logo_eet

«تلاش تمام عیار» چین برای ساخت تسلیحات جدید

تسلیحات حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ‌) در سال‌های گذشته تلاش‌های خود برای گذر از ایالات متحده را افزایش داده است و با جهش به تکنولوژی‌های جدیدتری
(Greg Baker/AFP via Getty Images)

به گفته یک رسانه دولتی چین، رهبر چین شی جین‌پینگ طی کنفرانس جدیدی گفته است ارتش چین پروسه ساخت تسلیحات جدید و سایر تجهیزات را «افتتاح» خواهد کرد.

شی در رابطه با استراتژی چین در اولویت‌بخشی به تکنولوژی‌های اساسی و نوظهور همچون هوش مصنوعی گفت «پیشرفتِ جهشی» در تجهیزات و تسلیحات نظامی، توانایی‌های استراتژیک چین را به طرزی اساسی افزایش داده است.

حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ‌) در سال‌های گذشته تلاش‌های خود برای گذر از ایالات متحده را افزایش داده است و با جهش به تکنولوژی‌های جدیدتری که استراتژی‌های پیشرفتی قدیمی را از رده خارج می‌کنند، سعی در دور زدن آن‌ها داشته است.

به عنوان یک مثال شایان ذکر از این استراتژی می‌توان به گزارشات حاکی از آزمایش سلاح فراصوتی چین در ماه جولای اشاره کرد که عملاً می‌تواند ارتش چین را قادر سازد بر توسعه تکنولوژی‌های تسلیحاتی نسل بعد تمرکز کند و دیگر به دنبال سرمایه‌گذاری برای ارتقاء سیستم‌های موشکی قدیمی‌تر و معمولی خود نباشد.

طبق گزارش مذکور به تاریخ ۲۶ اکتبر، «تلاش تمام عیار» برای تسریع مدرن‌سازی نظامی و افزایش خودکفایی به خواسته معاون کمیسیون نظامی مرکزی چین، ژانگ یوشیا بوده است.

سم کسلر، مشاور ژئوپلیتیکال یک شرکت مدیریت ریسک چندملیتی به نام گروه حمایتی نورث استار، گفت: «رهبر ح‌ک‌چ مدعی شده است آن‌ها به دنبال خودکفایی در تکنولوژی هستند و وقت تسریع مدرن‌سازی تمامی زمینه‌های توانایی‌های نظامی‌شان فرا رسیده است تا آن‌چه را در نظر خودشان یک ارتش در سطح کلاس جهانی به حساب می‌آید، به نمایش بگذارند».

«روندهای موجود حاکی از آنند که ح‌ک‌چ در این راستا در حال حرکت است و به منظور تحقق ضرورت‌های یادشده، در حال تجدید در ساختار اقتصاد و سیستم‌شان هستند».

مدرن‌سازی چین (فعلاً) به تکنولوژی خارجی نیاز دارد.

چین هم‌اکنون در برهه تند و تیزی از مدرن‌سازی نظامی به سر می‌برد. این کشور به سرعت در حال گسترش و مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای خود است، در تسلیحات ضدماهواره سرمایه‌گذاری می‌کند و مشغول آزمایش موشک‌های ماوراصوت متعددی با توانایی هسته‌ایست که از ایالات متحده سالها جلوتر است.

کسلر گفت اظهارات شی بیانگر فقدان کنونی پایگاه تولید و تامین در چین برای تحقق اهداف یادشده است.

او گفت: «در این وضعیت برای ح‌ک‌چ بسیار حیاتی است که توانایی تولید تسلیحات و فعالیت‌های تولیدی خود را یکپارچه و منسجم کند».

«حرفه‌ای شدن در ساخت یک پایگاه تولید و زنجیره تامین داخلی برای تکنولوژی‌هایی همچون نیمه‌رساناها برای آنان یک پروسه پیچیده است».

تولید پیشرفته‌ترین سیستم‌های تسلیحاتی چین نیازمند نیمه‌رساناهای پیشرفته است و از این رو، تولید این نیمه‌رساناها برای آنان به یک مسئله امنیت ملی بدل شده است.

کسلر گفت اما صنعت نیمه‌رسانای چین به اندازه ایالات متحده و متحدانش پیشرفته نیست. به همین دلیل، رژیم چین معمولاً از طریق روش‌های شبه‌قانونی برای پنهان کردن رابطه میان ارتش و شرکت‌های خصوصی چینی که این تکنولوژی‌ها را وارد می‌کنند، به دنبال تامین تکنولوژی‌های یادشده از شرکت‌های غربی بوده است.

هرچند قوانین ایالات متحده در زمینه صادرات باید از فروش نیمه‌رساناهای پیشرفته و سایر تکنولوژی‌های حساس به عوامل خارجی که امنیت ملی را تهدید می‌کنند ممانعت به عمل آورند، اما کارشناسان و قانونگذاران می‌گویند این قوانین نتوانسته‌اند به هدف خود دست یابند. به گفته آنان، این امر بدین دلیل است که بخش اعظم تکنولوژی‌های یادشده به شرکت‌های غیرنظامی و معمولی چینی فروخته می‌شوند که شامل این قوانین نیستند و سپس به ارتش ح‌ک‌چ منتقل می‌شوند.

قانونگذاران جمهوری‌خواه ضمن اشاره به مجوزهای صادرات به ارزش ۱۰۳ میلیارد دلار که از ماه نوامبر تا آوریل به تامین‌کنندگان دو شرکت تحریم‌شده چینی یعنی هواوی و شرکت بین‌اللملی تولید نیمه‌رسانا اعطا شده‌اند، گفتند حتی شرکت‌های چینی که به دست واشنگتن تحریم‌ شده‌اند نیز کماکان توانسته‌اند به برخی از تکنولوژی‌های آمریکایی دست یابند.

مرکز امنیتی و ضدجاسوسی ملی ایالات متحده اخیراً در تلاش برای جلوگیری از دستیابی پکن به تکنولوژی‌های حساس آمریکایی، کمپینی برای هشدار دادن به شرکت‌ها درباره تلاش‌های همه‌جانبه ح‌ک‌چ برای دستیابی به تکنولوژی‌های آمریکایی که می‌توانند توانایی‌های نظامی چین را بهبود دهند، آغاز کرده است.

به گفته کسلر، ح‌ک‌چ با آگاهی از تقابل روزافزون جهان با جاه‌طلبی‌های پکن در تکنولوژی، به گسترش توانایی‌های تولیدی خود در داخل «بسیار علاقمند» شده است.

او گفت: «در اصل آنان برای از میان برداشتن این معضل، اندیشه‌های استراتژیک بلندمدتی در سر پرورانده‌‌اند که از این حیث می‌توان به کسب دسترسی به ذخایر و معادنی اشاره کرد که برای ساخت این تسلیحات و تکنولوژی‌ها در خاک خودشان استفاده می‌شود».

مطالب دیگر:

۱۹ ایالت از دولت بایدن به دلیل اجباری کردن واکسن کووید۱۹ برای کارمندان فدرال شکایت کردند

فلوریدا  اکنون یکی از ایالاتی است که کمترین نرخ ابتلا به کووید۱۹ را دارد

ویدئو: سیستم‌ دیجیتال جهانی گذرنامه‌های واکسن حریم خصوصی افراد را به خطر می‌اندازد

اخبار مرتبط