Search
Asset 2

بایدن از ترامپ می‌خواهد لایحه تسکین کووید۱۹ را امضاء کند

تسکین کووید۱۹ رئیس جمهور تنها کسی نیست که نگران هزینه‌های مشکوک و نیز محرک ۶۰۰ دلاری در لایحه تسکین کووید۱۹ است. سایر قانونگذاران نیز
(Getty Images)

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، از رئیس جمهور دونالد ترامپ خواسته است که لایحه بودجه‌ای ۲.۳ تریلیون دلاری تسکین کووید۱۹ دولت را امضا کند، که به این ترتیب کمک‌هزینه ۶۰۰ دلاری برای بیشتر آمریکایی‌ها فراهم شود.

لایحه بودجه تسکین کووید۱۹ به صورت دو حزبی از هر دو مجلس کنگره عبور کرده است، و در روزهای اخیر ترامپ از نمایندگان خواست تا چک‌های محرک را به ۲۰۰۰ دلار برای هر نفر افزایش دهند.

رئیس جمهور از کنگره به خاطر هزینه کردن پول برای برنامه‌های «غیرضروری» و کمک‌های خارجی و «موارد بی‌فایده»، در شرایطی که آمریکایی ها به دلیل همه‌گیری کرونا با سختی اقتصادی مواجه هستند، انتقاد کرد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان روز پنجشنبه قول داد که روز دوشنبه اعضای مجلس را برای رای دادن در مورد پرداخت مستقیم ۲۰۰۰ دلاری فراخواند.

روز شنبه، بایدن عدم امضای این لایحه توسط ترامپ را «سلب مسئولیت» توصیف کرد.

وی در بیانیه‌ای گفت «امروز روز بعد از کریسمس است و میلیون‌ها خانواده نمی‌دانند آیا قادر خواهند بود زندگی خود را تامین کنند یا نه. به این دلیل که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ از امضای لایحه کمک اقتصادی خودداری کرده است. لایحه‌ای که به تایید اکثریت دو حزب کشور رسیده است.»

«امروز، حدود ۱۰ میلیون آمریکایی مزایای بیمه بیکاری را از دست می‌دهند. فقط چند روز دیگر بودجه دولت منقضی می‌شود و خدمات حیاتی و حقوق و دستمزد پرسنل نظامی را در معرض خطر قرار می‌دهد. در کمتر از یک هفته، مهلت قانونی اخراج منقضی می‌شود و میلیون‌ها نفر را در معرض خطر ترک اجباری خانه‌های خود طول تعطیلات می‌شوند.»

«تأخیر به این معنی است که مشاغل کوچک بیشتری در این زمستان سرد زنده نخواهند ماند، زیرا آنها به خط نجات مورد نیاز خود دسترسی ندارند و آمریکایی‌های بیشتری با تأخیر در دریافت مستقیم پرداخت‌های مورد نیاز خود برای کمک به مقابله با ویرانی اقتصادی ناشی از کووید۱۹ مواجه می‌شوند. گرچه امید به واکسن‌ها وجود دارد، اما ما به بودجه نیاز داریم تا بتوانیم آنها را بین میلیون‌ها آمریکایی، از جمله کارکنان مراقبت‌های بهداشتی مستقر در خط مقدم توزیع کنیم.»

ترامپ دلایل عدم اقدام خود در قبال این لایحه را توضیح داد و گفت «من به سادگی می خواهم به جای ۶۰۰ دلار کمک که اکنون در لایحه است، ۲۰۰۰ دلار در نظر بگیرم. همچنین، میلیارد ها دلار بابت “گوشت خوک” متوقف شود.»

رئیس جمهور تنها کسی نیست که نگران هزینه‌های مشکوک و نیز محرک ۶۰۰ دلاری در لایحه تسکین کووید۱۹ است. سایر قانونگذاران نیز به نگرانی‌های وی پیوسته‌اند.

یکی از قانون‌گذاران به نام چیپ روی از تگزاس نوشت «وتو کردن این لایحه توسط ترامپ که حاوی هزینه‌های فاسد است کار درستی است. من رأی منفی دادم و یک هفته پیش نامه‌ای فرستادم که هشدار دادم این لایحه فاسد است.»

در همین حال، سناتور لیندزی گراهام، که در ۲۱ دسامبر به این لایحه رأی داد، درخواست ترامپ را «خواسته‌های منطقی» خواند. «هر دو خواسته منطقی هستند و امیدوارم که کنگره گوش فرا دهد.» گراهام در بیانیه‌ای نوشت «بزرگترین برنده مردم آمریکا خواهند بود.»

متن قانونگذاری لایحه بیش از ۵۵۰۰ صفحه فقط چند ساعت قبل از رای گیری مقرر در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت. قانون گذاران از کمبود وقت برای خواندن این لایحه صرف نظر کردند.

بر اساس این لایحه، صدها میلیون دلار به عنوان کمک به کشورهای خارجی و سایر اشکال تعامل آمریکا در خارج از کشور ارسال می‌شود. این هزینه‌ها طی روزهای اخیر مورد بررسی جدی قرار گرفته است.

مطالب دیگر:

مدافع برجسته حقوق بشر انگلیس با اعتصاب غذا در شب کریسمس خواستار توجه به افراد سرکوب شده در چین شد

چهار گام مهم برای یک تغییر اساسی در سال جدید میلادی

انتخابات آمریکا: کارولین جفورد، ناظر در جورجیا چه شهادتی داد؟

ترامپ از سناتورهای جمهوری‌خواه خواست که به‌خاطر ریاست جمهوری بجنگند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی