logo_eet

چین برای شکست ترامپ در انتخابات نوامبر تلاش می‌کند

حزب کمونیست چین کامبس در نامه‌اش، گفت که دروغگویی‌ها و اطلاعات غلط حزب کمونیست چین در طی شیوع ویروس کرونا، که باعث نگرانی جهانیان و تهدید همه
(Jason Lee-Pool/Getty Images)

مقامات اطلاعاتی ایالات متحده ضمن تأکید بر اینکه برخی کشورها تلاش دارند در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده دخالت کنند، معتقدند که چین مایل نیست که دونالد ترامپ در دور دوم ریاست جمهوری پیروز شود، و برای شکست ترامپ در انتخابات نوامبر تلاش می‌کند. از سویی دیگر روسیه با نگرانی در خصوص موفق شدن جو بایدن در انتخابات، سعی در تقویت موقعیت ترامپ دارد.

ویلیام ایوانینا، مدیر اداره اطلاعات ملی ایالات متحده روز جمعه در بیانیه‌ای گفت «ما ارزیابی می‌کنیم که چین ترجیح می‌دهد ترامپ در انتخابات مجدداً رأی نیاورد، چرا که پکن او را غیرقابل پیش‌بینی می‌داند.» وی افزود که بازیگران مرتبط با کاخ کرملین روسیه به دنبال تقویت ترامپ هستند.

به اعتقاد محافل اطلاعاتی آمریکا، حزب کمونیست چین تلاش می‌کند تا در انتخابات و مناظرات انتخاباتی و سیاسی  تأثیر بگذارد، و در این راستا از اهرم‌های فشار خود بر مقامات منتخب و رهبران احزاب مختلف آمریکا استفاده می‌کند.

به گفته ایوانینا، مواضع سخت و فزاینده دولت ترامپ علیه حزب کمونیست چین، از جمله بستن کنسولگری چین در هیوستون، باعث افزایش انتقادات علیه دولت شده است.

به عنوان مثال، اظهارات و اقدامات دولت ترامپ را در مورد هنگ‌کنگ، ایجاد مسدودیت برای اپلیکیشن‌های چینی وی‌چت و تیک‌تاک، مواضع آمریکا در خصوص دریای جنوبی چین، و مقابله با تلاش‌های چین برای تسلط بر بازار نسل پنجم اینترنت آمریکا، از جمله این مواضع ضد چینی دولت ترامپ است.

پکن تصدیق می‌کند که همه این تلاش‌ها ممکن است بر انتخابات ریاست جمهوری تأثیر بگذارد.

در چند ماه گذشته، دولت ترامپ اقدامات خود را در مقابله با مجموعه تهدیدات علیه امنیت و آزادی ناشی از حزب کمونیست چین سرعت بخشیده است. از جمله این اقدامات مجازات مقامات دخیل در نقض حقوق بشر در منطقه سین کیانگ و سرکوب آزادی‌ها در هنگ‌کنگ است.

جو بایدن، دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز مواضع سرسختی در مورد چین اتخاذ کرده است، و اعتقاد دارد که چین به همراه روسیه در پی نابود کردن دموکراسی در آمریکا است.

انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سوم نوامبر ۲۰۲۰، مصادف با ۱۳ آبان ۱۳۹۹ برای انتخاب رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا و معاون وی برگزار خواهد شد. این انتخابات پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است.

مطالب دیگر:

آمریکا، رهبر هنگ کنگ را به همراه ۱۰ مقام هنگ‌کنگی و چینی تحریم کرد

چگونه حزب کمونیست چین مردم شین‌جیانگ را سرکوب می‌کند

دل‌نوشته یک خبرنگار در روز صاحبان قلم

اخبار مرتبط