Asset 2

 هشدار نمایندگان مجلس آمریکا در خصوص تهدیدهای حزب کمونیست چین

تهدیدهای حزب کمونیست چین دهه‌ها تعامل با رژیم چین به این امید که این رژیم دموکراتیک و آزادی‌طلب شود، یک شکست بوده است
(Tasos Katopodis/Getty Images)

نمایندگان جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا روز ۳۰ سپتامبر گزارشی را منتشر کردند که به عنوان طرحی جامع برای مقابله با طیف مختلف تهدیدهای حزب کمونیست چین توصیف شده است.

گروه ویژه چین پس از یک تحقیق چند ماهه، بیش از ۴۰۰ توصیه برای واکنش به اقدامات خصمانه رژیم کمونیستی چین علیه ایالات متحده و جهان آزاد ارائه داده است و حزب کمونیست چین را «تهدید نسلی» نامیده است.

از جمله این توصیه‌‌‌‏ها، انتقال صنایع حیاتی، از جمله زنجیره‌های تأمین پزشکی، به مکانی دور از چین و به ایالات متحده، نوسازی ارتش ایالات متحده و وضع تحریم‌های جدید برای مجازات نقض حقوق بشر و فعالیت‌های بدخواهانه رژیم چین است.

گزارش به این نتیجه رسیده است که دهه‌ها تعامل با رژیم چین به این امید که این رژیم دموکراتیک و آزادی‌طلب شود، یک شکست بوده است و باعث شده است که ایالات متحده چشم خود را روی نقض حقوق بشر توسط آن، تجاوزات اقتصادی، نظامی و وعده‌های پوچ ببندد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که کنگره و دولت ترامپ به طور فزاینده‌ای مواضع سختگیرانه‌تری علیه رژیم چین اتخاذ می‌کنند. کنگره چندین طرح مرتبط با حقوق بشر را با تمرکز بر هنگ کنگ و مسلمانان اویغور در منطقه شین جیانگ (سین کیانگ) با حمایت گسترده دو حزب طی سال گذشته تصویب کرد. با این حال دموکرات‌ها تمایلی به تمرکز بر نقش حزب کمونیست چین در گسترش جهانی ویروس کرونا  ندارند و در عوض تلاش خود را بر انتقاد از عملکرد  دولت ترامپ در مبارزه با این اپیدمی متمرکز کرده‌اند.

در این گزارش به پنهانکاری حزب کمونیست در خصوص شیوع کرونا در روزهای نخست، و سرکوب کسانی که از همان اوایل هشدار شیوع آن را دادند اشاره شده است و اذعان داشته است که «حزب کمونیست چین، بحران را کوچک شمرد و هنوز هم اطلاعات اصلی را از جهان پنهان می‌کند. نتیجه آن یک فاجعه جهانی است. ایدئولوژی کمونیستی حزب کمونیست جهان را به بن‌بست کشانده است، و درد و هزینه بسیار به جای گذاشته است.»

مایکل مک کول نماینده تگزاس، که رئیس این گروه ویژه است، در یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۳۰ سپتامبر گفت که واکنش رژیم به شیوع بیماری و احتکارهای بعدی آن در خصوص تجهیزات پزشکی مردم آمریکا را به نوعی «بیدار» کرده است.

این گزارش همچنین خواستار یک کارزار اطلاعاتی در سطح دولت برای مبارزه با اقدامات تبلیغاتی و ضد اطلاعات حزب کمونیست، و افزایش نظارت دقیق بر سرمایه‌گذاری‌های چین در شرکت‌های آمریکایی و مذاکره درباره توافق تجارت آزاد با تایوان شده است.

در طی سال اخیر، اقدامات پکن در داخل و خارج از کشور موجب محکومیت جامعه جهانی شده است، از جمله سرکوب آزادی‌های هنگ کنگ، ظلم به مسلمانان اویغور در شین جیانگ و تجاوزات نظامی در دریای جنوب چین و تایوان.

حدود ۲۰۰ توصیه مربوط به کنگره است و حدود یک سوم این اقدامات تدابیری است که قبلاً در مجلس یا سنا با حمایت دو حزب به تصویب رسیده است.

همچنین در واکنش به خرابکاری گسترده پکن در خودمختاری هنگ کنگ، گروه ویژه توصیه می‌کند که دولت آمریکا مأمنی ایمن برای هنگ کنگی‌هایی که برای پناهندگی می‌گریزند فراهم کند.

همچنین از کنگره می‌خواهد که یک ارزیابی در خصوص برداشت اجباری اعضای بدن توسط رژیم چین را انجام دهد و در صورت لزوم مقامات چینی دخیل در این موضوع را شناسایی و تحریم کند.

طبق یافته‌های سال ۲۰۱۹ یک هیئت متخصص و مستقل، پکن به اجبار اقدام به برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی می‌‌‌‏کند که عمدتاً تمرین‌کنندگان فالون گونگ هستند و این عمل باعث قتل آنان می‌شود و این اعضا به بیماران نیازمند عضو فروخته می‌شود.

فالون گونگ یا همان فالون دافا یک روش معنوی و مدیتیشن باستانی براساس اصول حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری است که از سال ۱۹۹۹ تاکنون توسط حزب کمونیست چین تحت آزار و شکنجه قرار گرفته است.

این گزارش همچنین توصیه می‌‌‌‏کند که دولت باید بررسی کند که سرکوب اویغورها توسط حزب کمونیست یک نسل‌کشی است یا خیر.

مطالب دیگر:

مقامات چین، تجهیزات اهدایی حافظت شخصی در برابر کووید۱۹ را احتکار می‌کنند

از زبان یک آمریکایی سیاه پوست بشنوید: آیا برتری سفیدپوست‌‌‏ها در آمریکا حقیقت دارد؟

اظهارات وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره تهدیدهای حزب کمونیست چین علیه ارزش‌های غربی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی