Search
Asset 2

جای پای محکم حزب کمونیست چین در خاور‌‌‏میانه

توافق شراکت استراتژیک ۲۵ ساله پکن و تهران مزایای بزرگی برای حزب کمونیست چین دارد. حزب با ایجاد روابط با جمهوری اسلامی جای پای خود را در خاور‌
(AFP via Getty Images)

ایران روز جمعه از شروع مرحله اجرای توافق ۲۵ ساله‌ با چین خبر داد که برای همکاری‌های راهبردی و جامع وضع شده است.

شراکت استراتژیک ۲۵ ساله پکن و تهران مزایای بزرگی برای حزب کمونیست چین دارد. حزب با ایجاد روابط با جمهوری اسلامی جای پای خود را در خاور‌‌‏میانه محکم و دسترسی به نفت و کالاهای ایران را تضمین کرده است.

ایران نیز سرمایه گذاری چین در زیر ساخت‌‌‏ها را دریافت می‌‌‏کند که بر روی اثر‌‌‏بخشی تحریم‌‌‏های ایالات متحده تاثیر منفی دارد. همچنین ایران مجبور است نفت خود را با قیمت پایین و هر قیمتی که چین خریدار باشد ارائه کند و در ازای آن کالاهای چین را دریافت کند.

حزب کمونیست چین با این حرکت جای پای محکمی در خاورمیانه برای خود ایجاد کرده است و این در راستای گسترش نفوذش از آسیای شرقی به سمت خاور‌‌‏میانه و تبدیل شدن به نیروی عظیمی در مقابل آمریکاست.

چین و ایران که هر دو مشمول تحریم‌های آمریکا هستند، این قرارداد همکاری ۲۵ ساله را در ماه مارس گذشته امضا کردند که ایران را به طرح زیرساختی چند تریلیون دلاری کمربند و جاده چین که از شرق آسیا تا اروپا گسترش می‌یابد، وارد کرد.

هدف این پروژه گسترش چشمگیر نفوذ اقتصادی و سیاسی چین است و نگرانی‌‌‏هایی را برای ایالات متحده و کشور‌‌‏های دیگر ایجاد کرده است.

در خلاصه وزارت امور خارجه آمده است که این توافق باعث تعمیق همکاری‌های چین و ایران در زمینه‌هایی از جمله انرژی، زیرساخت‌ها، کشاورزی، مراقبت‌های بهداشتی و فرهنگی و همچنین امنیت سایبری و همکاری با سایر کشورها می‌شود.

در این حین مسئولان ایرانی از انتشار شفاف جزییات سند همکاری ایران و چین خودداری می‌کنند و ازابتدا جواد ظریف، وزیر امور خارجه وقت ایران اعلام کرد که طرفین چینی‌‌‏ها مایل به افشای این امر نیستند. این قرارداد در شرایطی امضا می‌شود که دولت ایران در جایگاه جهانی در ضعف قرار دارد و این قرارداد به نفع مردم ایران نخواهد بود. قراردادی که تحریم های آمریکا علیه دولت ایران را به شدت تضعیف می‌‌‏کند.

این در حالی است که فروش نفت خام ایران که در سال ۲۰۲۱، ۴۰ درصد افزایش یافت، عمدتاً توسط چین خریداری می‌‌‏شود که بزرگ‌‌‏ترین مشتری نفت ایران است. سایر خریداران بزرگ نفت ایران در سال ۲۰۲۱ همگی به پکن نزدیک هستند، از جمله امارات متحده عربی، سوریه، ونزوئلا و روسیه.

صادرات غیرقانونی نفت ایران توسط اقدامات اجرایی ضعیف دولت بایدن در تلاش‌‌‏های ناموفق این کشور برای احیای توافق هسته‌‌‏ای ایران تسهیل شده است.

حزب کمونیست چین، معمولا با واردات نفت، از دولت‌‌‏های نامتعارف از آن‌‌‏ها حمایت می‌‌‏کند. پس از اعمال تحریم‌‌‏های آمریکا علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین در سال ۲۰۱۴، چین خرید نفت خام خود را از این کشور افزایش داد.

چین بیشتر نفت خود را از ایران می‌خرد و با شروع قرارداد ۲۵ ساله حجم سرمایه گذاری‌‌‏های چین در ایران به شدت افزایش می‌‌‏یابد. گفته می‌‌‏شود به منظور تقویت اقتصاد ایران، تهران از کشتی‌‌‏های به اصطلاح ارواح با پرچم غیر ایرانی استفاده می‌‌‏کند تا شناسایی نشود.

این کشتی‌ها به طور غیر قانونی، دستگاه‌های ردیاب داخلی خود را خاموش می‌کنند، به طوری که هنگام انتقال نفت به آب‌های بین‌المللی، روی رادارها ظاهر نشوند.

بر اساس تحلیل بلومبرگ در ۱۰ ژانویه، پالایشگاه‌های چین واردات نفت خام ایران و ونزوئلا را در سال ۲۰۲۱ دوبرابر کردند که کل واردات آن نسبت به سه سال قبل بیشتر بود.

بر اساس این گزارش، پالایشگاه‌های کوچک با دارایی‌ها و بازارهایی که عمدتاً به چین و متحدانش محدود می‌شود، می‌توانند خطر مجازات‌های آمریکا را نادیده بگیرند تا از نفت ارزان استفاده کنند.

مشتریان نفت در چین در سال ۲۰۲۱، ۳۲۴ میلیون بشکه نفت خام ایران و ونزوئلا را بسیار ارزان خریداری کردند که ۵۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است.

کشور‌‌‏های با دولت‌‌‏های نامتعارف هم اکنون می‌‌‏دانند که می‌‌‏توانند برای صادرات نفت تحریم شده خود به سمت پکن بروند.

مطالب دیگر:

سازمان دارویی اروپا یک اختلال نادر نخاعی را به عنوان عارضه جانبی احتمالی واکسن کووید۱۹ معرفی کرد

چین از مجری خبری هوش مصنوعی خود رونمایی کرد که تقریباً از انسان واقعی قابل تشخیص نیست

هشدارهای جدی به خبرنگارانی که قصد رفتن به المپیک پکن را دارند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی