logo_eet

طبق اسناد فاش شده، فیس‌بوک قصد دارد هر مطلبی که واکسن را زیر سؤال می‌برد، سانسور کند

(Denis Charlet/AFP via Getty Images)
(Denis Charlet/AFP via Getty Images)

فرد افشاگری اسنادی از فیس‌بوک را فاش کرده است که ظاهراً نشان می‌دهند این غول فناوری قصد دارد مطالب پیرامون «تردید درباره واکسن» کووید-۱۹ را سانسور کند.

مورگان کامن، افشاگر و تکنیسین پیشین دیتاسنتر فیس‌بوک، پس از تحویل اسناد مذبور به گروه خبرنگاری تحقیقاتی غیردولتی پروژه وریتاس، هویت خود را در مصاحبه با برنامه «امشب با تاکر کارلسون» از شبکه فاکس نیوز فاش کرد.

او می‌گوید اسناد این شرکت نشان‌ می‌دهند فیس‌بوک قصد دارد «تردید درباره واکسن» را در مقیاسی جهانی به حاشیه براند.

کامن که به گفته خود فیس‌بوک به علت این افشاگری او را تعلیق کرده است، پنج‌شنبه شب به کارلسون گفت مطالبی که از نظر فیس‌بوک نشان‌دهنده تردید درباره واکسن‌های کووید-۱۹ هستند توسط الگوریتم‌های این شرکت علامت‌گذاری شده و «نمره» تعلیق می‌گیرد که تعیین می‌کند آیا این مطالب باید حذف شوند یا خیر.

کامن گفت: «هر مطلبی که واکسن یا داستان پیرامون آن، یعنی این‌که همه باید واکسن بزنند و واکسن خوب است و عوارض چندانی ندارد را زیر سوال ببرد، هر مطلبی که از این حیطه خارج باشد توسط الگوریتم‌های فیس‌بوک به عنوان «تردید درباره واکسن» علامت‌گذاری می‌شود

آن‌ها می‌ترسند اگر مردم از عوارض منفی کسانی که واکسن زده‌اند باخبر شوند چه فکری خواهند کرد. از نظر آن‌ها، این موضوع باعث می‌شود تردید مردم درباره واکسن افزایش یابد و فکر می‌کنند باید با این موضوع مبارزه کنند».

کامن گفت تصمیم گرفتم این اطلاعات را فاش کنم چون در غیر اینصورت، بعد از دیدن اسنادی که ظاهراً نشان‌دهنده نقشه فیس‌بوک برای سانسور هستند «نمی‌توانستم با وجدان خود کنار بیایم».

او گفت: «اعتقادات اخلاقی‌‌ام به من می‌گویند چنین کاری درست نیست چون کاربران فیس‌بوک از آن هیچ اطلاعی ندارند و این‌که فیس‌بوک یا سایر شبکه‌های اجتماعی بدون اطلاع کاربران، نظرات آن‌ها را سانسور کنند از نظر من به شدت غیراخلافی است».

کامن در ادامه گفت: «از نظر من، عواقبی که به علت این افشاگری و اسنادی که به پروژه وریتاس داده‌ام از جانب فیس‌بوک بر من تحمیل شده، در مقایسه با آسایش وجدانم هیچ ارزشی ندارد. این اسناد را با چشم خودم دیدم و فرصت این را داشتم که آن مدارک و آن چه را پشت پرده میگذرد به مردم نشان دهم».

مطالب دیگر:

 دیدگاه: آمریکایی‌ها میهن‌پرست باقی می‌مانند

اهالی ایالت‌های دموکرات، به‌خاطر قرنطینه و سیاست‌های چپ‌ها در حال نقل مکان به ایالت‌های جمهوری‌خواه همچون فلوریدا هستند

زاکربرگ چگونه با ثروت خود به چپگراها کمک کرد تا با مسئولان انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا همکاری کنند

اخبار مرتبط