تغییرات اقلیمی این بیماری می‌تواند ویروسی ساخته دست انسان باشد؛ ممکن است یک بیوتروریست آن را طراحی و عمداً پخش کند. سناریوی بسیار ترسناکی
(Michael Loccisano/Getty Images)

پیش‌بینی بیل گیتس: «همه‌گیری بعدی» ناشی از تغییرات اقلیمی خواهد بود

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۳/۲۱

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۳/۲۱

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

بیل گیتسِ میلیاردر پیش‌بینی کرده است که به احتمال ۵۰ درصد در ۲۰ سال آینده یک بیماری همه‌گیر دیگر به دلیل «تغییرات اقلیمی» رخ خواهد داد.

گیتس در سفر یک‌روزه خود به اسپانیا در ۲۶ می، طی مصاحبه‌ای با نشریه اسپانیایی elDiaro.es پیش‌بینی‌های خود را مطرح کرد.

گیتس گفت: «جمعیت انسان در حال افزایش است و ما هر روزه اکوسیستم‌های بیشتری را مورد حمله قرار می‌دهیم. به همین دلیل است که بر اساس محاسبات من، ۵۰ درصد احتمال وجود دارد که در ۲۰ سال آینده یک بیماری همه‌گیر با منشأ طبیعی در پی تغییرات اقلیمی داشته باشیم.» وی همچنین اشاره کرد که این همه‌گیری ممکن است یک نوع کرونا‌ویروس، آنفولانزا، یا «چیز دیگری» باشد.

وی افزود: «این بیماری می‌تواند ویروسی ساخته دست انسان باشد؛ ممکن است یک بیوتروریست آن را طراحی و عمداً پخش کند. سناریوی بسیار ترسناکی است، زیرا می‌توانند آن را به طور همزمان در مکان‌های مختلف پخش کنند.»

گیتس اشاره کرد که لازم است «سرمایه‌گذاری بیشتری» در زمینه اقدامات بین‌المللی مقابله با ویروس انجام شود که با گسترش سازمان بهداشت جهانی (WHO) همراه است.

وی گفت:«پیشنهاد من مستلزم افزایش ۲۵ درصدی بودجه سازمان بهداشت جهانی است و از این طریق، تیمی متشکل از ۳۰۰۰ نفر با مشخصات مختلف خواهیم داشت. من اسمش را تیم جهانی واکنش و تجهیز در برابر همه‌گیری (GERM) گذاشته‌ام.»

گیتس که سابقاً ثروتمندترین فرد جهان بوده، ریاست سازمانی را بر عهده دارد که بیشترین سرمایه خصوصی را به مسائل بهداشت جهانی اختصاص می‌دهد؛ بنیاد گیتس. این بنیاد ۱.۷۹ میلیارد دلار برای طرح‌های بهداشت جهانی در سال ۲۰۲۰ هزینه کرد و حدود ۱۰ درصد از هزینه‌های جاری سازمان بهداشت جهانی را در سال ۲۱ – ۲۰۲۰ تأمین کرد.

نظرات گیتس بازتاب پیشنهاد او در کتاب «چگونه از همه‌گیری بعدی جلوگیری کنیم» است که آوریل منتشر شد. وی پیشنهاد داده بود که به منظور نظارت بر خطر همه‌گیری، سالانه ۱ میلیارد دلار به راه‌اندازی GERM، به عنوان یک پیمان نظارت جهانی، اختصاص یابد.

مطالب دیگر:

دیدگاه: جنگ بر سر تایوان، تهدید اتحاد هسته‌ای چین و روسیه را افزایش می‌دهد

۱۹هزار برگه رأی دیرهنگام و نامعتبر در جریان انتخابات ۲۰۲۰ در آریزونا شمارش شده است

ویلیام بار: سیستم حقوقی آمریکا به‌ ابزاری علیه جمهوری‌خواهان تبدیل شده است