Search
Asset 2

تداوم اعتراضات در فرانسه در نتیجه افزایش مالیات‌ها و فقر فزاینده مردم

رویارویی پلیس و معترضان در محل طاق پیروزی پاریس، ۱ دسامبر ۲۰۱۸ (David Vives/The Epoch Times)
رویارویی پلیس و معترضان در محل طاق پیروزی پاریس، ۱ دسامبر ۲۰۱۸ (David Vives/The Epoch Times)
رویارویی پلیس و معترضان در محل طاق پیروزی پاریس، ۱ دسامبر ۲۰۱۸ (David Vives/The Epoch Times)

آنچه که از اواخر ماه نوامبر تا کنون در پاریس دیده می‌شود اعتراضاتی خشونت‌بار است که  نسبت به افزایش مالیات‌ها شکل گرفته است. این اعتراضات جنبشی مردمی علیه سیاست‌های رئیس جمهور امانوئل مکرون است که گفته می‌شود با افزایش مالیات‌ها فشار مالی را بر طبقه متوسط ​​بیشتر کرده است.

معترضان، مخالف افزایش هزینه‌های سوخت هستند که در راستای سیاست‌های مکرون برای مقابله با تغییرات آب و هوایی رخ داده است؛ از همین رو خواستار استعفای مکرون هستند.

اعتراضات، که به نام جنبش جلیقه زردها نام گرفته، هم‌اکنون به کشورهای همسایه نیز گسترش یافته است و پلیس برای رفع ناآرامی‌ها تلاش می‌کند.

مکرون در اجلاس گروه G-20 در آرژانتین، این خشونت‌ها را محکوم کرد و روز دوم دسامبر به پاریس برگشت تا در یک جلسه بحران با اعضای کابینه و مقامات امنیتی اقدام به رسیدگی به شورش‌ها کند.

درگیری‌های بین معترضین و نیروهای امنیتی به یک روال هفتگی عادی در پاریس تبدیل شده است.

روز اول دسامبر پاریس شاهد خشن‌ترین تظاهرات‌ها بود. معترضان با ویران کردن مجسمه‌ها و مبلمان شهری، بیش از یک میلیون دلار آسیب رساندند. صد خودرو به آتش کشیده شد و آتش‌نشانان بیش از ۲۴۰ آتش‌سوزی را خاموش کردند.

در حالی که معترضین تلاش می‌کنند صف‌های نیروهای پلیس را در هم شکنند، پلیس با شلیک گازهای اشک‌آور تلاش می‌کند معترضین را پراکنده کند و تظاهرکنندگان مکرراً سعی می‌کنند با کمک محلول سالین تأثیر گاز را خنثی کنند.

مشخص نیست که کدام عناصر در پشت معترضین هستند. بسیاری از گروه‌های سازمان یافته‌تر خشونت معترضین را محکوم کرده‌اند.

تقریبا ۷۰۰ نفر در رابطه با شورش‌ها دستگیر شده‌اند و ۴۰۰ نفر از آنها نیز به خاطر جرائمی مانند حمل غیرقانونی  سلاح و خشونت علیه مقامات انتظامی دستگیر شده‌اند.

کلمب برسلز، معاون شهردار پاریس، گفته است که پلیس یک ساختمان را کشف کرده است که در آن سلاح‌های سرد نظیر وسایل پرتاب سنگ و… تهیه  و نگهداری می‌شده است. به گفته سخنگوی پلیس بیش از ۱۰ هزار نارنجک آهکی در عرض چند روز کشف شده است.

شکایات در مورد هزینه‌های بالای زندگی و مالیات‌ها دلیل این تظاهرات است. مردی حدوداً ۵۰ یا ۶۰ ساله می‌گوید، «نمیتوانم با حقوق بازنشستگی زندگی کنم، چه کاری میتوانم انجام دهم؟»

یک زن سالمند نیز گفت: «شوهر من تمام عمر خود را کار کرده است. من هم بازنشسته‌ام. اما حساب بانکی‌ام همیشه قرمز است.»

مطالب دیگر:

درخواست دانشمندان ۲۶ کشور دنیا : چین به بازداشت مسلمانان و اقلیت‌های قومی پایان دهد

کنترل اطلاعات گوشی‌ها و کامپیوترهای دانشجویان چینی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی