Search
Asset 2

تماشای ابرماه و ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ کانادا را از دست ندهید

تماشای ابرماه و ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ کانادا را از دست ندهید
2018superblueblood_moon_ NASA
تماشای ابرماه و ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ کانادا را از دست ندهید
super blue blood moon 2018_ NASA

بامداد چهارشنبه، ۳۱ ژانویه،  آسمان کانادا سه رویداد نجومی را به طور همزمان تجربه می‌‌‌‏کند.

پدیده‌‌‏های نجومی‌‌‌‏ «قمر آبی»، «ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ» و «ابرماه»، هریک به تنهایی چندان غیرعادی نیستند، اما این که هرسه اتفاق همزمان در یک شب رخ دهد، بسیار نادر و جالب است.

ناسا اعلام کرده که چهارشنبه آینده ساکنان بسیاری از مناطق آمریکای شمالی از جمله کانادا به طور همزمان شاهد هرسه واقعه هستند.

«قمر آبی» بدین معنا است که در طول یک ماه تقویمی دو بار ماه کامل دیده شود.

«ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ» هم زمانی اتفاق می‌‌‌‏افتد که ماه از سایه زمین عبور می‌‌‌‏کند و رنگ آن اغلب اوقات قرمز دیده می‌‌‌‏شود.

و «ابرماه» یا سوپرمون هم به زمانی گفته می‌‌‌‏شود که ماه بزرگ‌‌‌‏تر از معمول دیده می‌‌‌‏شود. در این حالت ماه شش درصد به زمین نزدیک‌‌‌‏تر و ۱۴ درصد روشن‌‌‌‏تر است.

برای ساکنان کانادا، گرفتگی قبل از طلوع خورشید در روز چهارشنبه قابل مشاهده خواهد بود. اگر در تورنتو زندگی می‎کنید، می‌‌‌‏توانید گرفتگی جزئی را از ساعت ۵۱:۵ صبح تا ۵۱:۷ صبح ببینید.

در ویکتوریا، ماه‌‌‌‏گرفتگی کامل است؛ در ساعت ۲:۵۱ بامداد شروع شده و در ساعت ۵۰:۷ صبح به پایان می‌‌‌‏رسد. اوج گرفتگی در ساعت ۲۹:۵ صبح خواهد بود.

بدون شک این رخداد یکی‌‌‌‏از استثنایی‌‌‌‏ترین و جالب‌‌‌‏ترین پدیده‌‌‌‏های نجومی سال ۲۰۱۸ خواهد بود؛ بنابراین اگر ساکن آمریکای شمالی هستید، سعی کنید راهی برای بیدار ماندن در این ساعات پیدا کنید تا تماشای این لحظات هیجان‌‌‌‏انگیز را از دست ندهید.

مطالب دیگر:

شهروند کانادایی نگران وضعیت مادرش در زندان چین

حلقه ازدواجی که پس ۸ سال به صاحبش رسید

چند راه ساده برای شیک و مدرن کردن خانه های قدیمی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی