logo_eet

کارشکنی «دولت پنهان» در زمانی که ترامپ در حال مقابله با ویروس کرونا بود (بخش ۲)

تست PCR یک روز بعد آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، به سی‌ان‌ان گفت که نیاز به وضع قرنطینه دولتی و سراسری
آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

بخش ۱ را اینجا بخوانید

قرنطینه بر پایه آمار ناقص

در اوایل آوریل ۲۰۲۰، ایالات متحده بیش از ۲۶۰۰۰۰ مورد از ابتلا به کرونا و ۶۲۰۰ جان‌باخته را گزارش داد. در یکم آوریل ۲۰۲۰، ترامپ گفت که تصمیم‌گیری درباره وضع قرنطینه را به ادارات ایالتی محول می‌کند. یک روز بعد آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، به سی‌ان‌ان گفت که نیاز به وضع قرنطینه دولتی و سراسری است. او گفت: «من نمی‌فهمم که چرا این اتفاق رخ نمی‌دهد».

در ۲۰ مارس ۲۰۲۰، کالیفرنیا تبدیل به اولین ایالتی شد که قرنطینه را اجرا کرد و تا انتهای مارس ۲۰۲۰، ۴۲ ایالت و منطقه دستوراتی را مبنی بر ماندن در خانه به شهروندان خود ابلاغ کردند.

به عقیده الکساندر این قرنطینه‌ها بر پایه آمار ناقص وضع شده و هیچ پژوهشی کارایی آن‌ها را نشان نمی‌دهد.

او با اشاره به تست PCR که هم‌اکنون نیز به طور گسترده برای تشخیص ابتلا به کرونا از آن استفاده می‌شود گفت: «آن‌ها جامعه را بر پایه تستی تعطیل کردند که ۹۷ درصد از موارد مثبت آن کاذب بوده‌است».

الکساندر ادامه داد: «به یاد داشته باشید که در آن زمان ما در شیوه طبقه‌بندی مرگ‌ومیر و موارد ابتلا به کرونا مشکل داشتیم و نمی‌دانستیم که آیا واقعاً آنچنان آمار گسترده‌ای از موارد ابتلا یا بستری داریم یا خیر».

وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا برای تغییر مقررات مربوط به صدور گواهی فوت و نسبت دادن مرگ‌ومیرها در درجه اول به ویروس کرونا مورد انتقاد قرار گرفته بود. همچنین در رابطه با شمار زیاد نتایج مثبت کاذب در تست‌های PCR که مجوز استفاده اضطراری را دریافت کرده بود، نقدهای گسترده‌ای بر این وزارتخانه وارد شد.

الکساندر گفت: «ما در آن دوره با تست‌های PCR مشکلاتی داشتیم. این تست‌ها بر پایه تعداد چرخه‌های بیش از حد [در تشخیص نمونه‌های دریافتی]  قرار گرفته بودند و ما بیش از ۲۴ چرخه را شناسایی کرده بودیم. هنگامی که تعداد چرخه‌ها بیش از ۲۴ یا ۲۵ می‌شود، غبارها، زباله‌ها و عوامل ویروسی غیربیماری‌زا و غیرقابل رشد نیز در آزمایش محاسبه می‌شوند. به عبارت دیگر، شاید ۹۰ درصد از مردمی که در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ توسط تست PCR مبتلا به کرونا شناسایی شده بودند، نتیجه مثبت کاذب داشتند.

همچنین یک پزشک ایرلندی در همان ابتدا ادعا کرد که نتایج تست PCR دارای ۹۷ درصد خطا است؛ اما راستی‌آزمایان این ادعا را نادرست دانستند.

یکی از این راستی‌آزمایان با مایکل مینا، استاد دانشگاه هاروارد و واگیرشناس، مصاحبه کرد و او گفت که آن ادعا نادرست است و «یک سوء برداشت واضح از پرایمرهای PCR است».

با این حال مایکل مینا در مصاحبه‌ای با نیویورک‌تایمز در سال ۲۰۲۱ گفت: «در ماساچوست بین ۸۵ تا ۹۰ درصد از افرادی که در ماه جولای گذشته تست کرونایشان با چرخه‎‌ای با آستانه ۴۰ مثبت شده‌است، اگر این آستانه برایشان ۳۰ می‌بود، نتیجه تست آن‌ها منفی می‌شد».

در ۲۱ جولای ۲۰۲۱، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرد که اجازه استفاده اضطراری از تست PCR را پس از ۳۱ دسامبر لغو می‌کند و بیان کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا اجازه بهره‌گیری از «صدها نوع دیگر از تست‌های مخصوص کرونا» را صادر کرده‌است.

پال الکساندر بیان کرد: «ما از همان آغاز ادعا کردیم که استفاده از این تست هیچگاه اضطراری نبوده و آن‌ها باعث شدند تا در نهایت به یک موضوع اضطراری تبدیل شود. ما می‌توانستیم از قشر آسیب‌پذیر به خوبی محافظت کنیم و در عین حال اجازه دهیم که سایر مردم به زندگی عادی خود ادامه دهند».

در اوایل ماه جاری، یک پژوهش نشان داد که ایالت‌هایی نظیر کالیفرنیا، نیویورک و نیوجرسی که قرنطینه‌های شدید و سایر محدودیت‌ها را وضع کرده بودند، در مدیریت همه‌گیری کرونا ناموفق بودند. در عین حال ایالت فلوریدا که از همان آغاز محدودیت‌های کرونایی را کنار گذاشت، جزو بهترین ایالت‌ها در مدیریت کرونا بود.

الکساندر گفت: «ترامپ تلاش می‌کرد تا جامعه و مدارس را بازگشایی کند. او مبارزه‌ای روزانه با کارگروه ویژه‌ای داشت که شما آن‌ها را دیدید؛ شبیه به دسته‌ای از دلقک‌ها بودند. ترامپ در پشت صحنه در حال مقابله با آن‌ها بود؛ او با فائوچی، دکتر دبورا بیرکس، اتحادیه معلمان و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری مقابله می‌کرد تا مدارس را بازگشایی کند؛ زیرا ما گزارشاتی دریافت کرده بودیم که نشان می‌داد دانش‌آموزان جوان در آمریکا خود را حلق‌آویز می‌کردند. کودکان در آمریکا به دلیل تعطیلی مدارس خود دست به خودکشی می‌زدند».

در جولای ۲۰۲۰ فائوچی به والدین هشدار داد که کودکان خود را در نیمسال پاییزه به مدرسه نفرستند؛ زیرا یک پژوهش نشان می‌دهد که کودکان بزرگ‌تر از ۹ سال می‌توانند همانند بزرگسالان ویروس چینی را منتقل کنند. نویسندگان آن پژوهش بعدها در اصلاحیه‌ای بیان کردند که آن‌ها نتوانستند جهت این انتقال را در پژوهش خود تعیین کنند.

دکتر بیرکس، هماهنگ‌کننده کارگروه ویژه کرونای کاخ سفید در آن زمان، در اوت ۲۰۲۰ به رسانه‌ها گفت: «در صورت وجود مراجعات پزشکی بالا و شیوع بالای کرونا در جامعه، ما از مردم می‌خواهیم تا در حال حاضر به آموزش از راه دور بپردازند تا ما بتوانیم این همه‌گیری را مدیریت کنیم».

 به گفته دکتر اسکات اطلس، مشاور ویژه سابق ترامپ در موضوع همه‌گیری کرونا، تنها سه دکتر برجسته در کارگروه ویژه کرونا، یعنی بیرکس، فائوچی و رابرت ردفیلد، رئیس وقت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، می‌توانستند فرمانداران را وادار به وضع قرنطینه کنند.

الکساندر گفت: «ما می‌توانستیم از افراد در معرض خطر به خوبی محافظت کنیم و در عین حال اجازه دهیم که سایر مردم به زندگی عادی خود ادامه دهند و به صورت طبیعی، بدون ضرر و با کمک سیستم ایمنی طبیعی خود در معرض ویروس کرونا قرار بگیرند».

«این همان کاری است که ما طی صد سال گذشته انجام داده‌ایم. اما در رابطه با کرونا مسیر دیگری را در پیش گرفتیم و جامعه سالم را در قرنطینه‌ها مهر و موم کردیم».

الکساندر بیان کرد که او یک مرتبه با برخی از مقامات ادارات ایالتی درباره ترامپ گفتگویی داشته‌است.

«آن‌ها به طور صریح به من گفتند: “ترامپ تنها یک ناظر است. او نمی‌فهمد که ما اوضاع را اداره می‌کنیم. ما یعنی دیوان‌سالاران و دولت پنهان که شما آن را رفقای دولت در سایه می‌نامید، مسائل را اداره می‌کنیم و رئیس جمهور تنها یک بازدیدکننده است و به زودی خواهد رفت”».

«آن‌ها اینگونه فکر می‌کنند و این مهم‌ترین مسئله است».

مطالب دیگر:

استفان مور: بخشودگی وام‌های دانشجویی توسط بایدن موجب «تشدید تورم» می‌شود

پیامدهای سیاسی خرید توییتر توسط ایلان ماسک   

گروه نفوذ پکن پس از سال‌ها همکاری با بیل گیتس به دنبال مشارکت با مقامات دولتی کشاورزی آمریکا است

اخبار مرتبط