Search
Asset 2

زلنسکی به نیروهای روسی فرصت تسلیم شدن می‌دهد

تسلیم اگر تسلیم نیروهای ما شوید، ما با شما همان گونه رفتار خواهیم کرد که قرار است با مردم رفتار شود - به‌عنوان مردم، به شکلی شایسته
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین (Stefanie Loos/Pool/Getty Images)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز سه شنبه از نیروهای روسیه خواست تسلیم شوند.

زلنسکی در ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شد، گفت: «از طرف مردم اوکراین، من به شما فرصت می‌دهم. اگر تسلیم نیروهای ما شوید، ما با شما همان گونه رفتار خواهیم کرد که قرار است با مردم رفتار شود – به‌عنوان مردم، به شکلی شایسته.»

او گفت که نیروهای روسی «انتظار چنین مقاومتی را نداشتند» و مدعی شد که نیروهای اوکراینی از زمان حمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ۲۴ فوریه، ۹۰ هواپیمای جنگی را منهدم کرده‌اند.

زلنسکی گفت: «آنها به تبلیغاتشان باور کردند که دهه‌ها درباره ما دروغ می‌گفتند.»

به گفته وب‌سایت رئیس‌جمهور، اظهارات او اندکی پس از ارائه لایحه‌ای به مجلس بیان شد که به دنبال تمدید حکومت نظامی از ۲۴ مارس به مدت ۳۰ روز دیگر است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در مصاحبه‌ای با رویترز در ۷ مارس گفت که روسیه می‌تواند «فورا به جنگ خاتمه دهد.» اگر اوکراین با امضای توافقنامه بی‌طرفی که ورود این کشور به ناتو را ممنوع می‌کند، موافقت کند.

پسکوف همچنین گفت که اوکراین باید کریمه را به عنوان بخشی از قلمروی روسیه به رسمیت بشناسد، مناطق لوهانسک و دونتسک را به‌عنوان کشورهای مستقل به رسمیت بشناسد و تمام اقدامات نظامی را متوقف کند.

پسکوف گفت: «ما واقعاً در حال پایان دادن به غیرنظامی کردن اوکراین هستیم…ما آن را تمام خواهیم کرد. اما نکته اصلی این است که اوکراین اقدامات نظامی خود را متوقف کند. آنها باید عملیات نظامی خود را متوقف کنند و سپس هیچ کس تیراندازی نخواهد کرد.»

پسکوف افزود: «آنها باید اصلاحاتی در قانون اساسی ایجاد کنند که بر اساس آن اوکراین هرگونه هدفی برای ورود به هر بلوکی را رد کند.»

زلنسکی در پاسخ به درخواست‌های روسیه گفت: «ما برای اولتیماتوم آماده نیستیم، اما راه حل احتمالی حل و فصل این سه مورد کلیدی را داریم.» «آنچه باید انجام شود این است که رئیس جمهور پوتین به جای زندگی در حباب اطلاعات بدون اکسیژن شروع به صحبت کند.»

در همین حال، اولکسی آرستویچ، مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین، اواخر روز دوشنبه گفت که روسیه احتمالاً تا اوایل ماه مه منابع خود را برای حمله به اوکراین تمام خواهد کرد.

آرستوویچ در کلیپی که توسط چندین خبرگزاری اوکراینی منتشر شد، گفت: «من فکر می‌کنم حداکثر تا ماه مه، اوایل ماه مه، ما باید یک توافق صلح داشته باشیم، شاید خیلی زودتر، خواهیم دید، من در مورد آخرین تاریخ‌های ممکن صحبت می‌کنم.»

مطالب دیگر:

مدیر عامل فایزر: تزریق دوز چهارم واکسن کووید۱۹ ضروری است

ترامپ: تهاجم روسیه به اوکراین «جنایت علیه بشریت» است، و باید به زودی پایان یابد

تشدید عملیات نظامی نیروهای روسیه برای تصرف پایتخت اوکراین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی