Search
Asset 2

نفوذ رژیم چین در آمریکا با کمک سرمایه‌داران وال‌استریت

ترامپ نفوذ رژیم چین در آمریکا با کمک سرمایه‌داران وال‌استریت در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، وال استریت بیش از ۷۰ میلیون دلار
سخنرانی دی دونگ‌شنگ در پکنف ۲۸ نوامبر (Screenshot)

«ده‌ها سال است که رژیم کمونیستی چین از طریق «دوستان قدیمی» خود در وال استریت، در ایالات متحده اعمال نفوذ کرده است، اما این طرح با انتخاب دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ مختل شد.»

دی دونگ‌شنگ، رئیس دانشکده مطالعات بین الملل دانشگاه رنمین چین اخیراً در یک سمینار در پکن، ضمن اظهار نظر فوق افزود که «طی ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته، حزب کمونیست چین از هسته اصلی قدرت در ایالات متحده استفاده کرده است.»

این سخنرانی که از طریق سامانه ویدئویی گوآن ویدئو، در ۲۸ نوامبر به طور آنلاین پخش می‌شد، پس از مدتی از روی سایت حذف شد.

منظور این استاد دانشگاه از هسته اصلی قدرت، وال استریت بود که از دهه ۱۹۷۰ تأثیر بسیار قوی در امور داخلی و خارجی ایالات متحده داشته است. وی گفت بنابراین ما راه خود و کسانی را که می‌توانیم به آنها وابسته باشیم، پیدا کرده‌ایم.

دی گفت که «اما از سال ۲۰۰۸، با شروع بحران مالی، تأثیر وال استریت کاهش یافت.»

«مهم‌‏تر از همه، اینکه از سال ۲۰۱۶، وال استریت هیچ تأثیری بر ترامپ نداشت»، اشاره وی به اختلافاتی بود که تاجر سابق با سرمایه داران وال استریت داشت.

این استاد دانشگاه گفت که با وجود دولت بالقوه جو بایدن، پکن ممکن است بار دیگر به حامیان قدرتمند خود در ایالات متحده تکیه کند.

دی ضمن تأکید بر ارتباط بسیار نزدیک نخبگان سیاسی چین با وال استریت، به ادعاهایی مبنی بر ارتباط گسترده پسر جو بایدن، یعنی هانتر بایدن با رژیم چین و دیگر دولت‌های خارجی از طریق سرمایه گذاری و معاملات تجاری اشاره کرد.

اخلال در دوستی چین و وال‌استریت

در سال ۲۰۱۶، ترامپ پس از پیروزی در انتخابات، رویه‌ای سختگیرانه در خصوص چین آغاز کرد و بر روی اقدامات تجاری ناعادلانه رژیم که هزاران شغل تولیدی آمریکایی را متحمل ضرر کرده بود، تمرکز کرد. وی در سال ۲۰۱۸ جنگ تجاری علیه حزب کمونیست چین را آغاز کرد و برای چندین واردات چینی تعرفه‌هایی به ارزش میلیاردها دلار تحمیل کرد.

دی، با اشاره به جنگ تجاری این سوال را طرح کرد که «چرا ما با ترامپ مشکل داریم، وقتی که توانستیم انواع مشکلات بین چین و ایالات متحده را از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۶ برطرف کنیم؟»

وی گفت که قبلاً «همه بحران‌ها» بین چین و ایالات متحده، مانند بمب گذاری سفارت چین در بلگراد در سال ۱۹۹۹ توسط ایالات متحده، «در عرض دو ماه» قابل حل بودند.

دی افزود که دلیل این امر این است که پکن «افرادی در مکان‌های رفیع در ایالات متحده داشت.» وی گفت که در جنگ تجاری، دوستانی از ایالات متحده به من گفتند که آنها سعی کردند کمک کنند، اما آنها بسیار ضعیف بودند.

دوستان چین در مکان‌های رفیع

دی برای اثبات ادعای خود ماجرایی را تعریف کرد. وی گفت، قبل از سفر شی جین‌پینگ، رهبر چین به ایالات متحده در سال ۲۰۱۵، تمام سطوح حزب کمونیست چین باید زمینه این رویداد مهم را فراهم می‌کردند که یکی از اینها ایجاد افکار عمومی مثبت درباره رژیم چین بود. بنابراین یک رویداد برای معرفی کتاب تازه منتشر شده رهبر چین، به زبان انگلیسی، که در مورد ایدئولوژی سیاسی بود، ترتیب داده شد.

دی، مکان رویداد را یک کتابفروشی مشهور در خیابان کانتیکت در واشنگتن تنظیم کرد. اما مدیر کتابفروشی که گزارشگر سابق مستقر در آسیا بوده حاضر به قبول درخواست دی نبود. اما سرانجام مقامات چینی موفق شدند کنفرانس مطبوعاتی را در آن کتابفروشی برگزار کنند، زیرا صاحب فروشگاه توسط یک زن مسن یهودی تابعه چین، تحت فشار قرار گرفت که در وال استریت نفوذ داشت.

روابط وال استریت و چین

با جنگ تجاری، بسیاری از بخش‌های صنعتی آمریکا از سرمایه‌گذاری‌های چین دور شدند، اما وال استریت پس از اقدامات پکن برای گشودن بخش مالی، روابط تجاری خود را تعمیق بخشید.

مشاور تجارت کاخ سفید، پیتر ناوارو، در مصاحبه با اپک‌تایمز، وال استریت را به خاطر تعامل با چین و سرمایه‌گذای فزاینده در چین، «موجودی با اختلال شخصیت در رفتار، و عملکرد ضد اجتماعی شدید، و فقدان وجدان» دانست و افزود «آنها اخلاق و حس میهن پرستی ندارند. فقط در مورد پول فکر می‌کنند.»

در حالی که، عرضه سهام شرکت‌های چینی در بورس ایالات متحده تحت نظارت روزافزون قرار گرفته، برخی از شرکت‌های چینی به ارتش چین وابسته هستند یا به نقض حقوق بشر توسط آن کمک کرده‌اند. مقامات آمریکایی هشدار داده‌‏اند، از آنجا که بسیاری از صندوق‌‏های سرمایه گذاری و بازنشستگی شاخص‌های بورس را دنبال می‌کنند، به این معنی است که آمریکایی‌ها ناخواسته از اهداف بدخواهانه حزب کمونیست چین حمایت مالی می‌‏کنند.

در ماه نوامبر، ترامپ با صدور یک دستورالعمل مانع از سرمایه‌گذاری ایالات متحده در شرکت‌های چینی وابسته به ارتش چین شد، تا مانع از واریز جریان سرمایه آمریکا برای تأمین اهداف نظامی حزب کمونیست چین شود.

به گزارش CNBC، در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، وال استریت بیش از ۷۰ میلیون دلار به کمپین جو بایدن، نامزد حزب دموکرات کمک کرد که بسیار بیشتر از آنچه بود که ترامپ از صندوق های سرمایه‌گذاری و بانک‌های سرمایه‌گذاری دریافت کرده بود. این همچنین بیش از آنچه بود که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق در دو دوره ریاست جمهوری خود از وال استریت جمع آوری کرده بود.

ترامپ در ۳ نوامبر در ستاد مبارزات انتخاباتی خود در ویرجینیا به خبرنگاران گفت، از آنجا که دموکرات‌‏ها مقدار قابل توجهی پول از این بخش جمع کردند، «این برای من به این معنی است که آنها معامله می‌کنند.»

وی افزود «من این کار را نکردم که از وال استریت، نزد رئیس هر شرکت فراخوان بدهم و بگویم، ۲۵ میلیون دلار برای من بفرستید… می‌توانستم این کار را انجام دهم، اما اگر این کار را می‌کردم همیشه سلطان جمع‌آوری کمک‌های مالی بودم، و پس از انجام این کار، دیگر نمی‌توانستم به درستی با آنها تعامل کنم.»

مطالب دیگر:

انتظار می‌رود که تعداد آن دسته از نمایندگان کنگره که می‌خواهند نتایج انتخابات را به چالش بکشند، افزایش یابد

ترامپ در مواجهه با بزرگ‌ترین تقلب انتخاباتی در تاریخ ایالات متحده می‌گوید: «اکنون زمان عقب‌نشینی نیست»

کمیته مشترک کنگره، قطع‌نامه‌ای که در آن بایدن «رئیس‌جمهور منتخب» شناخته شده بود را رد کرد

ایالت تگزاس از دیوان عالی کشور خواسته که انتخابات را در چهار ایالت کلیدی، غیرقانونی اعلام کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی