logo_eet

اقدامات قاطع ایالات متحده علیه تهدیدهای درازمدت حزب کمونیست چین

تهدیدهای درازمدت حزب کمونیست چین دنیا به رژیم چین اجازه داده است که به ستمگری‌اش، شامل اردوگاه‌های کار اجباری‌اش و آزار و شکنجه فالون گونگ
(Thomas Peter/Pool/Getty Images)

در چند هفته گذشته، ایالات متحده برای مبارزه با تهدیدهای درازمدت حزب کمونیست چین در بسیاری از جبهه‌ها مانند بهداشت، دفاع داخلی، اقتصاد و نقض حقوق بشر دست به مجموعه اقداماتی زده است.

مایکل مک‌کاول، رئیس کمیته امور خارجه و رئیس کارگروه ویژه چین، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۳۰سپتامبر۲۰۲۰ ضمن ارائه گزارش تحلیلی جدیدی درخصوص سیاست خارجی ایالات متحده درقبال چین، بیان کرد: «بزرگترین چالشی که در این دوران بخصوص با آن مواجه هستیم، تهدید حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) است.»

علاوه‌بر دفاع از منافع ملی ایالات متحده، این گزارش جدید که توسط کارگروه ویژه چین منتشر شد، توصیه‌هایی در پاسخ به گستره کاملی از نقض حقوق بشر حزب کمونیست چین، از نقض آزادی مذهبی تا برداشت اجباری اعضای بدن از تمرین‌کنندگان فالون گونگ و دیگر دگراندیشان، ارائه داد.

بیشتر بخوانید: یک دادگاه مستقل: چین هنوز در حال کشتن انسان‌ها برای برداشت اجباری اعضای بدن است

یکی از توصیه‌های این گزارش این است: «کنگره باید قطعنامه ۷۸۰۵ مجلس نمایندگان، توقف اقدام وحشیانه قاچاق اعضای بدن، را تصویب کند. این قطعنامه که مورد حمایت هر دو حزب است، خواهان وضع محدودیت صدور روادید برای مقاماتی است که شریک جرم قاچاق اعضای بدن هستند.»

«علاوه‌براین، کنگره باید ارزیابی بین‌المللی درخصوص برداشت اجباری اعضای بدن، مشخصاً درمورد جمهوری خلق چین، را لازم بداند و درصورت لزوم، مقاماتی را که سیستم پیوند عضو جمهوری خلق چین را هدایت می‌کنند، به‌طور جداگانه تحریم کند.»

طرح کلی اولین سیاست کنگره ایالات متحده برای مقابله کامل با ح‌ک‌چ

در مه۲۰۲۰، کارگروه مجلس نمایندگان ایالات متحده درخصوص چین تأسیس شد تا به‌طور جامع تهدید از سوی حزب کمونیست چین را مورد ارزیابی قرار دهد. پس از چند ماه بررسی و تحقیق، در ماه سپتامبر گزارش نهایی منتشر شد.

در کنفرانس مطبوعاتی اخیر، رهبر اقلیت نمایندگان مجلس، کوین مک‌کارتی، گفت: «گزارش امروز به چیزی دست‌یافته است که در تاریخ کنگره بی‌سابقه است: طرحی حقیقی برای پاسخ جامعی به تهدیدهای چین که مشتمل بر صدها مورد می‌شود. نظرات قوی و قابل‌دسترسی ایجاد شد و این نظرات برپایه مباحثاتی که با بیش از صد رهبر در موقعیت‌های سیاسی متفاوت هستند به جمع‌بندی رسید.»

بنا به گفته مک‌کارتی، این گزارش متمرکز بر سه قسمت عمده است: اطمینان از امنیت چرخه خرید تجهیزات و اقلام پزشکی و افزایش تولید ایالات متحده؛ اختیار دادن به وزارت دفاع ایالات متحده برای تأمین بودجه فناوری‌های نوظهور؛ و نوین‌سازی دولت، الزام وزارت خزانه‌داری به تحریم حزب کمونیست چین.

این گزارش ۴۰۰ توصیه سیاسی و نزدیک به ۲۰۰ توصیه قانونی را پیشنهاد کرد که دو سوم آنها مورد توافق هر دو حزب هستند.

لیز چینی، یکی از اعضای کارگروه چین، گفت: «بسیار مهم است که همه دقت کنند که ما در میان نبردی بین آزادی و دیکتاتوری هستیم. پرسشی که همه ما با آن مواجه هستیم این است که آیا ایالات متحده و متحدان ما قوانین این مسیر به‌سوی آینده را تعیین خواهند کرد یا اینکه حزب کمونیست چین و آن رژیم خودکامه دیکتاتوری قوانین این مسیر را مشخص خواهد کرد.»

کارگروه چین حقایق متعددی درخصوص منبع و گسترش ویروس حزب کمونیست چین را برشمرد تا پنهان‌سازی این اپیدمی توسط حکومت چین را افشاء کند. مک‌کاول بیان کرد: «و ده‌ها سال، ایالات متحده و متحدانش تا زمان کوید۱۹، پشت فرمان خواب‌شان برده بود. کوید تجربه بیدارکننده‌ای برای مردم آمریکا ایجاد کرد و این غول خفته نهایتاً بیدار شده است.»

استیو اسکالیس، رئیس فراکسیون حزب اقلیت در مجلس نمایندگان، مقامات چین را متهم کرد که درابتدا سعی در پنهان‌سازی پاندمی محلی و دلایل و شواهد مرتبط با آن کردند که باعث شد این ویروس به تمام جهان سرایت کند و جان تعداد بی‌شماری از مردم را بگیرد.

این گزارش تأکید می‌کند که سازگاری با رژیم کمونیستی چین دیگر گزینه قابل‌انتخابی نیست. به‌منظور حفظ دموکراسی و آزادی در سراسر جهان، ایالات متحده باید دست به اقدامات قاطعی با متحدانش بزند و ابتکار عمل را به‌دست بگیرد.

منع مهاجرت اعضای حزب کمونیست

فقط چند روز پس از انتشار گزارش کارگروه چین، سازمان خدمات مهاجرتی و شهروندی ایالات متحده (USCIS)  در ۲اکتبر با صدور یک خط‌مشی، اعضای حزب کمونیست چین و کسانی را که به ح‌ک‌چ پیوسته‌اند از اقدام برای وضعیت مهاجرتی ایالات متحده (مانند کارت سبز و غیره) منع کرد، مگراینکه مشخصاً اجازه داشته باشد.

پیش‌تر در سال۱۹۵۲، کنگره ایالات متحده قانون مهاجرت و تابعیت(INA)  را تصویت کرد که اجازه می‌داد از ورود تمام خارجی‌ها، مهاجران یا غیرمهاجران براساس عضویت یا وابستگی به کمونیست یا هرگونه حزب استبدادی دیگری جلوگیری شود.

درحالی‌که ایالات متحده بعداً سیاست مهاجرتی خود را آسان کرد، بسیاری از اعضای ح‌ک‌چ از فرآیندها و شکاف‌ها در قوانین و سیاست‌های مهاجرتی ایالات متحده سوء‌استفاده کردند و وارد ایالات متحده شده و نهایتاً شهروند ایالات متحده شدند.

برخی از اعضای حزب کمونیست چین پس از کسب جای‌پایی در ایالات متحده، در اقدامات جاسوسی، دزدی دارایی‌های حفاظت‌شده و سایر فعالیت‌هایی که امنیت ملی ایالات متحده را تضعیف می‌کرد شرکت کردند یا اینکه آزار و شکنجه مذهبی یا آزار و اذیت حقوق بشر را از چین  به خاک ایالات متحده گسترش دادند.

لایحه جدید مجلس برای شناسایی ح‌ک‌چ به‌عنوان یک «گروه جنایتکار سازمان‌یافته فراملیتی»

در ۴اکتبر، مجلس نمایندگان ایالات متحده لایحه (۸۴۹۱ مجلس نمایندگان) را برای شناسایی حزب کمونیست چین به‌عنوان یک «گروه جنایتکار سازمان‌یافته فراملی» ارائه داد.

این لایحه در ۱اکتبر۲۰۲۰ مشترکاً توسط نمایندگان کنگره اسکات پری، تیم بورشت و اسکات دجارلایس ارائه شد. هدفش مراقبت از آمریکایی‌ها دربرابر فعالیت‌های جنایتکارانه حزب کمونیست چین و قرار دادن این حزب در بالاترین لیست سازمان‌های جنایتکار فراملی(TICOT)  ارائه دستورات استراتژیک به سازمان‌های اجرای قانون در ایالات متحده علیه فعالیت‌های بدخواهانه ح‌ک‌چ است.

نماینده جمهوری‌خواه پری گفت: «این لایحه مصونیت مطلق ح‌ک‌چ را ازبین می‌برد، اطمینان حاصل می‌کند که حتی اگر آنها دیپلمات‌هایی هستند که در اینجا کار می‌کنند، اگر در فعالیت‌های جنایتکارانه دست دارند، می‌توانند تحت این حبس قرار بگیرند.»

«در صد سال گذشته، جهان ما شاهد برخاستن کمونیسم در اتحاد جماهیر شوروی بود. و ما شاهد بودیم که آزادی توسط شیطان به مخاطره افتاد. و اکنون ما امروز شاهد این هستیم.»

او گفت که دنیا به حزب کمونیست چین اجازه داده است که به ستمگری‌اش، شامل اردوگاه‌های کار اجباری‌اش و آزار و شکنجه هولناک فالون گونگ و همچنین مردم مغولستان و تبت ادامه دهد. «و تمام این‌ها باید پایان یابد. و این یک فعالیت جنایتکارانه‌ای است که تمام جامعه جهانی باید آن را بداند و درمقابلش بایستد. و ایالات متحده باید پیشرو آن باشد.»

بیشتر بخوانید: بیست‌ویک سال ایستادگی فالون‌گونگ در برابر آزار و شکنجه: عهد و پیمان به وجدان انسانی

«ح‌ک‌چ موجود فرومایه فاقد اخلاق است. آن فرتوت است. آن اهریمنی است. آن سازمانی است که مردم تحت حکمرانی‌اش را تحت استیلاء درمی‌آورد و به‌بردگی می‌گیرد.»

«ما آنها را مسئول اعمال‌شان خواهیم کرد، آنها را به‌میز محاکمه خواهیم کشاند و به استبدادشان پایان خواهیم داد. ما باید نسلی باشیم که با رژیم شرور ح‌ک‌چ مقابله کند، آن را شکست داده و به فعالیتش پایان دهد.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

۹ ماه با کووید۱۹: آنچه درباره این بیماری می‌دانیم و آنچه نمی‌دانیم

بزرگ‌‏ترین دشمن حقوق بشر، باز هم عضو شورای حقوق‌بشر

داستانی الهام‌بخش برای کودکان و بزرگسالان

شیوه‌های جدید حزب کمونیست چین برای سرکوب داخلی و باشکوه‌ جلوه‌دادن خود

اخبار مرتبط