logo_eet

مشاور اقتصادی دوره اوباما درباره تورم «نهادینه‌شده» ناشی از طرح‌های دولت بایدن هشدار داد

تورم راتنر با اشاره به موضع غالب مقامات و سیاست‌گذاران دولت بایدن که معتقدند فشار تورمی زودگذر است و از شدت آن کاسته خواهد شد، نوشت
استیون راتنر، سرمایه‌دار وال استریت، که بعداً به عنوان رئیس گروه ویژه صنعت خودرو در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما خدمت می‌کرد. (Neilson Barnard/Getty Images for Fortune Magazine)

استیون راتنر، سرپرست کارگروه ویژه صنعت خودرو در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، یکی دیگر از دستیاران اقتصادی دوره اوباما است که اخیراً درباره تورم هشدار داده است. او ضمن هشدار درباره این‌که طرح «بازسازی بهتر از پیش» می‌تواند فشارهای تورمی را تشدید کند، این سؤال را مطرح کرد که چگونه دولت بایدن می‌تواند «تا این حد درباره این موضوع مهم اشتباه کرده باشد.»

طرح «بازسازی بهتر از پیش» در پی ترمیم زیرساخت‌های فیزیکی، سیستم‌های اجتماعی و پناهگاه‌ها و احیای مجدد معیشت، اقتصاد و محیط زیست است تا بتوان واکنش بهتری به بلایای طبیعی نشان داد.

راتنر این مسائل را در سرمقاله‌ای افتخاری در نیویورک‌تایمز مطرح کرد و روایت تورم «ناپایدار» کاخ سفید را به چالش کشید و از آنان خواست تا «اندکی انضباط مالی واقعی به تفکرشان تزریق کنند».

راتنر نوشت: «همین الان هم بیش از اندازه به تورم «ناپایدار» پرداخته شده است. اخبار وحشتناک چهارشنبه گذشته درباره شاخص قیمت مصرف‌کننده، دیدگاه تورمی ما را به شدت به سمت تورم «نهادینه‌شده» سوق داد.»

بر اساس شاخص قیمت مصرف کننده، تورم ماه اکتبر با ۰.۹% افزایش ماهانه و ۶.۲% افزایش سالانه مواجه بوده است. این بالاترین نرخ تورم سالانه از سال ۱۹۹۰ بوده است. این ارقام با داده‌های اخیر دولت مطابقت دارند که نشان می‌دهند هزینه‌های تولیدکنندگان در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر ۸.۶% افزایش یافته است. این امر بر نگرانی‌ها در مورد تورم قیمت مصرف‌کننده افزوده است، زیرا هزینه‌های بالاتر تولید، بر قیمت مصرف‌کنندگان تأثیرگذار خواهد بود.

راتنر با اشاره به موضع غالب مقامات و سیاست‌گذاران دولت بایدن که معتقدند فشار تورمی زودگذر است و از شدت آن کاسته خواهد شد، نوشت: «چه‌طور ممکن است دولتی که پر از سیاست‌مداران و اقتصادانان باهوش است،  بتواند تا این حد درباره این موضوع مهم اشتباه کرده باشد؟»

راتنر معتقد است تورم باعث شده وضعیت نظرسنجی‌های این ماه تنزل پیدا کند و منجر به کاهش محبوبیت بایدن شده است: «تورم کنونی بزرگ‌ترین چالش برای دولت بایدن است که مدت‌ها اصرار داشت که قیمت‌ها بسیار کندتر افزایش پیدا خواهند کرد.»

به نظر می‌رسد افزایش شدید تورم دولت بایدن را غافلگیر کرده است، زیرا مقامات به‌طور فزاینده‌ای اعتراف می‌کنند فشارهای تورمی طولانی‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد باقی خواهد ماند، با این وجود در کل هنوز به همان روایت تورم «ناپایدار» وفادار هستند.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا اواخر اکتبر گفت هنوز هم تورم را پدیده‌ای موقتی ناشی از عرضه [کم] می‌داند که سال آینده عادی خواهد شد و برنامه‌های پرهزینه رئیس‌جمهور جو بایدن، با تعدیل ناهنجاری‌های عرضه و پرداخت برخی هزینه‌هایی که خانواده‌های آمریکایی با آن مواجه هستند، در نهایت تأثیرات ضدتورمی خواهند داشت.

مطالب دیگر:

بایدن در حالی که تحت کولونوسکوپی قرار می‌گیرد، قدرت را به معاونش هریس منتقل می‌کند

سازمان غذا و دارو خواستار مهلت ۵۵ ساله به‌منظور انتشار کامل داده‌های واکسن کرونای فایزر شد

بایدن: کاخ سفید در حال بررسی تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن است

اخبار مرتبط