Search
Asset 2

تعداد نوزادانی که با «سندروم محرومیت از مواد مخدر» به‌‌‏دنیا می‌آیند، سریعا رو به افزایش است

نوزادانی که دچار سندروم محرومیت از اوپیوئیدها می‌‌‏شوند، احتمال زیادی دارد که به طور نارس متولد شده و طی مراحل بعدی زندگی، در معرض خطر ابتلا به مشکلات سیستم عصبی مرکزی قرار گیرند.  (Christopher Furlong/Getty Images)
نوزادانی که دچار سندروم محرومیت از اوپیوئیدها می‌‌‏شوند، احتمال زیادی دارد که به طور نارس متولد شده و طی مراحل بعدی زندگی، در معرض خطر ابتلا به مشکلات سیستم عصبی مرکزی قرار گیرند. (Christopher Furlong/Getty Images)

مواد مخدر موجود در بدن نوازادان افراد معتاد، در آینده مشکلاتی را برای آنها ایجاد می‌‌‏کند

نوزادانی که دچار سندروم محرومیت از اوپیوئیدها می‌‌‏شوند، احتمال زیادی دارد که به طور نارس متولد شده و طی مراحل بعدی زندگی، در معرض خطر ابتلا به مشکلات سیستم عصبی مرکزی قرار گیرند. (Christopher Furlong/Getty Images)

شیوع مصرف مواد مخدر، فقط روی بزرگسالان تاثیر مخرب ندارد؛ انجمن ملی سوءمصرف دارویی یا «NIDA» می‌‌‏گوید: هر ۲۵ دقیقه، یک نوزاد متولد می‌شود که از عوارض محرومیت از مواد مخدر رنج می‌‌‏برد.

به مجموعه این عوارض‌‌‏، سندروم محرومیت نوزادی  یا «NAS» می‌‌‏گویند.

اخیرا مطالعه‌‌‏ای در مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری آمریکا -«سی دی سی»- انجام شد که نشان داد: نوزادانی که در رحم مادران‌‌‏شان، درمعرض مواد مخدر هستند، احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده با خطر بروز مشکلاتی مثل ناتوانی آموزشی مواجه شوند.

دکتر لورن ملیسا جانسون، مدیر بخش اطفال در مرکز اعتیاد و بارداریِ موسسه پزشکی جان هاپکینز است. او می‌‌‏گوید: «طی سال‌‌‏های اخیر، تعداد موارد ابتلا به سندروم محرومیت نوزادی افزایش یافته است. به نظر من، این مساله ناشی از همگانی شدن مصرف مواد مخدر است.»

میزان بروز سندروم محرومیت نوزادی در فرزندِ مادرانی که به مواد مخدر معتاد بودند، بین ۷۰ تا ۹۵ درصد است.

پنج راه برای بهبود تغذیه، در دوران قبل از حاملگی

آیا تغییرات مغز در دوران بارداری، می‌تواند آمادگی زنان برای مادر شدن را افزایش دهد؟

تعداد نوزادان معتاد رو به افزایش است

طبق گزارشی در سال گذشته، شیوع کلی این سندروم  تنها در ایالت آمریکا، از سال‌‌‏های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۳ ، سیصد درصد افزایش داشته است.

گزارشی از سی‌‌‏دی‌‌‏سی، نتایج تحقیقی را ارائه داد که در ایالت تِنِسی آمریکا و روی تعدادی از نوزادانِ با سابقه محرومیت -در مقایسه با نوزادانی که چنین سابقه‌‌‏ای نداشتند- انجام شده بود.

گزارش حاکی از آن بود که درصد بیشتری از این نوزادان، برای ارزیابی معلولیت وازکارافتادگی به مراکز ارجاع داده ‌شدند. هم‌‌‏چنین احتمال بیشتری داشت که آنها در آینده به ناتوانی و معلولیت، تاخیر در رشد و اختلالات تکلم مبتلا شوند.

دکتر جانسون می‌‌‏گوید: « باوجودی‌‌‏که مطالعات نشان می‌دهند نوزادان دچار سندروم محرومیت، نسبت به ناتوانی‌‌‏های تحصیلی آسیب پذیرترند، ولی به نظرم این مساله از بچه‌‌‏ای به بچه دیگر، فرق می‌‌‏کند. درواقع کاملا به وضعیت مادر و خدمات موجود مربوط است».

لورا گواتزل، استاد و مدیر بخش مادر و کودک، در دانشگاه تمپل است. او می‌‌‏گوید: «گام اصلی، متوقف کردن وقوع این سندروم است. به نظر من، این مطالعه نشان می‌دهد که احتمالا عوارض طولانی‌‌‏مدتی وجود دارد که مردم دقیقا نمی‌‌‏دانند باید با آن چکار کنند…»

این سندروم می‌‌‏تواند علایمی را در نوزادان ایجاد کند که شامل: تب، استفراغ، تشنج، مشکلات خواب و سایر مشکلات مربوط به سیستم عصبی است.

اپیوئیدها یک گروه از مواد مخدر اعتیاد آور هستند  که یا به طورطبیعی در بعضی از گیاهان یافت می‌شوند و یا در آزمایشگاه‌‌‏ها، به‌‌‏صورت مصنوعی و با افزودن مواد شیمیایی تولید می‌شوند: مانند تریاک، شیره، مورفین، متادون، ترامادول، کدئین و… این مواد  باعث  کاهش درد و استرس می‌‌‏‌شوند و معمولا سرخوشی و نشاط غیرطبیعی ایجاد می‌کنند، اما شدیدا اعتیادآورند. برای افرادی که به آنها وابسته شده‌‌‏اند، دراثر قطع مصرف این مواد، یک سری علائم جسمی و اختلالات روانی بروز می‌کند؛ که به مجموعه این علایم، «سندروم محرومیت از مواد مخدر» می‌‌‏گویند.

ارتباط استفاده بیش از حد از فولیک اسید در بارداری و افزایش خطر ابتلای نوزاد به اوتیسم

برای نشت ادراری مثانه‌‌‏ پس از زایمان چه باید کرد؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی