logo_eet

ترامپ معامله دو شرکت آمریکایی برای در اختیار گرفتن «تیک‌تاک» را تأیید کرد

لوگوی تیک تاک، اپلیکیشن ویدئوی چینی، در مقابل ساختمان این شرکت در لس آنجلس (Chris Delmas/AFP via Getty Images)
لوگوی تیک تاک، اپلیکیشن ویدئوی چینی، در مقابل ساختمان این شرکت در لس آنجلس (Chris Delmas/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ، موافقت خود را در برای انتقال مالکیت پیام‌رسان تیک‌تاک، از مالک فعلی آن (بایت‌دنس)، به دو شرکت آمریکایی اوراکل و وال‌مارت اعلام کرد.

پیش‌تر، تصمیم‌گرفته شده بود این اپلیکیشن، به دلیل ارتباطش با چین، و به خطر افتادن اطلاعات کاربران، مسدود شود.

ترامپ پیش از ترک کاخ سفید برای شرکت در یک تجمع انتخاباتی، گفت که ما خبرهای خوبی درباره تیک‌تاک داریم و افزود که دولت آمریکا در این خصوص با مدیران عامل دو شرکت اوراکل و والمارت در حال همکاری است، تا اطمینان حاصل شود هرگونه معامله با مالک فعلی تیک‌تاک، همراه با تأمین صد درصدی امنیت برنامه باشد.

ترامپ گفت «آنها از ابرهای جداگانه و فضای بسیار امن و قدرتمندی استفاده خواهند کرد.» وی از تأسیس یک شرکت جدید به نام تیک‌تاک گلوبال خبر داد.

ترامپ در مورد نظارت بر مذاکرات در حال انجام توسط کمیته سرمایه گذاری خارجی ایالات متحده خبر داد، که هنوز به تأیید پکن نیاز دارد و گفت «اگر آنها آن را انجام دهند عالی است، اگر هم نشود، اشکالی ندارد.»

ترامپ گفت «فکر می‌کنم این یک معامله بزرگ برای آمریکا است. آنها حداقل ۲۵ هزار نفر را استخدام خواهند کرد و این شرکت به احتمال زیاد در تگزاس ثبت خواهد شد. این یک شرکت کاملاً جدید خواهد بود… هر ساله میلیاردها دلار مالیات پرداخت می شود، و صدها میلیون کاربر… و همگی از آن خوشحال خواهیم بود.»

ترامپ همچنین شرط اصلی این معامله را آن دانست که هیچ ارتباطی با هیچ کشور خارجی نداشته باشد، و هیچ ارتباطی با چین نداشته باشد.

طبق دستور اجرایی ماه اوت، مالک برنامه فعلی یعنی شرکت بایت‌دنس، یا باید اقدام به واگذاری دارایی‌های خود در ایالات متحده تا ۱۲ نوامبر کرده، و یا فعالیت تیک‌تاک را در آمریکا به اتمام برسد.

وزارت بازرگانی آمریکا روز شنبه گفت که با توجه به پیشرفت مذاکرات معامله، ترامپ برای وزیر تجارت آمریکا، ویلبر راس چراغ سبز نشان داده است تا در مسدود کردن اپلیکیشن تیک‌تاک در اپ‌استورهای آمریکا تأخیر بیاندازد.

مطالب دیگر:

برخی جزایری که چین در کشورهای مختلف  بلعیده  است

چگونه چینی‌ها محیط زیست دریایی ایران را نابود و صیادان‌ را ورشکسته می‌کنند

سفیر ایالات متحده برای آزادی بین‌المللی مذهبی: برداشت اجباری اعضای بدن در چین قابل چشم‌پوشی نیست

اخبار مرتبط