logo_eet

رژیم چین در پاسخ به سفر احتمالی پلوسی به تایوان، در تنگه تایوان مانور نظامی انجام می‌دهد

تنگه تایوان توسط رژیم کمونیستی چین تحت مانور نظامی قرار گرفته است که واکنش چین به سفر احتمالی پلوسی به این جزیره است چرا که مدعی حاکمیت بر
(Sam Yeh/AFP via Getty Images)

چین پس از هشدار به پلوسی مبنی بر پرهیز از سفر به تایوان، جزیره‌ای که رژیم کمونیستی آن را قلمرو خود می‌داند، اعلام کرد که در تنگه تایوان مانور نظامی انجام خواهد داد.

در ۲۸ژوئیه، اداره ایمنی دریایی چین اعلام کرد که ارتش آزادی‌بخش خلق (PLA) «تمرین‌های شلیک مستقیم» را در آب‌های جنوب شرقی استان تانپای، در باریک‌ترین بخش‌های تنگه در کمتر از ۸۰ مایلی از سرزمین اصلی تایوان انجام خواهد داد.

از زمانی که نیوت گینگریچ، رئیس مجلس وقت آمریکا در سال ۱۹۹۷ به تایوان سفر کرد، پلوسی بالاترین مقام آمریکایی خواهد بود که از جزیره خودمختار تایوان در ۲۵ سال گذشته بازدید می‌کند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (دموکرات کالیفرنیا) روز یکشنبه تایید کرد که در حال سفر به آسیا است اما هیچ اشاره‌ای به تایوان نکرد.

بر اساس بیانیه‌ای که اوایل روز یکشنبه منتشر شد، رئیس مجلس نمایندگان گفت که او به همراه یک هیئت کنگره از سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن بازدید خواهد کرد تا «نشست‌هایی در سطح بالا برگزار کند تا در مورد چگونگی پیشبرد بیشتر منافع و ارزش‌های مشترک خود شامل صلح و امنیت، رشد اقتصادی و تجارت، همه گیری کووید-۱۹، بحران آب و هوا، حقوق بشر، و حکومت دموکراتیک بحث و گفتگو کند.

چین واکنش نشان می‌دهد

این مانورهای نظامی نقطه اوج تحریکات فزاینده رژیم کمونیستی در مورد «سیاست چین واحد» ایالات متحده است که با خواسته‌های حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) که در «اصل چین واحد» آن بیان شده است، متفاوت است. تایوان با استناد به دولت، قانون اساسی و ارتش منتخب دموکراتیک خود به دنبال این است که در صحنه جهانی به عنوان یک کشور مستقل شناخته شود.

هو شین‌جین، سردبیر سابق رسانه‌ رژیم کمونیستی، گلوبال تایمز، در ۲۹ ژوئیه تهدید کرد که در صورت سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ارتش چین «حق دارد» شلیک‌های انسداد تاکتیکی و هشدار شلیک به هواپیمای پلوسی و هر جت جنگنده‌ همراه آن انجام دهد.

هو افزود: «اگر ناکارآمد باشد، آنها را ساقط کنید.»

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که سفر پلوسی به تایوان «به شدت حاکمیت و تمامیت ارضی چین را تضعیف می‌کند و به شدت بر بنیان روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می‌گذارد.  و یک سیگنال بسیار اشتباه به نیروهای طرفدار استقلال تایوان می‌فرستد.»

ژائو گفت: «اگر آمریکا راه خود را برود، چین مطمئناً اقدامات قاطع و قوی انجام خواهد داد.»

واکنش‌های آمریکا

نماینده مایکل مک کال (جمهوری‌خواه تگزاس)، یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، در ۲۷ ژوئیه به ان بی سی نیوز گفت که او و نماینده گریگوری میکس (دموکرات نیویورک) هر دو توسط دفتر رئیس مجلس برای شرکت در سفر او به تایوان دعوت شدند.

نماینده جیم مک گاورن (دموکرات ماساچوست) به این خبرگزاری گفت: «هیچ کس نباید جایی برود زیرا دولت چین – که مرتکب نسل کشی شده است – با عبارات تهدیدآمیز صحبت می‌کند.»

در همین حال، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، یک روز پس از هشدار رژیم چین به اتخاذ «اقدامات جدی» در صورت سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، به نقل از ارتش آمریکا، می‌گوید سفر پیشنهادی پلوسی «ایده خوبی نیست.»

بایدن در ۲۱ ژوئیه در پاسخ به سوال مطبوعاتی درباره سفر احتمالی پلوسی به جزیره خودگردان تایوان گفت: «خب، من فکر می‌کنم که ارتش نظرش این است که در حال حاضر ایده خوبی نیست… اما نمی‌دانم وضعیت آن چگونه است.»

چند روز بعد، شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا را تهدید کرد که «تلاش‌های یکجانبه‌ای برای تغییر وضعیت موجود انجام ندهد»، عبارتی که حزب کمونیست چین اغلب برای متهم کردن آمریکا به نقض اصل «چین واحد» استفاده می‌کند. اصلی که بر اساس آن رژیم کمونیستی چین مدعی حاکمیت بر تایوان است. ایالات متحده این سیاست حکومت چین را به رسمیت نمی‌شناسد.

مطالب دیگر:

هشدار ترامپ: مسئله‌ای ویران‌کننده‌تر از رکود در کمین است

دو ژنرال‌ بازنشسته آمریکا ادعا کردند انگیزه‌های پنهانی در اعلام وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی آبله میمون وجود دارد

شی‌جین‌پینگ، بایدن را بر سر مسئله تایوان تهدید کرد: «بازی با آتش شما را به آتش خواهد کشید»

اخبار مرتبط