Asset 2

با ادامه تقاضا برای واکسن و قرص کووید۱۹، فایزر فروش امسال خود را ۵۴ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌کند

بورلا مدیر عامل فایزر، نوعی از واکسن کووید۱۹ که به طور خاص سویه اومیکرون و سایر سویه‌های در حال گسترش را هدف قرار می‌دهد «در ماه مارس آماده
آلبرت بورلا، مدیر عامل شرکت داروسازی فایزر (Drew Angerer/Getty Images)

فایزر روز سه‌شنبه اعلام کرد انتظار دارد تقاضا برای محصولات این شرکت امسال نیز ادامه داشته باشد و پیش‌بینی کرد فروش واکسن‌های کووید۱۹ و قرص‌های ضدویروس این شرکت به ۵۴ میلیارد دلار برسد.

این غول داروسازی و فناوری زیستی آمریکایی اعلام کرد انتظار دارد با ادامه تقاضا برای محصولاتش در سال ۲۰۲۲، فروش واکسن‌هایش به ۳۲ میلیارد دلار و فروش قرص‌های کووید۱۹ آن، با نام پکسلووید، به ۲۲ میلیارد دلار برسد.

فایزر اعلام کرد این ارقام بر اساس قراردادهای منعقدشده یا قراردادهایی که قرار است تا آخر ژانویه منعقد شوند، به‌دست آمده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا در ماه دسامبر به قرص پکسلووید مجوز اضطراری داد. امید می‌رود این دارو بتواند به بیمارانی که علائم کووید۱۹ خفیف یا متوسط دارند، کمک کند که کارشان به بیمارستان نکشد.

فایزر بر اساس نتایج آخرین فصل و کل سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد امسال درآمد ناشی از فروش محصولات درمانی کووید۱۹ این شرکت افزایش یابد و به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.

در کل فایزر پیش‌بینی می‌کند فروش سال ۲۰۲۲ این شرکت، بین ۹۸ تا ۱۰۲ میلیارد دلار باشد.

پارسال، فایزر نزدیک به ۳۷ میلیارد دلار از فروش واکسن کووید۱۹ خود به دست آورد که تحت عنوان کومیرناتی نیز شناخته می‌شود. این واکسن به یکی از پرسودترین محصولات دارویی تاریخ تبدیل شده است. فروش کل سال گذشته پکسلووید نیز به ۷۶ میلیارد دلار رسید.

در مجموع، درآمد فایزر در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰، تقریباً دو برابر شد و از ۴۱.۶ میلیارد دلار به ۸۱.۳ میلیارد دلار رسیده است.

با این وجود، فروش فوق‌العاده این شرکت با انتقاد کمپین‌هایی مواجه شد که آن را به «سودجویی از همه‌گیری» و «تخریب سیستم‌های بهداشت عمومی» متهم می‌کنند.

اما آلبرت بورلا، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت، اعلام کرد سرمایه‌گذاری‌های قبلی شرکت «بازده» داشته و درمورد امسال خوش بین است.

«در اولین روزهای همه‌گیری کووید۱۹، متعهد شدیم از همه منابع و تخصص‌های در اختیارمان برای کمک به محافظت از مردم سراسر جهان در برابر این ویروس کشنده استفاده کنیم و درمان‌هایی برای جلوگیری از عوارض شدید در صورت ابتلا ارائه دهیم.»

«میلیاردها دلار برای دستیابی به این اهداف سرمایه‌گذاری کردیم، بدون اینکه بدانیم اصلاً این سرمایه‌گذاری‌ها نتیجه خواهند داد یا خیر. اکنون که کمتر از دو سال از این تعهد می‌گذرد، مفتخریم بگوییم هم اولین واکسن کووید۱۹ مورد تأیید سازمان غذا و دارو (با شریکمان بیون‌تک) و هم اولین درمان خوراکی کووید۱۹ مورد تأیید سازمان غذا و دارو را فراهم آوردیم.»

بورلا گفت: «این موفقیت‌ها باعث تغییر مثبتی در جهان شده‌اند و معتقدم فایزر و فرهنگ آن را نیز به‌کل تغییر داده‌اند.» او افزود که مشتاقانه منتظر پیشرفت بعدی است «که می‌تواند دنیا را برای بیماران نیازمند تغییر دهد.»

مطالب دیگر:

چین برای افزایش مدال‌های طلای المپیک پکن، ورزشکاران متولد آمریکا را جذب می‌کند

پنج ایالت از جو بایدن به‌دلیل افزایش حداقل دستمزد پیمانکاران فدرال شکایت کردند

طرح لایحه‌ای در آمریکا با هدف پایان شکنجه پیروان فالون گونگ به‌دست رژیم چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی