Search
Asset 2

ترامپ: غروب کمونیسم فرا رسیده است

ترامپ به همراه همسرش در محل سخنرانی در جمع ونزوئلایی تبارهای ساکن آمریکا – ۱۸ فوریه ۲۰۱۹  (JIM WATSON/AFP/Getty Images)
ترامپ به همراه همسرش در محل سخنرانی در جمع ونزوئلایی تبارهای ساکن آمریکا – ۱۸ فوریه ۲۰۱۹ (JIM WATSON/AFP/Getty Images)
ترامپ به همراه همسرش در محل سخنرانی در جمع ونزوئلایی تبارهای ساکن آمریکا – ۱۸ فوریه ۲۰۱۹ (JIM WATSON/AFP/Getty Images)

دونالد ترامپ طی یک سخنرانی مهم گفت که ساعات “گرگ ‌و میش” سوسیالیسم در سراسر جهان رسیده است و نفس کمونیسم به شماره افتاده است.

رئیس جمهور آمریکا روز ۱۸ فوریه، در میان هزاران ونزوئلایی ساکن آمریکا، با ذکر این نکته که سوسیالیسم کشور بزرگ ونزوئلا را نابود کرده است، گفت «سوسیالیسم وعده رفاه داده است، اما بساط فقر را می‌گستراند. وحدت را وعده می‌دهد، اما نفرت و تفرقه را عرضه می‌کند. وعده آینده بهتر می‌دهد، اما همیشه به تاریک‌ترین بخش‌های تاریخ باز می‌گردد. این ایدئولوژی همیشه به استبداد می‌رسد.»

دونالد ترامپ که در دانشگاه فلوریدا سخن می‌گفت، تغییر صلح آمیز رژیم در ونزوئلا را سرآغاز زدودن کامل کمونیسم و سوسیالیسم از آمریکای لاتین دانست و افزود که آزادی، رفاه و دموکراسی دوباره متولد می‌شود.

به گفته وی «امید است که سقوط کمونیسم در ونزوئلا، سقوط اولین مهره دومینو باشد. همانند آنچه که دهه‌های قبل در خصوص سقوط کمونیسم در اروپا روی داد.»

رئیس جمهور آمریکا گفت «غروب کمونیسم در بسیاری از نقاط جهان فرا رسیده و نفس کمونیسم نه تنها در ونزوئلا، بلکه در کوبا و نیکاراگوئه نیز به شماره افتاده است». ترامپ چندی پیش گفته بود که آمریکا هرگز به یک کشور سوسیالیست تبدیل نخواهد شد.

دونالد ترامپ همواره کمونیسم و سوسیالیسم را به باد انتقاد گرفته است. وی در سپتامبر ۲۰۱۷ در سازمان ملل گفت که «هرجایی که ایدئولوژی‌ کمونیسم به قدرت رسیده است، غم و اندوه، ویرانی و شکست را در پی داشته است.»

ترامپ در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، به مجلس ملی کره جنوبی گفت «کمونیسم عامل وجود تضاد شدید بین دو کره است. از یک سو در کره شمالی کمونیستی، تخریب و قحطی وجود دارد و در کره جنوبی شاهد پیشرفت و رونق هستیم.»

اقتصاد کشور ثروتمند و غنی از نفت ونزوئلا توسط سیاست‌های کمونیستی و سوسیالیستی مادورو، و نیز هوگو چاوز فلج شده است. حدود ۹۰ درصد جمعیت ونزوئلا زیر خط فقر زندگی می‌‏کنند و بیش از نیمی از خانواده‌ها قادر به تامین غذا و نیازهای اولیه خود نیستند. سازمان ملل متحد برآورد می کند که تا پایان سال ۲۰۱۹، بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار مهاجر از ونزوئلا فرار کنند.

رویدادهای اخیر ونزوئلا باعث برگزاری یک رفراندوم جهانی در خصوص کمونیسم شده است. مادورو و رژیم کمونیستی‌اش مورد حمایت رژیم‌هایی در دنیا است که در حال حاضر کمونیستی هستند یا پیشینه کمونیستی دارند. رژیم‌هایی نظیر چین، روسیه، کره شمالی و کوبا. در مقابل بیش از ۵۰ کشور جهان آزاد از جمله آمریکا، آلمان، استرالیا از خوآن گوایدو حمایت کردند.

رییس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در فلوریدا، مجدداً حمایت خود را از رئیس جمهور موقت ونزوئلا، خوان گوایدو، اعلام کرد. خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا، روز ۲۳ ژانویه، خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور معرفی کرد و حضور «نیکلاس مادورو»، سیاستمدار مورد حمایت حزب کمونیست ونزوئلا در قدرت را نامشروع دانست. همزمان هزاران نفر از مردم ونزوئلا برای حمایت از  گوایدو به خیابان‌ها آمدند.

ترامپ در سخنرانی‌اش گفت که ونزوئلا نباید دست نشانده رژیم کمونیستی کوبا باقی بماند و از رشد و توسعه محروم شود. طبق گزارشی از کنگره، حدود ۹۳ هزار کمونیست کوبایی درونزوئلا در دولت مادورو حضور دارند. یک مقام کاخ سفید می‌گوید که کوبا بیش از ۲۰ هزار نیروی نیروی امنیتی را به ونزوئلا فرستاده است.

ترامپ گفت «دیکتاتوری‌های کمونیستی کوبا و ونزوئلا برای چندین دهه یک معامله بسیار فاسد را شکل داده‌اند. ونزوئلا به کوبا نفت می‌دهد، و در عوض، کوبا در ونزوئلا یک دولت پلیسی تحت کنترل خود را هدایت می‌کند.»

دو مقام بلندپایه نظامی در حال حاضر از رژیم مادورو خارج شده‌اند. اما سایر مقامات نظامی ونزوئلایی، عمدتا به خاطر ثروت‌هایی که از طریق فساد، قاچاق مواد مخدر و درآمد حاصل از تجارت نفت کسب کرده اند، همچنان به مادورو وفادار مانده‌اند.

ترامپ می‌گوید «امروز از هر عضو رژیم مادورو می خواهم، این کابوس فقر، گرسنگی و مرگ را پایان دهید و کشور خود را آزاد کنید.»

مادورو، اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا از سوی آمریکا را نمی‌دهد. آمریکا روز ۱۶ فوریه، سه هواپیما حامل ۱۸۰ تن کمک بشردوستانه را به سمت ونزوئلا بارگیری کرد. ترامپ می‌گوید «مادورو ترجیح می‌دهد مردم خود را گرسنه بگذارند ولی به آنها کمک نرسد.»

مطالب دیگر:

دانشمندان : گرمایش زمین و تغییر اقلیم به هیچ وجه مبنای علمی ندارد

از ساعت‌‌‌‌‏ها نشستن کنار پیاده‌‌‏رو تا تبدیل شدن به رقصنده بین المللی

هشدار کارشناسان : کمونیسم و سوسیالیسم بنیان خانواده را از بین می‌برند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی