logo_eet

ایلان ماسک: دولت بایدن باید برای تورم کاری کند وگرنه آمریکا به ونزوئلای سوسیالست تبدیل خواهد شد

تورم ماسک که اکنون در پروسه خرید توییتر قرار دارد ، در یک کنفرانس مجازی بیان کرد که به عقیده او دولت آمریکا در سال‌های اخیر بیش از حد پ
(Apu Gomes/Getty Images)

ایلان ماسک، میلیاردر و مهندس آمریکایی، این هفته هشدار داد که آمریکا باید برای حل مسئله تورم کاری انجام دهد وگرنه به ونزوئلای سوسیالست تبدیل خواهد شد.

ماسک که اکنون در پروسه خرید توییتر قرار دارد ، در یک کنفرانس مجازی بیان کرد که به عقیده او دولت آمریکا در سال‌های اخیر بیش از حد پول چاپ کرده‌است.

او گفت: «دلیل واضح این تورم آن است که دولت مقدار بی‌شماری پول، بیشتر از آن چیزی که واقعا در اختیار دارد، چاپ کرده‌است». احتمالاً ماسک به بسته‌های حمایتی دولت آمریکا طی همه‌گیری کرونا اشاره دارد که در سال‌های اخیر به ارزش چند تریلیون دلار ارائه شده‌است.

تورم ایالات متحده در ماه آوریل نسبت به سال قبل ۸.۳ درصد افزایش یافت. این مقدار کمی کمتر از جهش ۸.۵ درصدی در ماه مارس است، اما همچنان نزدیک به بالاترین میزان در ۴۰ سال گذشته است.

مدیرعامل تسلا افزود: «به نظر می‌رسد که دولت نمی‌تواند بدون ایجاد تورم و با ثابت بودن سرعت گردش پول در ازای درآمد اضافی چک صادر کند. اگر دولت آمریکا چکی را بنویسد، این چک هیچگاه برگشت نخواهد خورد؛ بنابراین دلارهای بیشتری تولید می‌کند و چاپ دلارهای بیشتر باعث افزایش کالاها و خدمات در اقتصاد و افزایش تورم خواهد شد؛ باز هم در شرایطی که سرعت گردش پول ثابت است».

ماسک گفت که اگر «دولت می‌توانست مقادیر عظیمی پول چاپ کنند و کسری بودجه اهمیتی نداشت، پس چرا نتواند این کسری بودجه را صد برابر افزایش دهد؟ پاسخ این است که این کار اساساً باعث می‌شود دلار به چیز بی‌ارزشی تبدیل شود».

او افزود: «چندین کشور بارها این تجربه را داشته‌اند. آیا ونزوئلا را ندیدید؟ دولت این کشور بدون هیچگونه توجهی به مردم بسیار فقیر خود سیاست‌های خود را دنبال می‌کند».

ونزوئلا که کشوری با منابع عظیم نفت و گاز است، در سال ۲۰۱۸ و در پی یک فروپاشی اقتصادی به دلیل افت قیمت نفت و کنترل‌های دولتی بر قیمت‌ها، شاهد تورم ۶۵۰۰۰ درصدی بود. پس از آن رژیم نیکولاس مادورو شروع به چاپ پول کرد و از این طریق ارزش پول خود را کمتر کرد و این کار باعث افزایش سریع قیمت‌ها شد.

ایلان ماسک طی این کنفرانس گفت که به نظر نمی‌رسد که دولت بایدن «کار چندانی انجام داده باشد» و پرسید که واقعاً چه کسی مسئول است. «رئیس جمهور واقعی کسی است که دستگاه اتوکیو را در اختیار دارد [دستگاهی که متن سخنرانی را برای سخنران به نمایش می‌گذارد]. مسیر رسیدن به قدرت، مسیر دستیابی به دستگاه اتوکیو است».

او اظهار داشت: «در دولت ترامپ، جدا از شخص ترامپ، افراد کارآمد زیادی حضور داشتند».

همچنین جف بزوس که یکی دیگر از ثروتمندترین اشخاص دنیا است، انتقادات روزافزونی را از سیاست‌های اقتصادی دولت بایدن مطرح می‌کند. او در یک رشته‌توییت بیان کرد که عامل بالا بودن نرخ تورم افزایش شدید مخارج دولت است.

بزوس روز دوشنبه با سرزنش مقامات کاخ سفید نوشت: «به یاد داشته باشید که دولت نهایت تلاش خود را کرد که ۳.۵ میلیارد دلار دیگر به مخارج خود اضافه کند. آن‌ها در این کار موفق نبودند؛ اما اگر موفق می‌شدند نرخ تورم بیشتر از نرخ کنونی می‌بود و نرخ تورم کنونی در چهل سال اخیر بی‌سابقه است».

مطالب دیگر:

بلینکن از ارائه کمک اضطراری ۲۱۵ میلیون دلاری برای بحران کمبود مواد غذایی در جهان خبر داد

درخواست کنگره آمریکا برای پایان دادن به برداشت اجباری اعضای بدن در چین

اعتراضات و سرکوب در ایران همچنان ادامه دارد

اخبار مرتبط