Search
Asset 2

متخصص امور سیاسی: ایالات متحده باید در کنار گروه‌های مانند فالون گونگ بایستد

ترامپ ترامپ تنها زبانی كه كمونیست‌های چینی واقعاً می‌فهمند و به آن احترام می‌گذارند، قدرت و زور است خسارتی که وارد کرده است نباید ناچیز درنظر
خانمی در حین راهپیمایی در واشنگتن در 17ژوئیه2014، عکس مردی را در دست دارد که به‌دلیل اعتقادش به روش معنوی فالون گونگ، توسط رژیم چین زیر آزار و شکنجه کشته شده است. (Larry Dye/The Epoch Times)

 داگلاس ایی. شوئن، متخصص امور سیاسی، در کتاب اخیرش، پایان دموکراسی؟، که در ۸ اکتبر منتشر شد، حزب کمونیست چین را برای ارزش‌های غرب تهدید دانسته و تمرکز خود را بر این موضوع قرار داده است.

آقای شوئن در این کتاب نوشت: «به نظر می‌رسد که اکنون کوید۱۹ به‌وضوح در تاریخ جهان جای خواهد گرفت، رویدادی تکان‌دهنده در قرن بیست‌ویکم که تأثیرات آن نه‌تنها طی سال‌ها، بلکه حتی دهه‌ها کاملاً درک خواهد شد. چیز دیگری که همچنین واضح به نظر می‌ رسد این است که روابط ایالات متحده و چین تغییر خواهد کرد و درواقع، باید تغییر کند. سؤال این است که چگونه و در چه مسیرهایی باید تغییر کند.

شوئن به‌عنوان همکاری ثابت و همیشگی در وال استریت ژورنال ، واشنگتن پست و فاکس نیوز، بیش از ۴۰ سال است که مشاوری مشهور در مبارزات انتخاباتی دموکرات‌ها است. از افرادی که برای آنها کار کرده می‌توان به رئیس‌جمهور‌های سابق ایالات متحده، شهرداران سابق شهر نیویورک و سران کشورهای بیش از ۱۵ کشور اشاره کرد.

شوئن در مصاحبه اخیرش با نیوزماکس اظهار داشت: «حزب کمونیست چین تهدیدی پذیرفتنی برای قدرت و ثبات آمریکا است و باید با آن این‌چنین برخورد شود.»

او همچنین از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده برای آغاز جنگ تجاری علیه چین تمجید کرد. شوئن توضیح داد: «او نبرد را آغاز کرده است و من به‌خاطر این کار او را تحسین می‌کنم، ترامپ حقیقت مهمی را برجسته کرده است: برخلاف تصور عموم، چین دوست ما نیست.»

آقای شوئن گفت که این نشان‌دهنده پیشرفت نسبت به سیاست‌های دولت‌های گذشته است. او افزود: «تنها زبانی که کمونیست‌های چینی واقعاً می‌فهمند و به آن احترام می‌گذارند، قدرت و زور است.»

جامعه جهانی برای درک این مسئله مسیری طولانی را طی کرده است. او تأکید کرد: «همه از مقابله‌ با چین ترسیده‌اند، بنابراین هیچ کسی آنها را به مبارزه نمی‌طلبد … ما به یک سیاست تقابلی سیستماتیک در قبال چین نیاز داریم.»

آقای شوئن به‌طور ویژه‌ تأکید بیشتری کرد که ایالات متحده باید از گروه‌هایی مانند تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ و جوانان ناراضی که از رژیم خودکامه کمونیست رویگردان هستند حمایت کند.

فالون دافا یا همان فالون گونگ یک تمرین معنوی و مدیتیشن باستانی برای پالایش و پرورش بدن و ذهن است که از سال ۱۹۹۹ تاکنون توسط حزب کمونیست چین تحت آزار و شکنجه بی‌رحمانه قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: بیست‌ویک سال ایستادگی فالون‌گونگ در برابر آزار و شکنجه: عهد و پیمان به وجدان انسانی

او اظهار داشت که دولت ترامپ یک‌سری اقدامات را انجام داده است. به‌عنوان مثال، روابط سرمایه‌گذاری بین صندوق‌های بازنشستگی فدرال ایالات متحده و سهام چین که مشمول ۴میلیارد دلار دارایی می‌شد قطع شد. شوئن در این کتاب نوشت: «در همان زمان، قانونگذاران ایالات متحده، همزمان با همتایان کانادایی و وکلای هندی، اقدامات قانونی مختلفی از‌جمله جبران خسارت علیه چین را در دستور کار قرار دادند، به‌خاطر اینکه چین با وارد کردن ویروس کرونا به جهان باعث برجای‌گذاشتن صدها هزار کشته و صدها میلیارد، اگر نگوییم تریلیون، خسارت اقتصادی شده است.»

شوئن در کتابش علاوه‌بر تهدیدهای عمده تجاری تحمیل‌شده ازسوی چین، مانند تهدیدهای مربوط به هواوی و سرقت مالکیت معنوی، درباره حقوق بشر نیز بحث کرده است.

او نوشت: «در ماه ژوئن، رئیس‌جمهور ترامپ قانونی را وضع کرد که براساس آن مقامات چینیِ مسئول اردوگاه‌های کار اجباری را تحریم می‌کند که پکن برای مسلمانان اویغور ایجادشان کرده است.» همچنین قانون جدید ترامپ را ذکر کرد که بر اساس آن «عاملان نقض حقوق بشر و سوءرفتارهایی مانند استفاده سیستماتیک از اردوگاه‌های القای آموزه‌ها، کار اجباری و تحت‌نظر قراردادن‌های اخلا‌ل‌گرانه برای ریشه‌کن‌کردن هویت قومی و اعتقادات مذهبی اویغورها و سایر اقلیت‌ها در چین، باید درقبال این اعمال پاسخگو باشند.»

در ماه ژوئیه، مجلس نمایندگان همچنین لایحه‌ای را وضع کرد که براساس آن، بانک‌هایی که با مقامات چینی تجارت می‌کنند تحریم شوند، یعنی مقاماتی که در سرکوب مداوم پکن علیه جنبش دموکراسی در هنگ کنگ دست دارند. این قانون به‌طور خاص درخصوص مقاماتی صدق می‌کند که به اجرای قانون جدید امنیت ملی کمک کرده‌اند که برای سرکوب مخالفان طراحی شده است.

شوئن افزود: «در ماه اوت، رئیس‌جمهور ترامپ اولین تحریم‌های ایالات متحده علیه مقامات چین و هنگ کنگ را به‌خاطر سرکوب اعتراضات دموکراسی‌خواهی و مخالفت در این سرزمین اعمال کرد و خواستار مجازات چین برای سرکوب در هنگ کنگ بود.»

این کتاب درباره چگونگی تغییر ویروس کرونا در جهان از بسیاری جهات بحث می‌کند. آقای شوئن اظهار داشت: «خسارتی که وارد کرده است نباید ناچیز در نظر گرفته یا انکار شود. اما اگر در نهایت بتواند به‌عنوان یک زنگ‌خطر و یک یادآوری برای ما باشد، هنوز رحمتی در ظاهر ناخوشایند اما ارزشمند محسوب می‌شود.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

لانتینگ ژو: بزرگ‌‌‌‏ترین اثر خوشنویسی خط نیمه شکسته در چین

انتقال قلب دختری از مشهد به تهران، تفاوت عجیب پیوند عضو در ایران و چین

اقدامات قاطع ایالات متحده علیه تهدیدهای درازمدت حزب کمونیست چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی