logo_eet

گروه‌های مخالف با برداشت اجباری اعضای بدن اجلاس جهانی برگزار می‌کنند

انجمن جهانی پزشکی در سال ۲۰۲۰ اعلامیه‌ای برای جلوگیری و مبارزه با جنایات مربوط به پیوند عضو صادر کرد. طبق گزارش‌های متعدد درباره نقض مداوم
(Pierre-Philippe Marcou/AFP/Getty Images)

 پنج سازمان غیردولتی (NGO) قصد دارند در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر درباره برداشت اجباری اعضای بدن بازداشت‌شدگان که عمدتاً تمرین‌کنندگان فالون‌ گونگ را شامل می‌شود، وبیناری برگزار کنند.

فالون گونگ یا همان فالون دافا، روشی معنوی شامل تمرینات مدیتیشن، و آموزه‌های مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که بیش از  ۲۲ سال است توسط حزب کمونیست چین تحت آزار و شکنجه بی‌رحمانه قرارگرفته است.

در اجلاس جهانی مبارزه و پیشگیری از برداشت اجباری اعضای بدن قرار است شش وبینار در دو آخر هفته پیاپی برگزار شوند. اولین جلسه در هفدهم سپتامبر آغاز می‌شود. در این رویداد به جنبه پزشکی، حقوقی، حقوق بشری، سیاسی، رسانه‌ای و تبعات اجتماعی این موضوع پرداخته خواهد شد.

انتظار می‌رود سی و پنج سخنگوی مهمان شامل متخصصان حوزه پزشکی و حقوقی، اساتید دانشگاه، مشاوران و خبرنگاران از آمریکای شمالی، اروپا و شرق آسیا در این رویداد شرکت کنند.

تهیه‌کنندگان این رویداد در وب‌سایت خود نوشته‌اند که هدف آنان «ارائه یافته‌ها و ارزیابی‌های عینی درباره برداشت اجباری اعضای بدن از افراد در قید حیات و بر خلاف رضایت آنان به جامعه بین‌الملل و جهان» است.

در این وب‌سایت آمده است که «حزب کمونیست چین به مدت بیش از دو دهه است که تمام دستگاه‌های دولتی خود را برای پولسازی از بدن افرادی که نامطلوب قلمداد می‌شوند به کار گفته و متخصصان پزشکی را به جلاد تبدیل کرده است». تهیه‌کنندگان این رویداد مدعی‌اند تمرین‌کنندگان فالون گونگ که به‌دلیل عقاید خود زندانی شده و «بنا به نیاز برای اعضای بدنشان کشته می‌شوند» قربانیان اصلی هستند.

پزشکان مخالف با برداشت اجباری اعضای بدن بنیانگذار اصلی این رویداد هستند. انجمن آزادی عقیده افراد و اجتماعات از اروپا، انجمن گردشگری تحقیقات پیوند عضو از ژاپن، انجمن پیوند اخلاقی اعضای بدن از کره و انجمن بین‌المللی حمایت از پیوند اعضای بدن از تایوان چهار تهیه‌کننده دیگر این رویداد هستند.

 سازمان جهانی تحقیقات درباره آزار و شکنجه فالون گونگ یک سازمان غیرانتفاعی واقع در نیویورک است که داده‌های مربوط به برداشت عضو در چین را جمع‌آوری می‌کند. طیف گسترده‌ای از مدارک و شواهد از جمله مکالمات تلفنی ضبط شده، جداول و گزارشات حاکی از این عملیات گسترده و مخفیانه در وبسایت این سازمان موجود است.

برداشت عضو از افراد زنده در چین همچنان یک تابو به حساب می‌آید. در ۲۰ آوریل ۲۰۰۶ دو افشاگر به نام‌های اِنی و پیتر (اسامی واقعی نیستند) در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر واشنگتن دی‌. سی. اطلاعات خود را بازگو کردند.

اِنی گفت شوهر سابق او که جراح مغز و اعصاب بیمارستان تروبوسیس در استان لیائونینگ است، قرنیه چشم تمرین‌کنندگان زنده فالون گونگ را جدا می‌کرده و پس از عمل جسد قربانیان را حتی بعضی اوقات در حالیکه همچنان زنده بودند، داخل کوره جسدسوزی می‌انداختند. پیتر نیز که یک خبرنگار سابق چینی است، جزئیات مربوط به یک بازداشتگاه واقع در شهر سوجیتون را بازگو کرد که در آن اعضای بدن تمرین‌کنندگان زنده فالون گونگ را برمی‌داشتند.

در دوم اکتبر ۲۰۱۶ افشاگر دیگری با استفاده از اسم واقعی خود به نام لو شوهنگ در شبکه رادیویی چینی‌زبان ساند صدای امید صحبت کرد. او گفت یکی از خویشاوندان مونث او به نام ژو چینگ که رئیس بیمارستان وانپینگ شانگهای است، در عملیات برداشت اجباری اعضای بدن در چین دست دارد.

لو گفت اطلاعات خود از این فعالیت غیرقانونی را در جریان سفر به وطنش، چین در سال ۲۰۰۲ حین صحبت کردن با او و شوهرش، مائو شوپینگ که یکی از سران قدرتمند سیستم زندان‌های محلی است به دست آورده است.

جزئیاتی که لو بازگو کرده بود به منظور امنیت جانی وی، ۴ سال بعد یعنی در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ منتشر شد.

مطالب دیگر:

شاهدی، روند برداشت اجباری اعضای بدن در چین را افشا کرد

تگزاس برداشت اجباری اعضای بدنِ تمرین‌کنندگان مدیتیشن فالون گونگ به‌دست رژیم چین را محکوم می‌کند

گزارش سازمان صلح جهانی‌، به‌طور برجسته‌ای به ‌برداشت اجباری اعضای بدنِ زندانیان عقیدتی در چین اشاره دارد

اخبار مرتبط