Asset 2

توقیف میلیون‌ها ماسک و کیت‌ آزمایش تقلبی چینی توسط گمرک آمریکا

تقلبی توقیف میلیون‌ها ماسک و کیت‌ آزمایش تقلبی چینی توسط گمرک آمریکا، حزب کمونیست چین، بیش از یک میلیون مسلمان قومی، از جمله اویغورها، قزاق
(Johannes Eisele/AFP via Getty Images)

بر اساس گزارشی که اخیراً از سوی اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده(CBP) منتشر شده است، حدود ۵۱ درصد از محصولات تقلبی یا غیراستاندارد مربوط به کووید۱۹ که از اکتبر ۲۰۱۹ تا ۳۰ سپتامبر سال گذشته توسط مقامات گمرکی ایالات متحده ضبط شده، به چین اختصاص داشته است.

از جمله محصولات ضبط شده توسط مقامات گمرکی ایالات متحده بیش از ۱۲.۷ میلیون ماسک تقلبی، ۱۷۷۳۵۶ کیت تست کووید۱۹ منع شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و ۳۸.۰۹۸ قرص کلروکین منع شده توسط  سازمان غذا و داروی ایالات متحده بود.

در مورد اثربخشی داروی ضد مالاریا هیدروکسی کلروکین و کلروکین در درمان علائم کووید۱۹، بحث‌های زیادی است.

سازمان غذا و داروی آمریکا در ابتدا مجوز استفاده اضطراری برای این دو دارو را صادر کرد، اما بعداً در ژوئن سال گذشته مجوز را لغو کرد و گفت که «بعید به نظر می رسد در درمان کووید ۱۹ مؤثر باشند.»

با این حال، مطالعاتی وجود داشته است که اثربخشی آنها را نشان می دهد. یک مطالعه نشان داد هیدروکسی کلروکین میزان مرگ و میر بیماران کووید۱۹ را کاهش می‌دهد و مطالعه دیگری نشان داد که می‌تواند میزان بستری شدن و مرگ بیماران مبتلا به ویروس را کاهش دهد.

سازمان غذا و دارو در حال حاضر دارای یک پایگاه داده است که محصولات جعلی کووید۱۹ از جمله کیت‌‌های آزمایش را فهرست می‌کند. این لیست شامل نام شرکت‌ها و نام محصولات آنها است.

طبق اعلامیه‌ای مطبوعاتی در دسامبر سال گذشته، مقامات گمرک در سینسیناتی ۱۰۸۰ ماسک تقلبی با برچسب M3 مدل ۱۸۶۰ در محموله‌ای که از چین آمده بود توقیف کردند. جعبه‌های حاوی ماسک تقلبی با عنوان «ساخت آمریکا» برچسب گذاری شده بودند.

در صورت اصل بودن، قیمت خرده فروشی پیشنهادی تولیدکننده ۶۵۵۲۰ دلار برای این ماسک های جعلی M3 تخمین زده می‌شود.

ماسک‌های تقلبی از هنگ کنگ نیز وارد ایالات متحده شده است. مقامات گمرک در سینسیناتی در ۶ دسامبر سال ۲۰۲۰، بالغ بر ۶۰۸۰ ماسک جعلی M3 رسیده از هنگ کنگ را کشف و ضبط کردند.

در سپتامبر سال گذشته، مقامات گمرک محلی محموله‌ای حاوی ۵۰۰ هزار ماسک تقلبی N95 را متوقف کردند. مشخص شد که قیمت این ماسک‌ها در صورت واقعی بودن ۴۷۴۹۰۵ دلار تخمین زده می‌شود. منشا این محموله از شهر شنژن در جنوب چین بوده و مقصد شرکتی در نیوجرسی بوده است.

محصولات کار اجباری

در گزارش اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده ذکر شده است که مقامات گمرکی در یک دوره ۱۲ ماهه که در ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۲۰ به پایان رسید، با ثبت رکورد ۱۳ حکم جدید بازدارندگی، واردات محصولات ساخته شده با کار اجباری را ممنوع کردند.

بیشتر این محصولات از جمله دستکش یکبار مصرف، غذاهای دریایی و پنبه، در چین تولید شده‌اند. بر اساس این گزارش، ارزش این محصولات در مجموع نزدیک به ۵۰ میلیون دلار بوده است.

در تاریخ ۱۳ ژانویه، اداره گمرک با صدور دستور بازدارندگی جدید، واردات پنبه، پوشاک، منسوجات و محصولات گوجه فرنگی را از منطقه شین جیانگ در شمال غرب منع کرد.

حزب کمونیست چین، بیش از یک میلیون مسلمان قومی، از جمله اویغورها، قزاق‌ها و قرقیزها را در اردوگاه‌های بازآموزی شین‌جیانگ بازداشت کرده است. بازداشت‌شدگان مجبور به کار اجباری، تحمل شکنجه و حضور در جلسات تلقین سیاسی هستند. پکن ادعا می‌کند این اردوگاه‌ها «مراکز آموزش حرفه‌ای» هستند.

در آگوست سال گذشته، یک شرکت آمریکایی به دلیل واردات پودر استویا و مشتقات تولید شده توسط کارگران زندانی در چین ۵۷۵۰۰۰ دلار جریمه شد. چند ماه بعد، در ماه اکتبر، اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده از همه بنادر ایالات متحده خواست که محصولات استویا را که توسط یک شرکت مستقر در مغولستان داخلی ساخته شده است، توقیف کنند، این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که شواهد نشان داد این شرکت از کار اجباری زندانیان برای تولید محصولات استفاده کرده است.

محصولات عمومی

گزارش منتشر شده به این نتیجه رسید که مقامات اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده در مجموع ۲۶۵۰۳ محموله را با محصولاتی که شامل نقض حقوق مالکیت معنوی ایالات متحده است، توقیف کرده‌اند و چین «منبع اصلی»  چنین محصولاتی است. قیمت کل این محصولات خرده‌فروشی پیشنهادی سازنده بیش از ۱.۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

در دسامبر سال گذشته، مقامات گمرک در لس آنجلس سه محموله از چین حاوی محصولات تقلبی را با ارزش بیش از ۳۲ میلیون دلار کشف و ضبط کردند. در میان محصولات تقلبی توقیف شده، یک میلیون عدد قرص ویاگرا، کفش، کمربند، کیف پول و هدفون وجود داشت.

اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده در ۲۱ دسامبر سال گذشته اعلام کرد اسباب بازی‌های تقلبی چینی با ارزش تقریبی ۱.۳ میلیون دلار نیز در بندر نیویورک کشف و ضبط شد.

مطالب دیگر:

سناتور جاش هالی تنها سناتوری است که به همه منتخبان کابینه بایدن رأی منفی داد

شکایت حقوقی یکی از منصوبان ترامپ علیه دولت بایدن

رأی مجلس نمایندگان آمریکا به محرومیت مارجوری تیلور گرین از مناصبش در کمیته‌

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۶ قسمت اول: کمونیسم پنهان در جنبش زیست محیطی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی