Asset 2

احتمال استفاده از متمم چهاردهم قانون اساسی در استیضاح ترامپ وجود دارد

ترامپ سناریوی دموکرات‌ها این است که بخش‌های مختلف قانون اساسی را با هم ترکیب کنند تا بتوانند بر اساس متمم چهاردهم به اکثریت آرا دست پیدا کند
چاک شومر سناتور نیویورک در سنای ایالات متحده آمریکا و رهبر اکثریت سنا (Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

چاک شومر سناتور دموکرات نیویورک در سنای ایالات متحده آمریکا و رهبر اکثریت سنا، روز پنجشنبه گفت که استفاده از گزینه استناد به متمم چهاردهم قانون اساسی برای منع کردن دونالد ترامپ از تصدی دوباره پست ریاست جمهوری، همچنان در دستور کار قرار دارد.

هنگامی که خبرنگاران از شومر در مورد احتمال استفاده از این متمم در صورت تبرئه ترامپ در مجلس سنا پرسیدند گفت: «ما ابتدا محاکمه استیضاح را به پایان می‌رسانیم و سپس دموکرات‌ها دور هم جمع می‌شوند و درمورد اینکه در مرحله بعدی چه می‌خواهیم انجام دهیم بحث می‌کنند.»

بخش سه متمم می‌گوید که هیچ کس نباید در کنگره خدمت کند یا رئیس جمهور یا معاون رئیس جمهور شود، چنانچه قبلاً به عنوان یک مقام فدرال یا ایالتی سوگند یاد کرده باشد و «درگیر شورش یا طغیان علیه آن نهاد، یا کمک به دشمنان آن شده باشد.»

در این متمم آمده است «کنگره قادر به اجرای مفاد این ماده توسط قانون مناسب است.»

اما صدور حکم علیه ترامپ، با فرض اینکه تمام دموکرات‌ها علیه ترامپ رأی دهند، به ۶۷ رأی در مجلس سنا نیاز دارد که به معنای متقاعد کردن ۱۷ نماینده جمهوری خواه برای دادن رأی علیه ترامپ است.

 این چالشی است که دموکرات‌ها برای محکومیت ترامپ با آن روبرو هستند.

دموکرات‌ها در مورد استفاده از این متمم علناً بحث کرده‌اند. دیک دُربین، از اکثریت سنا می‌گوید که وی با سناتور تیم کین، که در رأس افراد بررسی‌کننده گزینه‌های جایگزین استیضاح است، مدتی طولانی صحبت کرده است.

ماه گذشته دُربین به خبرنگاران گفت «من هنوز متقاعد نشده‌ام، زیرا متمم چهاردهم به صراحت در مورد چگونگی تعیین اینکه آیا کسی در یک شورش شرکت کرده است یا نه موضع نگرفته است.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس، قبل از استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان، خواستار ارائه نظرات همکاران خود در مورد این متمم شد.

ریک گرین، کارشناس قانون اساسی به اپک‌تایمز گفت که معتقد است سناریوی دموکرات‌ها این است که بخش‌های مختلف قانون اساسی را با هم ترکیب کنند تا بتوانند بر اساس متمم چهاردهم به اکثریت آرا دست پیدا کنند.

گرین معتقد است که دموکرات‌ها با استناد به قسمت‌های مختلف قانون اساسی ادعا می‌کنند که فقط به اکثریت احتیاج دارند، نه به بیش از دو سوم آرا که رأی سوپرماژوری نامیده می‌شود.

در صورت موفقیت استیضاح، ترامپ می‌تواند موضوع را به دیوان عالی کشور بکشاند.

گرین گفت «مشکل این است که دیوان عالی کشور قبلاً گفته است که در مورد استیضاح هیچ نظری ندارد و در مورد نتیجه دادرسی استیضاح هم موضعی ندارد.»

مطالب دیگر:

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره، بایدن را به «بازیچه سیاسی» قرار دادن بحران مرزی متهم می‌کنند

۲۰۲۱، سال نو چینی: سال گاو

وکیل ترامپ: دموکرات‌ها موفق نشدند تجاوز به کنگره را به ترامپ نسبت دهند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی