logo_eet

ترامپ، نخستین رئیس جمهور آمریکا که بر خاک کره شمالی پا گذاشت

دیدار ترامپ و کیم جونگ اون، در خاک کره شمالی و در منطقه مرزی بین دو کره . ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹   (Handout photo by Dong-A Ilbo via Getty Images)
دیدار ترامپ و کیم جونگ اون، در خاک کره شمالی و در منطقه مرزی بین دو کره . ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ (Handout photo by Dong-A Ilbo via Getty Images)
دیدار ترامپ و کیم جونگ اون، در خاک کره شمالی و در منطقه مرزی بین دو کره . ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ (Handout photo by Dong-A Ilbo via Getty Images)

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه ۳۰ ژوئن برابر با ۹ تیرماه، با عبور از خط فاصل واقع در مرز بین دو کره، نخستین رئیس جمهور ایالات متحده شد که به خاک کره شمالی پا گذاشت و با رهبر کره شمالی دیدار کرد.

ترامپ با حضور در منطقه مرزی ابتدا با عبور از مرز بین دو کره، قدم در خاک کره شمالی گذاشت و سپس رهبر کره شمالی در کنار رئیس جمهوری آمریکا به خاک کره جنوبی آمد. پس از آن رهبران دو کشور در یک نشست کوتاه با خبرنگاران صحبت کردند.

ترامپ این دیدار را « لحظه‌ای تاریخی » و « موقعیت ویژه برای تمام دنیا »  نامید و افزود که از رهبر کره شمالی برای سفر به کاخ سفید دعوت خواهد کرد. این دیدار غیرمنتظره و غیرعادی، در حالی روی داد که ترامپ در مسیر بازگشت از کنفرانس G20 به کره جنوبی آمده بود.

رئیس جمهور کره جنوبی نیز ضمن تاریخی خواندن این دیدار آن را نشانه دوستی رو به رشد و بر مبنی احترام کره شمالی و آمریکا دانست که موجب شگفتی تحلیل گران شده است.

دیدار دو جانبه ترامپ و اون، ۴۵ دقیقه طول کشید. ترامپ به خبرنگاران گفت هر دو طرف مایلند تیم‌های مذاکره‌کننده‌ای را شکل دهند که در هفته‌های آتی با یکدیگر دیدار کنند و روند رو به رشدی را دنبال کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از رهبر کره شمالی برای سفر به آمریکا دعوت خواهد کرد گفت، قطعاً این کار را خواهد کرد. رهبر کره شمالی هم گفت که او اگرچه از این دعوت شگفت زده شده اما چون خواستار ملاقات مجدد بوده آن را پذیرفته است.

ترامپ همچنین تاکید کرد که تحریم‌های کره شمالی همچنان پابرجاست، اما در طی مذاکرات، مسائلی می‌تواند اتفاق بیافتد. آمریکا در مقابل خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، قصد دارد ضمن رفع تحریم‌ها، امتیازهای ویژه اقتصادی به این کشور دهد.

رئیس جمهوری کره جنوبی نیز ساعاتی پیش از این دیدار گفت که اگر ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب نمی‌شد، جنگ بین آمریکا و کره شمالی محتمل بود.

ترامپ پس از بازگشت به واشنگتن، در یک توئیت دیدار خود با رهبر کره شمالی را فوق‌العاده خواند. وی پیش از بازگشت به آمریکا، در یک پایگاه نظامی آمریکا در کره جنوبی با ۲۰۰۰ نظامی آمریکایی و خانواده‌هایشان دیدار کرد.

این رویداد سومین نشست بین ترامپ و کیم در بیش از یک سال گذشته است. نشست دوم خود در هانوی پایتخت ویتنام، چهار ماه پیش رخ داد. دیداری که بدون توافق و پیشتر از مهلت اعلام شده، به پایان رسید. پرزیدنت ترامپ در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق اعلام کرد. نخستین دیدار آنها نیز در ژوئن سال گذشته در سنگاپور برگزار شد.

پیش از دیدار اخیر بین رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی تعدادی نامه برای رسیدن به خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، رد و بدل شد و رهبر کره شمالی درست چند روز پس از دیدار با رهبر چین، محتوی آخرین نامه ترامپ را عالی توصیف کرد.

مطالب دیگر:

محکومیت شدید چین در گزارش آزادی بین‌المللی مذاهب

رأی دادگاهی در لندن : جنایت چین علیه بشریت / برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان

تیرگان، جشن باد و رحمت و فرشته باران

اخبار مرتبط