‌‌‌‏زا ایجاد می‌‌‌‏شود « به آن نشانگان قلب شکسته نیز گفته می‌‌‌‏شود »، وضعیتی است که برای اولین بار در حدود بیست سال پیش توسط محققان ژاپنی شناخته شده و در ده سال اخیر تا حد زیادی در مرکز توجه جوامع غربی قرار گرفته‌‌‌‏است.

تی تی سی « کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو » به‌‌‌‏طور موقت روی توانایی پمپاژ قلب اثر می‌‌‌‏گذارد. وقتی که این اتفاق می‌‌‌‏افتد، فرد علائمی شبیه به یک حمله قلبی از جمله درد قفسه سینه و بریده و کوتاه نفس کشیدن را تجربه می‌‌‌‏کند. در موارد خیلی کم و غیرمعمول هم منجر به مرگ می‌‌‌‏شود. اگرچه علائم حمله قلبی و تی تی سی شبیه هم هستند، دلایل ایجاد کننده آنها متفاوت هستند. درحالیکه یک حمله قلبی در اثر انسداد یکی از عروق خون‌‌‌‏رسان به عضله قلبی اتفاق می‌‌‌‏افتد، مکانیسم واضح و روشنی برای چگونگی ابتلا به تی تی سی شناخته نشده است.

تی تی سی با یک الگوی غیرطبیعی در انقباض عضله بطن چپ قلب « حفره اصلی پمپاژ قلب » مرتبط است که دلیل آن انسداد عروق کرونری « رگ‌‌‌‏های اصلی خون‌‌‌‏رسان به قلب » نیست. این وضعیت در سطح گسترده و بین المللی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و چیزی که به صورت کلی مورد قبول جامعه علمی قرار گرفت این بود که هورمون‌‌‌‏های مربوط به استرس مانند آدرنالین، تا حدودی در بروز این وضعیت مقصر هستند.

این مساله روشن نیست که چرا زنان بیشتر مستعد ابتلا به تی تی سی بوده و چرا تنها برخی از مردم و نه همه، در پاسخ به برخی از وقایع استرس‌‌‌‏زا به سمت ابتلا به تی تی سی می‌‌‌‏روند. (Antonio Canova (Italian, 1757–1822) – Eric Pouhier (May 2007), Public Domain)
این مساله روشن نیست که چرا زنان بیشتر مستعد ابتلا به تی تی سی بوده و چرا تنها برخی از مردم و نه همه، در پاسخ به برخی از وقایع استرس‌‌‌‏زا به سمت ابتلا به تی تی سی می‌‌‌‏روند.
(Antonio Canova (Italian, 1757–۱۸۲۲) – Eric Pouhier (May 2007), Public Domain)

دلایل ایجاد نشانگان « سندرُم » قلب شکسته چه هستند؟

در اکثریت موارد، تی تی سی به دنبال یک استرس شدید روانی یا جسمی حادث شده است. این وضعیت برای اولین بار در زنانی شناخته شد که تجربه شرایط تلخ و آسیب‌‌‌‏رسان احساسی، مانند مرگ همسر داشتند. از این رو، نام نشانگان « سندرُم » قلب شکسته برای آن گذاشته شد.

انواع عوامل استرس زا مرتبط با تی تی سی بسیار گسترده هستند، از حوادث جزئی که به نظر بی‌‌‌‏اهمیت می‌‌‌‏رسند تا حوادث شدیدی که کل زندگی انسان را دگرگون می‌‌‌‏کنند. از جمله عوامل روانی بسیار شایع می توان به مرگ همسر و یا دیگر عزیزان و اعضای خانواده، دعواهای خانوادگی، حوادث ناخوشایند در محیط کار، بیماریهای روانی، از دست دادن مال و مکنت، از دست دادن حیوان خانگی، سالروز یک حادثه بد و یا مرگ و یا یک حادثه اجتماعی مانند جنگ، زلزله و سیل اشاره کرد.

مثال‌‌‌‏های شایع از عوامل استرس‌‌‌‏زای جسمانی که در رابطه با این وضعیت گزارش شده‌‌‌‏اند شامل بیماری‌‌‌‏‌‌‌‏ها یا صدمات حاد پزشکی، سکته مغزی، صرع، گرمازدگی شدید، تشخیص بیماری‌‌‌‏هایی مانند سرطان در فرد و زایمان می‌‌‌‏باشد.

به نظر می‌‌‌‏رسد عوامل استرس‌‌‌‏‎زای مرتبط با تی تی سی تمام نشدنی هستند. از هزاران مورد گزارش شده، این‌‌‌‏طور به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد که تقریبا هرچیزی که بتواند منجر به برانگیختن استرس در فرد بشود، باعث بروز تی تی سی خواهد شد. حتی دیده شده که تی تی سی می‌‌‌‏تواند در پاسخ به حوادث خوشحال‌‌‌‏ کننده نیز ایجاد شود.

چه کسانی در معرض ابتلا هستند؟

براساس مطالعات، به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد که تی تی سی عمدتا زنان یائسه را مبتلا می‌‌‌‏کند. تقریبا نود و پنج درصد از موارد گزارش شده، زنانی در سنین بین شصت و پنج تا هفتاد هستند. هرچه که این وضعیت بیشتر و گسترده‌‌‌‏تر تشخیص داده می‌‌‌‏شود‌‌‌‏، مواردی از ابتلای سایر گروه‌‌‌‏ها مانند زنان جوانتر، مردها و بچه‌‌‌‏ها نیز گزارش می‌‌‌‏گردد.

این مساله روشن نیست که چرا زنان بیشتر مستعد ابتلا به تی تی سی بوده و اینکه چرا تنها برخی از مردم و نه همه، در پاسخ به برخی از وقایع استرس‌‌‌‏زا به سمت ابتلا به تی تی سی می‌‌‌‏روند. این امکان وجود دارد که برخی از ما انعطاف‌‌‌‏پذیری روانی کمتری نسبت به استرس داریم. احتمال دیگر، امکان وجود یک عامل فیزیکی در عده‌‌‌‏ای ازمردم است، مانند وجود یک ناتوانی در بدنشان که نمی‌‌‌‏توانند از عهده مقادیر زیاد و ناگهانی هورمون‌‌‌‏های استرس برآیند.

در خلال آنژیوگرافی متخصصین الگوی غیرطبیعی از انقباض‌‌‌‏ بطن چپ را مشاهده خواهند کرد که مرتط با تی تی سی است. (J. Heuser – Own work, CC BY-SA 3.0)
در خلال آنژیوگرافی متخصصین الگوی غیرطبیعی از انقباض‌‌‌‏ بطن چپ را مشاهده خواهند کرد که مرتط با تی تی سی است. (J. Heuser – Own work, CC BY-SA 3.0)

چگونه تشخیص داده می‌‌‌‏شود؟

تی تی سی معمولا زمانی تشخیص داده می‌‌‌‏شود که یک فرد با علائم حمله قلبی به اورژانس مراجعه و تحت آنژیوگرافی  « روشی که عروق کرونر را از نظر انسداد مورد بررسی قرار می‌‌‌‏دهد » قرار می‌‌‌‏گیرد. در خلال آنژیوگرافی متخصصین در‌‌‌‏می‌‌‌‏یابند که انسداد عروق قلبی عامل بروز علائم بیمار نیست. درعوض آنها الگوی غیرطبیعی از انقباض قلبی را در بطن چپ مشاهده خواهند کرد که مرتبط با تی تی سی است.

نشانگان قلب شکسته تقریبا در دو درصد افرادی که مشکوک به حمله قلبی بوده و تحت آنژیوگرافی عروق کرونر قرار می‌‌‌‏گیرند، اتفاق می‌‌‌‏افتد اما دراین شکی نیست که تی تی سی آن‌‌‌‏گونه که باید، تشخیص داده نمی‌‌‌‏شود. دلایلی برای اینکه چرا همه موارد تی تی سی تشخیص داده نمی‌‌‌‏شوند وجود دارد.

در آن زمان که برای اولین بار تی تی سی در ژاپن تشخیص داده شد، علاقه چندانی از طرف غرب برای این پدیده‌‌‌‏ای که در ابتدا تصور می‌‌‌‏شد نادر است نشان داده نشد. همچنین، در مقایسه با سایر عوامل خطر مانند فشارخون، کلسترول، سن و وزن که قابل اندازه‌‌‌‏گیری دقیق جهت کنترل و درمان بودند، استرس درالگوی پیشرفت بیماری‌‌‌‏های قلبی عروقی جای چندانی نداشت. علاوه‌‌‌‏ براین، فهم و دانش ناکامل ما در رابطه با تی تی سی، توانایی ما را برای تشخیص همه شرایطی که تی تی سی ممکن بود اتفاق بیافتد، از جمله اینکه در چه کسانی و تا چه اندازه، محدود کرد.

تی تی سی به ندرت و در مواردی‌‌‌‏که همراه با یک بیماری پزشکی باشد می‌‌‌‏تواند منجر به مرگ شود. خبر خوب این است که اکثر مردمی که مبتلا به تی تی سی می‌‌‌‏شوند با چند هفته استراحت به‌‌‌‏طور کامل بهود می‌‌‌‏یابند. برخی از افراد چندین دوره ازعود بیماری را تجربه خواهند کرد و ما هنوز نمی‌‌‌‏توانیم از بروز این وضعیت پیشگیری کنیم.

درمان

درمان اولیه تی تی سی مشابه آنچه هست که در حمله قلبی انجام می‌‌‌‏شود، اما به محض اینکه تشخیص تی تی سی داده شد باید یک سری تغییراتی در داروها داده شود. معمولا داروهایی تحت نام مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین  « آ سی ای » که عروق خونی را گشاد می‌‌‌‏کنند و مهارکننده‎‌‌‌‏های گیرنده‌‌‌‏های بتا « که ضربان قلب را کنترل کرده و فشارخون بالا را کاهش می‌‌‌‏دهند » استفاده می‌‌‌‏شوند تا حجم کار قلب را کم کنند. اما اخیرا به طور واضح معلوم نشده که دقیقا چه دارویی بیشترین فایده را در درمان تی تی سی داشته و چه مدتی باید مصرف شود. شواهد قوی مبنی بر افزایش خطر مشکلات قلبی در ارتباط با احساسات منفی مانند استرس، عصبانیت، افسردگی، ناامیدی، ترس و اضطراب وجود دارد. این عوامل برای مردمی که مبتلا به مشکلات قلبی هستند نیز عواقب وخیمی به‌‌‌‏همراه دارد.

تی تی سی یکی دیگر از اثرات سوء استرس بر سلامت است. با افزایش میزان آگاهی از این وضعیت و افزایش سطوح استرس در جامعه، به‌‌‌‏مرور زمان شاهد بروز موارد بیشتری از ابتلا به تی تی سی خواهیم بود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی