Search
Asset 2

تورنتو، «پایتخت راکون‌‌‌‌‏های دنیا»!

راکون ها در تورنتو
(SVEN HOPPE/AFP/Getty Images)
راکون ها در تورنتو
(SVEN HOPPE/AFP/Getty Images)

تورنتوویژگی های منحصر به فرد زیادی دارد؛ اما یکی از ویژگی‌‌‌‌‏های متمایزی که اغلب نادیده گرفته می‌‌‌‌‏شود راکون‌‌‌‌‏های آن است.

«پروپست» که شرکتی در زمینه مقابله با حیوانات مزاحم و دفع آفات است، به تورنتو لقب «پایتخت راکون‌‌‌‌‏های دنیا» را داده است.

پروپست در وب‌‌‌‌‏سایت خود درباره راکون‌‌‌‌‏ها نوشته است: «راکون‌‌‌‌‏ها پستاندارانی متوسط جثه هستند که به واسطه خزهای خاکستری، پنجه‌‌‌‌‏های فرز و چهره خاص‌‌‌‌‏شان شناخته شده‌‏اند. آنان حیواناتی کوچک و باهوش هستند که معمولا در طبیعت زندگی می‌‌‌‌‏کنند؛ درست مانند درختان انبوه و سرسبز تورنتو.»

به گفته این موسسه «در سال‌‌‌‌‏های اخیر جمعیت این حیوانات به ظاهر بی‌‌‌‌‏زیان به سرعت افزایش یافته و به زندگی شهری تورنتو نفوذ کرده‌‌‌‌‏اند. رشد ناگهانی آنان چنان گسترده بوده است که بسیاری از شهروندان نیز، این شهر را «پایتخت راکون‌‌‌‌‏های دنیا» می‌‏نامند.»

بر اساس آمارهای به دست آمده، این شهر بیش‎از ۱۰۰هزار راکون را در خود جای داده است. برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲، زمانی که شهرداری تورنتو برنامه «سطل‌‌‌‌‏های زباله سازمان یافته» را به راه انداخت، این حیوانات به محل زندگی شهروندان هجوم آوردند. در این برنامه زباله‌‌‌‌‏ها تفکیک شده و به منظور تهیه کمپوست، زباله‎های گیاهی در سطلی جداگانه قرار گرفتند.

مطلب دیگر: شهرداری تورنتو : افرادی را برای نوازش گربه‌‌‌‏ها و خرگوش‌‌‌‏ها استخدام می‌‌‌‏کنیم !

این سطل‌‌‌‌‏های زباله به محل خوراک‌‌‌‌‏های جذاب و آماده‌‌‌‌‏ای برای راکون‌‌‌‌‏ها تبدیل شدند که به آسانی با کج کردن‌‌‌‌‏ دربشان باز می‌‌‌‌‏شد. پس با وجود این غذاهای فراوان در دسترس، این موجودات خزدار به محله‌‌‌‌‏ها و حیاط خانه‌‌‌‌‏ها وارد شدند. پس‌‌‌‌‏از این ماجرا شهرداری تصمیم گرفت که این سطل‌‌‌‌‏های زباله سبز را به قفل مجهز کند تا دسترسی راکون‌‌‌‌‏ها به آنها سخت‌‌‌‌‏تر شود.

راکون‌‌‌‌‏ها همه چیز خوار هستند. از کرم‌‌‌‌‏ها و حشرات و حیوانات کوچک گرفته تا سبزیجات، میوه‎ها، تخم مرغ و آجیل، هر نوع خوراکی را پیدا کنند می‌‌‌‌‏خورند.

در سال ۲۰۱۵ گزارشی نشان داد که تغذیه مداوم این حیوانات سبب افزایش جمعیت آنها شده است.

راکون‌‌‌‌‏ها اغلب می‌‌‌‌‏توانند آزار رسان باشند، اما نمی‌‌‌‌‏توان انکار کرد که موجوداتی زیبا و بانمک هستند. تورنتو همواره قرابت خاصی با راکون‌‌‌‌‏ها دارد و مردم همیشه آنان را دوست داشته و صفحات اینستاگرام بسیاری از کانادایی‌‌‌‌‏ها مملو از عکس‌‌‌‌‏هایی جالب از این حیوان دوست‌‌‌‌‏داشتنی است.

مطلب دیگر: می‌خواهید گوشی چینی هوآوی بخرید؟ دست نگه دارید !

با این وجود چنانچه با راکونی مواجه شدید، حتما با احتیاط رفتار کنید. به هر حال آنها موجوداتی وحشی هستند و نمی‌‌‌‌‏توان آنان را همچون حیوان خانگی درنظر گرفت.

در حال حاضر موارد زیادی از افزایش نوعی هاری مربوط به راکون‌‌‌‌‏ها در انتاریو مشاهده شده و شهروندان لازم است تا حد امکان از تماس با راکون‌‌‌‌‏ها خودداری کنند. در صورتی که می‌‌‌‌‏خواهید این حیوانات را از محل زندگی خود دور کنید بهتر است با موسسات و کارشناسان خبره در این زمینه مشورت کنید.

مطالب دیگر:

کاهش بی سابقه شهریه دانشجویان بین‌‌‏المللی در دانشگاه تورنتو

نقاط طب فشاری برای کاهش کمر درد (ویدئو)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی