Search
Asset 2

تلاش چین برای پنهان کردن آزار و اذیت مسلمانان این کشور

تماس ویدئویی آقای «مُطلب صدقی قاهری» نویسنده و محقق اویغور با فرزندش. (Tahir Qahiri)
تماس ویدئویی آقای «مُطلب صدقی قاهری» نویسنده و محقق اویغور با فرزندش. (Tahir Qahiri)
تماس ویدئویی آقای «مُطلب صدقی قاهری» نویسنده و محقق اویغور با فرزندش. (Tahir Qahiri)

سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در چین توسط حزب کمونیست در سال‌های اخیر تشدید شده است و حدود یک میلیون نفر از آنان به بازداشتگاه‌ها و زندان‌های مختلف روانه شده‌اند. زندان‌ها و اماکنی که اردوگاه‌های بازآموزی سیاسی نامیده می‌شوند و مبنای قانونی ندارند.

در یکی از تازه‌ترین موارد، افشا شده است که روشنفکران و فعالان فرهنگی اقلیت مسلمان اویغور، پس از بازداشت و حبس، توسط مأموران حزب کمونیست وادار می‌شوند که با بستگان خود تماس بگیرند و وانمود کنند همه چیز عالی است و از حزب کمونیست تشکر کنند!

یکی از این افراد، آقای «مُطلب صدقی قاهری» نویسنده، محقق و استاد دانشگاه است که بیش از یک سال است که توسط حزب کمونیست چین بازداشت شده است.

این محقق ۶۹ ساله، ۲۰ کتاب به زبان‌های عربی و اویغور منتشر کرده است و همین امر باعث شده است که مورد حمله و آزار حزب کمونیست قرار بگیرد. چرا که سیاست حزب کمونیست در منطقه مسلمان نشین چین، از بین بردن فرهنگ و زبان مردم این منطقه است و در این راستا، نخبگان فرهنگی آنان هدف قرار گرفته‌اند.

«طاهر» فرزند این استاد دانشگاه در گفتگو با اِپُک تایمز، می‌گوید که روز اول مارس، بعد از اینکه ۱۷ ماه از وضعیت پدر خود بی‌خبر بوده است، پدرش از داخل محل بازداشت یک تماس ویدئویی از طریق پیام‌رسان وی‌چت با او داشته است.

 به گفته طاهر، پدرش مجبور به گفتن مطالبی با مضمون ابراز ندامت از مواضع فکری پیشین خود و تمجید از شرایط بازداشت خود بود. این در حالی بود که به گفته طالب، این استاد دانشگاه چهره‌اش کاملاً رنجور و ضعیف شده بود و سرش تراشیده شده بود و این نشان می‌داد در شرایط سختی به سر می‌برد.

انتشار ویدئوی پدر طالب در شبکه‌های اجتماعی، موجب شد که دیگر خانواده‌های مسلمان اویغور که شرایط مشابهی دارند، با راه‌اندازی هشتگی به نام  MeTooUyghur# ، پیگیر وضعیت بستگان حبس شده خود شوند.

حزب کمونیست چین همواره سعی دارد اعمال سرکوب‌گرایانه خود در منطقه مسلمان نشین سین‌کیانگ را به مبارزه با تروریسم و افراطی‌گرایی مرتبط کند. استاد دانشگاه نامبرده نیز توسط دادگاه متهم به تبلیغات برای فعالیت‌های جدایی طلبانه شده است.

یک نهاد حامی حقوق بشر اقلیت اویغور به نام (UHRP) می‌گوید، که دستکم ۳۳۸ نفر از روشنفکران اویغور از آوریل ۲۰۱۷ تاکنون به زندان افتاده‌اند یا در مراکز بازآموزی حبس شده‌اند. به گفته سازمان مدافعان حقوق بشر چین  (CHRD) در آوریل ۲۰۱۷، حزب کمونیست چین، مقرراتی در خصوص مقابله با افراط گرایی در منطقه خودمختار اویغور واقع در استان سین کیانگ را منتشر کرد.

طبق این مقررات دولت می‌تواند مسلمانان را به دلایلی نظیر داشتن ریش بلند، پوشش، انتخاب نام‌های اسلامی برای فرزندان، روزه گرفتن، داشتن محصولات غذایی با نشان حلال، استفاده نکردن از رادیو و تلویزیون دولتی، بازداشت کرده و به اردوگا‌ه‌های بازآموزی سیاسی بفرستد. اردوگاه‌های بازآموزی، طرح طولانی مدت حزب کمونیست چین با هدف ریشه کن کردن گروه‌ها و قومیت‌هایی است که با ایدئولوژی کمونیستی سازگار نیستند.

مورد اخیر ذکر شده، آقای مُطَلب قاهری، سابقه سال‌ها تدریس ادبیات ترکی و اویغور در دانشگاه کاشغر را داشته است و کتاب ۹۰۰ صفحه‌ای تألیف شده وی در زمینه زبان اویغور یک مرجع برای مطالعه در خصوص زبان و فرهنگ این منطقه به حساب می‌آید.

گزارش نهاد (UHRP) می‌گوید که پکن سال‌ها است در جهت ریشه‌کن کردن زبان اویغور تلاش می‌کند. طی گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان ملل در خصوص گروه‌هایی که هدف تبعیض نژادی قرار گرفته‌اند، به گزارش‌های معتبری در خصوص آزار و شکنجه گسترده گروه‌ها و قومیت‌های چینی اشاره شده است.

در نوامبر سال گذشته میلادی، طی بیانیه‌ای که توسط ۲۷۸ پژوهشگر، متخصص و استاد دانشگاه از ۲۶ کشور دنیا به امضا رسیده است، از پکن خواسته‌ شد که بازداشتگاه‌های گسترده خود در منطقه مسلمان نشین اویغور که با هدف سرکوب‌های مذهبی و قومی تأسیس شده است را تعطیل کند. این بیانیه از مجامع بین‌المللی خواسته است تا مقامات حزب کمونیست چین را برای «توقف این سرکوب‌گری بی‌سابقه» تحت فشار و مجازات قرار دهند.

این بیانیه تشریح می‌کند که چگونه بیش از یک میلیون نفر در اردوگاه‌ها، بدون محاکمه بازداشت شده‌اند و تحت شکنجه، فشارهای روانی و تجاوز قرار گرفتند تا به این طریق زبان مادری، باورهای مذهبی و شیوه‌های فرهنگی خود رها کنند.

امضاء کنندگان بیانیه فوق از دولت‌ها و سازمان‌های مختلف خواسته‌اند که با انتشار بیانیه‌های رسمی از رئیس‌جمهور چین و نیز دبیر حزب کمونیست چین در منطقه خودمختار اویغور بخواهند تا فوراً بازداشتگاه‌هایی را که برای «تغییر و تحول از طریق آموزش» ایجاد شده است را تعطیل کنند و نیز همه افراد بازداشت شده در این خصوص از جمله مسلمانان اویغور، قرقیزها و قزاق‌ها را آزاد کنند.

مطالب دیگر:

شاهد عینی از برداشت زنده اعضای بدن در چین پرده برمی‌‌‏دارد؛ از بیهوشی استفاده نمی‌‌‏کنند

شواهدی از وجود دریاچه‌های زیرسطحی در مریخ

برای پیوند عضو به چین سفر نکنید !

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی