Search
Asset 2

تفاوت میان قتل عام سرد و قتل عام گرم چیست؟

تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ در شهر ونکوور کانادا در اعتراض به آزار و شکنجه این روش راه‌‌‏پیمایی می‌‌‏کنند. (Tang Feng/The Epoch Times)
تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ در شهر ونکوور کانادا در اعتراض به آزار و شکنجه این روش راه‌‌‏پیمایی می‌‌‏کنند. (Tang Feng/The Epoch Times)
تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ در شهر ونکوور کانادا در اعتراض به آزار و شکنجه این روش راه‌‌‏پیمایی می‌‌‏کنند. (Tang Feng/The Epoch Times)

تفاوت قتل عام گرم و سرد یکی از موضوعات مقاله‌‌‌‌‏ای است که محققی کانادایی اخیرا در مجله مطالعات قتل عام منتشر کرده است.

دکتر «ماریا چئونگ»، استاد دانشگاه منیتوبا در کانادا در این مقاله توضیح می‌‌‌‌‏دهد که قتل عام گرم کشتار خشونت‌‌‌‌‏آمیز گروهی از قربانیان در زمانی کوتاه است؛ در حالی که قتل عام سرد، روندی آرام و چند جانبه از کشتار گروهی از افراد طی زمانی طولانی‌‌‌‌‏تر است.

او توضیح می‌‌‌‌‏دهد که کشتار سرد تنها در خصوص نابودی گروهی از افراد نیست، بلکه شامل شکنجه ذهنی و اجتماعی این گروه نیز می‌‌‌‌‏شود.

چئونگ در مصاحبه‌‌‌‌‏ای گفت: «هیچ کس توجهی به این نوع کشتار نمی‌‌‌‌‏کند؛ زیرا آنقدر آرام صورت می‌‌‌‌‏گیرد که جلب توجه نمی‌‌‌‌‏کند و در واقع این روندی برنامه‌‌‌‌‏ریزی شده از کشتار با هدفی مشخص است … آنچه که موجب قتل عام می‌‌‌‌‏شود تنها مقیاس کشتار نیست، انگیزه پشت آن نیز هست که به منظور پاکسازی گروهی از افراد است.»

قتل‌‌‌‌‏عام و فالون گونگ

تحقیق و نوشتن مقاله چئونگ با عنوان «قتل عام سرد: فالون گونگ در چین» که با همکاری «دیوید ماتاس»، وکیل حقوق بشر کانادایی و سازمان پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضای بدن صورت گرفت، دو سال به طول انجامید.

نویسندگان مقاله آورده‌‌‌‌‏اند که کارزار حزب کمونیست چین در مقابله با فالون گونگ که در سال ۱۹۹۹ به راه افتاد، نوعی از قتل عام سرد است. وقتی صحبت از قتل عام می‌‌‌‌‏شود، بیشتر مفهوم کشتار فیزیکی را در بر دارد و تاکیدی بر جنبه‌‌‌‌‏های دیگر قتل عام ندارد.

چئونگ می‌‌‌‌‏گوید: «در مورد فالون گونگ، این قتل عام تنها جنبه فیزیکی ندارد. نمی‌‌‌‌‏توان جنبه‌‌‌‌‏های روان شناختی و اجتماعی آن را نادیده گرفت.»

فالون گونگ که فالون دافا نیز نامیده می‌‌‌‌‏شود، روشی کهن برای تمرین بدن، ذهن و روح است که در سال ۱۹۹۲ به عموم معرفی شد. در دهه ۱۹۹۰ این روش در چین به طور گسترده مورد استقبال قرار گرفت و عده زیادی آن را تمرین می‌‌‌‌‏کردند. این روش ریشه در فلسفه‌‌‌‌‏های باستانی بودیستی و دائوئیستی دارد و اساس آن حقیقت، نیکخواهی و بردباری است.

(Benjamin Chasteen/The Epoch Times)

حزب کمونیست چین، با احساس ترس و تهدید از سوی فالون گونگ که ارزش‌‌‌‌‏های سنتی را زنده می‌‌‌‌‏کرد و ترس از محبوبیت آن که تا پایان سال ۱۹۹۹، ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر آن را تمرین

می‌‌‌‌‏کردند، کارزار گسترده‌‌‌‌‏ای از آزار و اذیت فالون گونگ را در ۲۰ جولای ۱۹۹۹، در سراسر چین به راه انداخت. در آن زمان، «جیانگ زمین»، رهبر وقت حزب دستور رسمی حذف این گروه را صادر کرد.

بیش از ۱۰ هزار تمرین‌‏کننده فالون گونگ (فالون دافا) در حال انجام تمرین مدیتیشن ایستاده در استان لیائونینگ در چین. قبل از شروع آزار و شکنجه در ۲۰ ژوییه ۱۹۹۹. (minghui.org)

بدین ترتیب میلیون‌‌‌‌‏ها نفر از مردم که فالون گونگ را تمرین می‌‌‌‌‏کردند زندانی شدند، در جلسات شستشوی مغزی اجباری شرکت کردند و مورد شکنجه قرار گرفتند. با آنکه تاکنون مرگ هزاران نفر در بازداشت رسما تایید شده است، اما رقم واقعی کشته شدگان ده‌‌‌‌‏ها هزار نفر تخمین زده می‌‌‌‌‏شود. این کارزار خشونت آمیز تاثیری مخرب بر زندگی بسیاری از تمرین‌‌‌‌‏کنندگان این روش و خانواده‌‌‌‌‏هایشان داشته است.

همچنین مخفی کاری نظام مند این رژیم در پنهان نگاه داشتن این خشونت علیه فالون گونگ در چین موثر بوده است. در این مقاله آورده شده است که واژه‌‌‌‌‏های مرتبط برای جستجو درباره فالون گونگ در چین بلاک شده است. مطالب آنلاین را نیز سانسور و به جای آن تبلیغات دروغین و اطلاعات غلط را در سراسر رسانه‌‌‌‌‏ها و دنیای آنلاین- نه تنها در چین بلکه به صورت بین‌‌‌‌‏المللی- پخش کرده‌‌‌‌‏اند.

سال‌‌‌‌‏های طولانی پخش اطلاعات دروغین و دستکاری اطلاعات در رسانه‌‌‌‌‏ها که تحت کنترل رژیم چین هستند، درگیری رژیم در کشتار فالون گونگ را مخفی نگه داشته است.

در این مقاله آمده است که بدین ترتیب رژیم موجب شده که تمرین کنندگان فالون گونگ در چین طرد شوند و از حقوق اولیه محروم باشند. اما زجری که از آن می‌‌‌‌‏گذرند از چشم عموم پنهان است و اغلب نادیده گرفته می‌‌‌‌‏شود.

چئونگ نوشته است: «اگر شخصی باشد که بخواهد اطلاعات بیشتری از فالون گونگ کسب کند، با سانسور سراسری و اطلاعات دروغین پخش شده نمی‌‌‌‌‏تواند درک درستی از این روش به دست آورد؛ مگر آنکه قویا درباره تمام جوانب آن تحقیق کند.»

آزار و شکنجه فالون گونگ ۱۸ سال است که از دید عموم پنهان مانده است و این محیطی را به وجود آورده است که فالون گونگ متحمل قتل عام سرد شود.

بیشتر بدانید:

زندگی پس از شکنجه (قسمت اول)

زندگی پس از شکنجه (قسمت دوم)

تجمع تمرین کنندگان در شهر دنور ۸ آگوست ۲۰۰۸، در اعتراض به برداشت اعضای بدن تمرین کنندگان در چین

برداشت اجباری اعضای بدن

شدید‌‌‌‌‏ترین جنبه کمپین جیانگ زمین در نابودی فالون گونگ، برداشت اجباری اعضای بدن از تمرین کنندگان زندانی فالون گونگ است که منجر به مرگشان می‌‌‌‌‏شود.

«دیوید ماتاس»، وکیل حقوق بشر کانادایی، اولین گزارش خود را درباره برداشت اعضای بدن از بدن تمرین کنندگان فالون دافا در زندان در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد. او و همکارش در سال ۲۰۱۶ گزارشی دیگر در این باره منتشر کردند که تایید می‌‌‌‌‏کرد که ۱۶۹ بیمارستان پیوند عضو مورد تایید دولت با ظرفیت انجام بیش از یک میلیون پیوند عضو از سال ۲۰۰۰ در سراسر چین وجود دارد. یعنی درست بعد از آغاز کارزار آزار و شکنجه فالون گونگ.

بیشتر بخوانید: گزارش تحقیقاتی : بیمارستانی برای آدم‌‏کشی (بخش اول)

گزارش تحقیقاتی : بیمارستانی برای آدم‌‌‏کشی (بخش دوم)

چئونگ می‌‌‌‌‏گوید که «حالا بیش از ۱۷۰ بیمارستان در چین عمل پیوند عضو را انجام می‌‌‌‌‏دهند؛ طوری که انگار تجارتی معمولی است … هیچ کس نمی‌‌‌‌‏داند که این کشتاری حساب کتاب شده است؛ مگر آنکه درباره منبع عضو برداشتی سوال کنند. بنابراین این به فعالیتی روزمره اما مخفی تبدیل شده است. جنایتی بی‌‌‌‌‏نهایت عظیم.»

چئونگ افزود که پنهان نگاه داشتن آزار و اذیت فالون گونگ، عاملی کلیدی در تاییدی بر قتل عام سرد بودن این روند است. مخفی نگاه داشتن و سرپوش گذاشتن بر این جنایات، درک عمق این فاجعه و کشتار را برای ناظران، خارجی‌‌‌‌‏ها و عموم مردم دشوار می‌‌‌‌‏سازد.

در روند پیوسته و طولانی آزار و شکنجه فالون گونگ، سرپوش گذاشتن سیستماتیک حزب کمونیست چین و حاشیه سازی و زدن تهمت و برچسب به تمرین کنندگان این روش، منجر به عادی سازی جنایات و کشتار در چین شده است.

عادی سازی بدین معنی است که جنایت به بخشی عادی و معمولی از جامعه و زندگی روزمره تبدیل می‌‌‌‌‏شود و جامعه دیگر قادر به تشخیص آن نیست. نتیجه آن اما بی‌‌‌‌‏توجهی مردم است که منجر می‌‌‌‌‏شود که این قتل عام با تعدادی اندک یا حتی بی هیچ مخالفی ادامه پیدا کند.

چئونگ گفت: «فکر می‌‌‌‌‏کنم که مردم خیلی مایلند بدانند که چرا ماجرای فالون گونگ یک قتل عام سرد در نظر گرفته می‌‌‌‌‏شود. زیرا بسیاری از مردم درک نکرده‌‌‌‌‏اند که این آزار و شکنجه روشی برنامه ریزی شده برای زمانی طولانی با هدفی مشخص بوده است.»

مطالب دیگر:

چگونه از سد ناتوانی و بیماری گذشتم و راهی برای امید و اعتماد به زندگی پیدا کردم

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی