Search
Asset 2

تراژدی در یمن، مرگ ۸۵ هزار کودک بر اثر گرسنگی و بیماری

(-/AFP/Getty Images)
(-/AFP/Getty Images)
مادر یمنی به همراه کودک پنج ساله(-/AFP/Getty Images)

برآورد آژانس امداد کودکان نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون، یعنی از زمان آغاز جنگ، نزدیک ۸۵ هزار کودک زیر ۵ سال یمنی بر اثر گرسنگی و بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس بخش‌های بزرگی از یمن در آستانه قحطی قرار گرفته‌ است. سازمان ملل می‌گوید که بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر در یمن از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند. این بحران در نتیجه جنگی است که در ماه مارس ۲۰۱۵ میان ائتلافی به رهبری عربستان سعودی با حوثی‌های یمنی آغاز شد.

تامر کیرلوس، مدیر آژانس امداد کودکان یمنی می‌گوید در ازای هر کودک یمنی که بر اثر شلیک گلوله یا انفجار بمب‌ کشته می‌شود، ده‌ها کودک به دلیل گرسنگی کشته می‌شوند. وی می‌افزاید که کودکانی که از این طریق می‌میرند، به شدت رنج می‌برند، زیرا فعالیت‌های اندام‌های حیاتی آن‌ها کاهش می‌یابد و در نهایت متوقف می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس جنگ در یمن موجب یکی از بدترین بحران انسانی در جهان شده است. سه چهارم مردم یمن نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه هستند و بیش از ۸ میلیون نفر در معرض خطر گرسنگی قرار دارند. از زمان آغاز جنگ ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور کشته شده‌اند.

کمک‌رسانی به مردم یمن از سال گذشته یعنی زمانی که پایتخت عربستان توسط یک موشک یمنی هدف قرار گرفت سخت‌تر شده است. همچنین گسترش جنگ به سمت بندر حدیده، جایی که هفتاد درصد کمک‌های انسان‌دوستانه از آنجا وارد یمن می‌شد، روند کمک‌رسانی را بازهم سخت‌تر کرده است. این بندر تنها مسیر کمک‌رسانی به مناطق تحت کنترل حوثی‌ها است.

فروکش کردن طوفان خبری مربوط به قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی باعث شده است که مجدداً توجه به سمت بحران یمن جلب شود.

ایالات متحده خواستار برقراری آتش‌بس تا پایان ماه جاری است. نماینده سازمان ملل مارتین گریفیس می‌گوید که هر دو طرف «به زودی» در مذاکرات صلح شرکت خواهند کرد.

با این‌ حال آتش جنگ در بندر حدیده و سایر نقاط یمن هنوز افروخته است و تلاش‌های پیشین برای توقف خشونت‌ها ناکام مانده است.

مطالب دیگر:

نتایج انتخابات ایالات متحده امیدهای پکن را کمرنگ کرد؛ احتمال ادامه تجارت این دو کشور چقدر است؟

موسیقی ‌درمانی می‌تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد

مراقب باشید ! بیشتر وی‌پی‌ان ‌های رایگان و محبوب به دولت چین وصل هستند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی