Asset 2

واکنش کروز و هالی پس از آنکه بایدن ایشان را به تبلیغاتچی‌های رژیم نازی تشبیه کرد

تدکروز دو سناتور برجسته‌ جمهوری‌خواه پس از آنکه جو بایدن ایشان را به تبلیغاتچی مشهور رژیم نازی تشبیه کرد، واکنش نشان دادند. بایدن، پیشتر نیز
(Getty Images)

دو سناتور برجسته‌ جمهوری‌خواه پس از آنکه جو بایدن ایشان را به تبلیغاتچی مشهور رژیم نازی تشبیه کرد، واکنش نشان دادند.

بایدن در روز جمعه گفت که سناتورها تدکروز (نماینده‌ ایالت تگزاس) و جاش هالی (نماینده‌ ایالت میسوری) «بخشی از دروغ بزرگ» هستند.

او سپس این روایت را تعریف کرد که جوزف گوبلز، وزیر تبلیغات آدولف هیتلر، تعداد کشته‌شدگان بمب‌گذاری درسدن را به دروغ، بیشتر از تعداد واقعی اعلام کرده بود.

و افزود: «روزنامه‌های ما این خبر را چاپ کردند. روزنامه‌ها چاپش کردند. این یک دروغ بزرگ بود».

هالی در واکنش به این موضع‌گیری بایدن، در بیانیه‌ای گفته: «مقام منتخب ریاست‌جمهوری، جو بایدن، من و یک سناتور جمهوری‌خواه دیگر را به نازی‌ها تشبیه کرده است. متن صحبت‌های او را به درستی بخوانید. یک دقیقه با تأمل به سخنانش فکر کنید. اجازه دهید تا مطلب کاملاً در ذهنتان بنشیند. او مرا نازی خطاب کرده، تنها به این دلیل که من در قالب اعتراض‌نامه‌ای قانونی که توسط قوانین ایالات متحده تصویب شده، درباره‌ نحوه‌ برگزاری انتخابات در ایالت پنسیلوانیا سؤال کرده‌ام، دقیقاً مثل همان کاری که دموکرات‌ها در انتخابات‌های سال‌های ۲۰۰۱، ۲۰۰۵، ۲۰۱۷، درباره‌ ایالت‌های دیگری انجام دادند».

او افزود: «این رفتاری ناشایست، نابالغانه و افراطی از سوی مقام منتخب ریاست‌جمهوری است. این رفتار کاملاً شرم‌آور است. او باید مانند فردی بالغ و شریف عمل کرده و این اظهارات بیمارگونه را پس بگیرد، و همه‌ اعضای دموکرات کنگره باید این اظهارات تهوع‌آور را رد کند».

تدکروز هم در توئیتی، این اظهار نظر بایدن را «بسیار ناراحت‌کننده» خوانده است.

تدکروز افزوده: «در دوران گسستگی عمیق ملی، تصمیم آقای بایدن، مقام منتخب ریاست‌جمهوری، مبنی بر اینکه مخالفان سیاسی‌اش را نازی بنامد، کاری در جهت بازیابی وحدت یا تسکین دردهای ما نبود. این نوع گفتمان شرورانه و متعصابه تنها باعث از هم گسیختگی بیشتر کشور می‌شود».

دفتر بایدن به درخواست ما مبنی بر اظهارنظر درباره‌ بیانات این سناتورها پاسخی نداده است.

بایدن که طی کارزار انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۲۰ مرتباً گفته بود که در صورت انتخاب شدن، برای وحدت کشور تلاش خواهد کرد، از اینکه هالی و کروز در جلسه‌ مشترک کنگره در تاریخ ششم ژانویه به آراء الکتورال ایالات آریزونا و پنسلیوانیا اعتراض کرده بودند، ابراز ناراحتی کرده است.

سناتورهای نامبرده به بی‌قانونی‌های پیش آمده در این انتخابات اشاره کرده و گفتند این جلسه‌ مشترک، تنها بستر قانونی موجود برای طرح این اعتراضات و سؤالات می‌باشد.

بایدن، پیشتر نیز رئیس‌جمهور دونالد ترامپ را با گوبلز و هیتلر مقایسه کرده بود.

مطالب دیگر:

فعال چپ‌گرا متجاوزان را به یورش به داخل ساختمان تشویق، و پلیس را به ترک پست دعوت کرد

نیکی هیلی بسته شدن حساب کاربری ترامپ توسط توئیتر را به اقدام حزب کمونیست چین تشبیه می‌کند

توئیتر حساب‌های کاربری سیدنی پاول و مایکل فلین را به حالت تعلیق درآورد

اخبار مرتبط