Search
Asset 2

تعطیلی راکتورهای هسته‌ای  در سوئد و آلمان

Nuclear-power-plant-700x420-1-590x354
یک نیروگاه اتمی در آلمان (Sean Gallup/Getty Images )

 

سوئد و آلمان در آستانه سال نو میلادی دو راکتور هسته‌ای خود را تعطیل کردند تا گامی دیگر در راستای کاهش وابستگی خود به انرژی اتمی بردارند.

به گزارش رویترز، سوئد روز دوشنبه ۳۰ دسامبر اعلام کرد که یکی از راکتورهای خود را در بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای‌اش تعطیل کرده است. از این‌رو واحد دوم نیروگاه رینگ‌هالز پس از ۴۰ سال فعالیت برای همیشه خاموش شد.

واحد اول رینگ‌هالز قرار است سال آینده میلادی (۲۰۲۱) خاموش و برای همیشه فعالیت آن متوقف شود اما واحدهای سوم و چهارم آن فعلا به کار خود ادامه خواهند داد.

سوئد قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ به‌طور ۱۰۰ درصد از انرژی‌های تجدید پذیر استفاده کند.

آلمان نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که به عنوان بخشی از طرح این کشور برای کنار گذاشتن انرژی اتمی تا سال ۲۰۲۲ روند تعطیلی کامل نیروگاه هسته‌ای فیلیپس بورگ را اجرایی کرده است. مجوز فعالیت این نیروگاه که در جنوب آلمان واقع شده است، نیمه شب سه‌شنبه منقضی شده بود.

بنابر گزارش شبکه دویچه وله، واحد دوم نیروگاه فیلیپس بورگ روز سه‌شنبه به‌طور کامل خاموش شد. این تاسیسات شش درصد از برق مورد نیاز ایالت جنوبی بادن- وورتمبرگ را تامین می‌کرد. این ایالت یک تاسیسات دیگر نیز دارد که تا پایان طرح کنار گذاشتن انرژی هسته‌ای در آلمان به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

آلمان در حال حاضر ۱۷ تاسیسات برق هسته‌ای دارد اما وقوع فاجعه هسته‌ای در نیروگاه فوکوشیما دایچی در ژاپن در سال ۲۰۱۱ سبب شد تا اعتراضات زیادی در این کشور باوجود وابستگی‌اش به انرژی اتمی، علیه استفاده از این منبع تامین برق شکل گیرد.

دیگر نیروگاهی که این روزها در اروپا به‌ طور کامل خاموش شده است، تاسیسات موهله‌برگ در هلند بود که روز ۲۰ دسامبر غیر فعال شد. هلند نیز قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ به‌طور کامل از منابع قابل بازگشت برای تامین برق خود استفاده کند.

مطالب دیگر:

آیا خوردن گوشت قرمز خطرناک است؟

نگرانی پکن از افشای آزار و اذیت مسلمانان چین در اردوگاه‌های بازداشت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی