Asset 2

مقام سابق دولت اوباما: بایدن پس از سقوط افغانستان باید در تیم خود «تغییرات اساسی» ایجاد کند

تغییرات اساسی او نوشت: «انتصاباتی که در ساختار امنیت ملی صورت گرفته، بازتاب‌دهنده نوعی خودرأیی است که با ورود این تیم همراه بوده است. آ‌ن
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Anna Moneymaker/Getty Images)

این هفته، تعدادی از مقامات سابق کاخ سفید گفتند که پس از سقوط افغانستان دولت بایدن باید در تیم امنیت ملی کاخ سفید تغییرات اساسی ایجاد کند.

برِت بروئن، دیپلمات سابق آمریکایی و از مقامات کاخ سفید در زمان اوباما، برای روزنامه یواِس‌اِی تودِی نوشته است: «رئیس جمهور جو بایدن باید در تیم امنیت ملی خود تغییراتی اساسی ایجاد کند. فاجعه‌ای که در افغانستان رخ داد، نشان دهنده مشکلات مهم دیگری در کاخ سفید است. افراد، برنامه‌ها و فرآیندهایی که رئیس جمهور برای حفظ امنیت آمریکا به کار برده است موثر واقع نشده است.»

بروئن خروج سربازان را یک «فاجعه» توصیف کرد و گفت مشاور امنیت ملی بایدن، جیک سالیوان، و شخص بایدن، هیچ یک، «از کسانی که دارای به‌روزترین و مرتبط‌ترین تجربیات هستند مشاوره نمی‌گیرند.»

او نوشت: «انتصاباتی که در ساختار امنیت ملی صورت گرفته، بازتاب‌دهنده نوعی خودرأیی است که با ورود این تیم همراه بوده است. آ‌ن‌ها بدون توجه به نگرانی‌ها و هشدارهای کارشناسان سازمانی درباره چند موضوع مهم بین‌المللی دولت را به دست گرفتند.

یکی دیگر از مقامات سابق دولت اوباما واژه‌های مشابهی را برای توصیف خروج سربازان از منطقه به کار برده است.

دیوید اکسلراد، مشاور ارشد اوباما در کاخ سفید خطاب به سی‌ان‌ان گفت: «هیچ کس نمی‌تواند از این اقدام دفاع کند. فاجعه است. این امر یک شکست است و بایدن باید مسئولیت این شکست را بپذیرد.»

آلیسون جزلو، سرباز بازنشسته جنگ عراق و افغانستان و از مقامات سابق کاخ سفید در زمان اوباما، افزود: «سوالات بسیار سختی از افرادی دارم که به رئیس جمهور این باور را دادند که نیروهای افغان از آنچه ما در مقابل چشمان خود دیده بودیم وضعیت بهتری- دارند.»

روری کوپر که پس از حملات ۱۱ سپتامبر، به دفتر کاخ سفید رئیس جمهور اسبق، جورج دبلیو  بوش، پیوسته بود به این روزنامه گفت:«به نظر می‌رسد کاخ سفید برای تعطیلات بسته شده است و وقتی شما ۶۰۰۰ سرباز آمریکایی را به یک منطقه بحران‌زده می‌فرستید که مردم آمریکا می‌توانند در تلویزیون تماشا کنند، باید تا جای ممکن پاسخگو باشید. رئیس جمهور می‌تواند کار خود را در کمپ دیوید انجام دهد. اما باید نشان دهید که در حال حاضر  این مسئله اولین و تنها اولویت شما است.»

در چند روز گذشته، بایدن به‌دلیل ادامه دادن به تعطیلات خود در کمپ دیوید به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. او چند ساعت به کاخ سفید بازگشت، سخنرانی خود را در مورد خروج سربازان از افغانستان ایراد کرد و سپس بعدازظهر دوشنبه دوباره عازم کمپ دیوید شد.

کوپر در این میان به رئیس دفتر بایدن و معتمد دولت، ران کلاین، نیز اشاره کرد.

کوپر گفت: «رئیس دفتر کاخ سفید موظف است کارکنان را به مدیریت بحران و کمک به رئیس جمهور برای مدیریت بحران تشویق کند. اما در حال حاضر به‌نظر می‌رسد در تلاش‌اند تا مراقب تعطیلات خود باشند.» وی افزود:«پرواز فوری به کمپ دیوید بدون هیچگونه پاسخ به سوالات باعث می‌شود بایدن طوری به نظر برسد که گویی دارد خود را از این بحران پنهان می‌کند. رئیس دفتر کاخ سفید موظف است این برنامه‌ریزی و این وجهه را مدیریت کند.»

مطالب دیگر:

رزونانس: رمز و راز و علم افزایش ایمنی بدن انسان

هشدار پنتاگون درباره تشدید خطر اقدامات تروریستی پس از تسلط طالبان بر افغانستان

مشاور امنیت ملی بایدن: ارتش افغانستان اراده لازم برای مقاومت در برابر طالبان را نداشت

اخبار مرتبط