Asset 2

بایدن و شی در بحبوحه جنگ اوکراین با یکدیگر تماس ۲ ساعته داشتند

تماس جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، روز جمعه برای نزدیک به دو ساعت از طریق یک تماس ویدیویی صحبت کردند، زیرا کاخ
(Leo Ramirez/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، روز جمعه برای نزدیک به دو ساعت از طریق یک تماس ویدیویی صحبت کردند، زیرا کاخ سفید به دنبال منصرف کردن پکن از ارائه کمک نظامی یا اقتصادی برای تهاجم روسیه به اوکراین است.

وزارت خارجه چین اولین کسی بود که بازخوانی این گفتگو را منتشر کرد و از «تعارض و تقابل» به‌عنوان چیزی که «به نفع کسی نیست» ابراز تاسف کرد، بدون اینکه روسیه را سرزنش کند.

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در پیامی توئیتری موضع آمریکا را «منکوبگرانه» خواند.

پیش از این تماس، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت، بایدن از شی در مورد «حمایت لفظی» پکن از پوتین و «عدم محکومیت» تهاجم روسیه سوال خواهد کرد.

انتظار می‌رفت بایدن به رهبر چین بگوید که پکن در صورت حمایت از این تهاجم بهای گزافی را پرداخت خواهد کرد، هشداری که در زمان تشدید تنش بین دو کشور مطرح می شد.

پیش از این، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا به ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت که شی باید به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بگوید «به این جنگ انتخابی، این جنگ قتل عام» در اوکراین پایان دهد.

«چین باید در سمت درست تاریخ بایستد. او باید اطمینان حاصل کند که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه را از نظر مالی یا به هر طریق دیگری بی‌اثر نمی‌کند.»

به گفته رسانه های دولتی چین، شی به بایدن گفت که درگیری‌ها و رویارویی‌هایی مانند رویدادهای اوکراین به نفع هیچ کس نیست.

شی گفت که روابط یک دولت با دولتی دیگر نمی‌تواند به مرحله تقابل پیش برود و این درگیری‌ها و رویارویی‌ها به نفع هیچ کس نیست.

شی گفت که حران اوکراین چیزی است که ما نمی‌خواهیم ببینیم. رسانه‌های دولتی چین گفتند که این تماس از طرف مقامات آمریکایی درخواست شده است.

مطالب دیگر:

طفره کاخ سفید از پاسخ به سوالات موجود درباره لپ‌تاپ هانتر بایدن

ترامپ گفت در دوران ریاست جمهوری‌اش با پوتین بسیار سختگیر بوده است

زلنسکی خواسته‌های خود را برای مذاکرات اوکراین و روسیه تشریح کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی