Search
Asset 2

داستانی از چین باستان: جمع کردن تقوا بهتر از جمع کردن ثروت‌ است

 تقوا بهتر از جمع کردن ثروت: یک ضرب‌المثل چینی باستان می‌گوید: «آسمان‌ فریب نمی‌خورد. آنها پیشتر، از فکر شخص آگاهند، حتی قبل از اینکه آن شکل گرفته باشد.»
(Public Domain)

یک ضرب‌المثل چینی باستان می‌گوید: «آسمان‌ فریب نمی‌خورد. آنها پیشتر، از فکر شخص آگاهند، حتی قبل از اینکه آن شکل گرفته باشد.» بسیاری از مردم به‌خاطر قلب مهربان‌شان پاداش گرفته‌اند و بسیاری به‌خاطر افکار پلیدشان مجازات شده‌اند. اصول آسمان‌ به‌خوبی تعیین‌شده‌اند و مسلم هستند. شخص هرچه بکارد همان را درو می‌کند. داستان‌های زیر نمونه‌هایی از این قوانین آسمانی هستند.

وانگ ژونگ‌چنگ، یک مقام دولتی حاکم مناطق گواندونگ و گوانگشی در در دوره سلسله مینگ بود.

یک روز هنگام حسابرسی از خزانه متوجه شد حدود ۱۲ هزار  و ۵۰۰ کیلو نقره اضافه است. دفتر حسابداری قبلاً محاسبات را میزان و تمام هزینه‌ها را پرداخت کرده بود. این مقدار از نقره باقیمانده، حاصل سال‌ها کاهش هزینه ارتش در زمان صلح بود و در هیچ اداره‌ای ثبت نشده بود.

وانگ تصمیم گرفت درباره این کشف خود گزارشی به حکومت مرکزی بنویسد. یکی از دوستان قدیمی‌اش به او توصیه کرد: «تو به‌عنوان یک مقام درستکار معروف هستی. این مازاد نه اختلاس از دولت مرکزی است و نه از مردم. چرا ۱۱ هزار کیلو را گزارش نمی‌دهی و ۱۵۰۰ کیلو را برای چهار پسرت نگه‌ ‌نداری؟ آن به وفاداری تو به ملت، خدشه‌ای وارد نمی‌کند.»

وانگ لبخندی زد و گفت: «آن شبیه این خواهد بود که بیوه‌ای بعد از مرگ شوهرش برای ۳۰ سال پاکدامنی‌اش را حفظ کرده است و حالا به‌خاطر فرزندانش پاکدامنی‌اش را ازدست بدهد. آیا این رقت‌انگیز نیست؟»

او گزارش دقیقی نوشت و تا آخرین گرم از این مقدار نقره را پس فرستاد. مردم او را به‌خاطر اینکه مقامی واقعاً شریف و نجیب بود، ستایش می‌کردند و او برای سال‌های زیادی در سمت حاکمیت باقی ماند. فرزندان و نوه‌هایش با گذر از آزمون‌های ملی، به بسیاری از مقام‌های رسمی دولتی منصوب شدند و خانواده‌اش نسل بعد از نسل کامیاب شدند.

درمقابل، یک مقام دولتی در منطقه شائوشینگ در استان ژجیانگ امروز بود که بیش از ۳۷۰۰ کیلو نقره را اختلاس کرد. او پس از بازنشستگی، قطعات وسیعی از زمین در شهرش خرید و ثروتمندترین مرد در شهرش شد. اما او رویا‌هایی داشت که در آنها پدربزرگش از مجازات آینده به وی هشدار می‌داد، اما او باور نمی‌کرد.

تنها پسرش و تنها نوه‌اش پول را بر سر مشروب و قمار و زنا حیف و میل کردند. هردوی آنها در سن جوانی درگذشتند. مدت کوتاهی پس از مرگ آنها، این مقام بازنشسته دچار سکته قلبی و فلج شد. تمام اموال خود را در نهایت فروخت و دارایی‌اش را ازدست داد، اما این پایان کار نبود. وی در جهنم، با مجازات‌های وحشتناک‌تری مواجه شد.

در گذشته می‌گفتند جمع کردن تقوا کلید موفقیت است. افکار درست وانگ و افکار طماع آن مقام فاسد، رفتارشان و عواقب ناشی از آن را تعیین کرد. قانون آسمان همه چیز را قضاوت می‌کند و مطابق با آن به مردم پاداش می‌دهد و آنها را مجازات می‌کند.

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

داستانی از چین باستان: لائوذی

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

داستانی از چین باستان: آینه قلب و آینه کارمایی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی