Search
Asset 2

رئیس سی‌دی‌سی: شاید تعریف «واکسیناسیون کامل» در آینده تغییر کند

تقویت‌کننده در حال حاضر، افراد برای پیروی از شاخص‌های «واکسیناسیون کامل» سی‌دی‌سی باید دو دوز واکسن کووید۱۹ مدرنا یا فایزر، یا یک دوز واکسن
روشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (Susan Walsh/Pool/Getty Images)

رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (سی‌دی‌سی) روز جمعه گفت شاید با رایج‌تر شدن دوزهای تقویت‌کننده تعریفی که از «واکسیناسیون کامل» وجود دارد تغییر کند که این امر، مشابه اقدام چند هفته گذشته مقامات اسرائیل است.

در حال حاضر، افراد برای پیروی از شاخص‌های «واکسیناسیون کامل» سی‌دی‌سی باید دو دوز واکسن کووید۱۹ مدرنا یا فایزر، یا یک دوز واکسن جانسون اند جانسون دریافت کرده باشند.

رئیس سی‌دی‌سی، روشل والنسکی در پاسخ به پرسش درباره این‌که آیا بالاخره وضعیت واکسیناسیون کامل کسانی که دو دوز واکسن مدرنا یا فایزر یا یک دوز واکسن جانسون اند جانسون را دریافت کرده‌اند تغییر خواهد کرد یا خیر، به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر تعریف «واکسیناسیون کامل» را تغییر نداده‌ایم. به بررسی این موضوع ادامه خواهیم داد. شاید در آینده لازم باشد تعریف خود از «واکسیناسیون کامل» را بروزرسانی کنیم».

او در ادامه افزود: «اگر واجد شرایط دوز تقویت‌کننده هستید، دوز تقویت‌کننده خود را دریافت کنید و ما هم به بررسی ادامه خواهیم داد». والنسکی از بازه زمانی یا سایر جزییات مربوط به تغییرات احتمالی صحبتی به میان نیاورد.

بیانات روز جمعه والنسکی بر خلاف موضع پیشین او در جریان جلسه توجیهی کووید۱۹ است. او سابقاً در اواخر ماه سپتامبر گفته بود که مقامات بهداشت فدرال در حال حاضر به دنبال تغییر تعریف «واکسیناسیون کامل» نیستند.

اندکی پیش از بیانات والنسکی، سی‌دی‌سی گروه افراد واجد شرایط دوز تقویت‌کننده را تعمیم داد و با تزریق دوز تقویت‌کننده برای افراد بالای ۶۵ سال یا افراد بالای ۱۸ سال که تحت مراقبت‌های بلندمدت هستند، موافقت کرد. این سازمان همچنین دستور داد افراد بالای ۱۸ سالی که واکسن جانسون اند جانسون را دریافت کرده‌اند، دو ماه پس از دریافت این واکسن می‌توانند دوز تقویت‌کننده را نیز دریافت کنند.

در هفته‌های اخیر، مقامات بهداشت کشورهایی همچون استرالیا به طور علنی به ایده تداوم دوزهای تقویت‌کننده به عنوان شرط استخدام یا داشتن واکسن پاسپورت معتبر اشاره‌هایی داشته‌اند.

نخست وزیر ایالت ویکتوریا اخیراً در یک کنفرانس خبری گفت: «قرار است که به مسئله دوزهای تقویت‌کننده بپردازیم، پس این داستان مربوط به دوز اول یا دوم شما نیست، مربوط به این است که آیا دوز سوم خود را زده‌اید؟. و مسئله دیگر هم این است که چه کسی می‌داند چه سویه‌های دیگری در راه است؟»

اما اسرائیل در اوایل ماه سپتامبر به اولین کشوری بدل شد که گفت «پاسپورت‌های سبز» این کشور یا هر نوع دیگری از پاسپورت واکسن، شش ماه پس از تزریق دوز دوم واکسن فایزر منقضی می‌شود. مقامات بحرین نیز در همین راستا عمل کرده و گفته‌اند افرادی که واجد شرایط دوز تقویت‌کننده هستند اما آن را نمی‌زنند، ممکن است وضعیت واکسیناسیون خود را از دست بدهند.

در دو کشور بحرین و اسرائیل دارا بودن پاسپورت واکسن برای عبور به اماکنی همچون رستوران‌ها، تئاترها و بارها الزامی است. کشورهای اروپایی متعددی از جمله فرانسه و ایتالیا نیز تمهیداتی مشابهی را در سراسر کشور خود اعمال کرده‌اند.

والنسکی در روز جمعه مجدداً از مردمی که واکسن کووید۱۹ نزده‌اند، خواستار این شد که واکسن خود را بزنند اما تاکید کرد که «هیچ واکسنی، حتی واکسن‌های تقویت‌شده نیز ایمنی صد در صد ایجاد نمی‌کنند».

مطالب دیگر:

دیدگاه: نگرانی دانشمندان از جمع‌آوری اجباری اطلاعات دی‌ان‌ای افراد در چین

کارشناسان معتقدند بحران برق در چین، ابقای شی جین‌پینگ در قدرت را تهدید می‌کند

بایدن می‌گوید در صورت حمله چین، ایالات متحده «متعهد» به دفاع از تایوان است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی